Simona Kozárová
20.06.11,11:40
Dobrý den, písala som bakalárku o DNM, a mala som tam vetu: Plne odpísaný dlhodobý majetok nie je schopný prispieť k tvorbe nových hodnôt a preto je potrebné ho vyradiť...
Otázka od oponentky:1. Na s. 20 tvrdíte, že odpísaný majetok je nepotrebný a treba vyradiť. O ktoré ustanovenie ktorej právnej úpravy opierate toto tvrdenie? :(

Nenasla som to v ziadnej právnej uprave, ani si nepamatam kde som to čítala, tak sa Vás pýtam či som napísala úplnú blbost??? Neporadili by ste mi ako odpovedať na tutu otazku? dakujem
betka
20.06.11,10:25
Neoprete sa nikde o svoje tvrdenie.


Kúpa stroja na výrobu. (dajme čisto teoreticky, že Fy sa rozhodla, že stroj bude využívať 72 mes., t. j. 6 rokov a potom ho vyradí v dôsledku opotrebenia...

Napísali ste toto:

Kúpili sme stroj za 500 tis. € pred šiestimi rokmi. Keďže má zostatkovú cenu nula, nemôžeme pomocou neho už vyrábať výrobky (je plne odpísaný), a preto ho musíme vyradiť.

Tento stroj mi môže slúžiť ďalších 8 rokov. JA ho nemusím vyradiť. Ja nemám ďalších 500 tis. na nový. ;):)
------------------------------------------------------------------------
(4) Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje doba použiteľnosti, počet výrobkov alebo podobných jednotiek, u ktorých sa predpokladá ich získanie prostredníctvom majetku, pričom sa predovšetkým zohľadňuje
a) očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia,
b) očakávané fyzické opotrebovanie majetku, ktoré závisí od bežných podmienok jeho využívania, ako je smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
c) technické a morálne zastaranie,
d) zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku.
e) rôzna doba použiteľnosti a rôzny priebeh opotrebenia jednotlivých oddeliteľných súčastí dlhodobého majetku podľa potrieb účtovnej jednotky.

(5) Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.
Simona Kozárová
20.06.11,11:04
Aha, už som to pochopila, takže ked opravím svoje tvrdenie, malo by to byť hádam v poriadku... Ked poviem, že som to myslela tak, že by bolo vhodné ho vyradiť, ale ked UJ nema dostatok prostriedkov na jeho reprodukciu tak ho moze dalej používať...

Dakujem za odpoveď