Žabinka
20.06.11,11:09
Vystavujem faktúru za opravu vozidla rumunskému občanovi, ktorý mal nehodu na SK. Myslím si správne, že ako platiteľ DPH vystavím faktúru ZD+DPH, keďže podľa §15 ods.2 ZoDPH miestom dodania služby osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má dodávateľ služby sídlo alebo miesto podnikania? A nemám potom ani povinnosť podať súhrnný výkaz. Je to správne? Ďakujem za pomoc.
betka
20.06.11,09:30
Výborne. Presne tak.

A presne ide ešte o par. 16/9- miesto dodania - ocenenie a práce na hnuteľ. hmotnom majetku (oprava) občanovi, je miesto, kde sa tieto práce fyzicky vykonávajú. Teda Slovensko.
DP: riadok: 3,4
SV: nie
Žabinka
20.06.11,09:46
betka
20.06.11,09:57
Aj ja ďakujem, Dani.

Odpovedali ste si dobre a sama.
Anežob
24.06.11,04:22
Ja mám takýto prípad.

Pokazený prístroj sme zaviezli na opravu do ČR. V ČR prístroj opravia a dodávateľ čiže česká firma s registráciou DPH v ČR ide fakturovať nám, tiež plátcom DPH tieto práce bez dane.

Som pomýlená, lebo služba bola vykonávaná v Česku a tým mi vychádza, že miesto dodania je v ČR a daň má byť platená v štáte kde je miesto dodania ( fa by mala byť s DPH ). Alebo mám to chápať tak, že opravený prístroj príde nazad na Slovensko a miestom dodania bude naša republika ( fa bez DPH ) a ja to budem samozdaňovať ?

Za pomoc ďakujem.
KEJKA
24.06.11,04:31
kedže ste obaja registrovaní na DPH vo svojej krajine, tak fakturácia je bez DPH. DPH vypočíta, odvedie odberateľ /a odpočíta/.
Anežob
24.06.11,05:28
Kejka ďakujem za odpoveď,

ale mne sa hlavne jedná o správne určenie miesta dodania a od toho sa podľa mňa odvíja podstata, v ktorom štáte EU sa daň platí.

Náš stroj bol opravovaný v Česku.
KEJKA
24.06.11,05:58
ide o službu a podľa mňa v tomto prípade je miesto dodania SR podľa §15/1 Z_DPH (určené podľa sídla odberateľa).
Zuzanak1
29.06.11,06:06
Dobrý deň. Potrebujem poradiť. 1. Spoločnost z ČR platca DPH bude dodávať stavbu s montážou v SR a pre spoločnsoť SR, ako to bude s DPH a musí sa Česká firma registrovať v SR ?
2. Ako by to bolo keby SR spoločnosť nakupovala tovar od ČR spoločnosti ale ďalej ho nepredávala, ale použila na vlastnú spotrebu ?
IvoM
29.06.11,06:33
Dobrý deň. Potrebujem poradiť. 1. Spoločnost z ČR platca DPH bude dodávať stavbu s montážou v SR a pre spoločnsoť SR, ako to bude s DPH a musí sa Česká firma registrovať v SR ?
Nemusí sa registrovať, je to dodanie služby podľa §16.1, DPH odvedie odberateľ na základe §69.2
2. Ako by to bolo keby SR spoločnosť nakupovala tovar od ČR spoločnosti ale ďalej ho nepredávala, ale použila na vlastnú spotrebu ?
Môžeš byť konkrétnejšia, "tovar" v zákone o DPH je širší pojem, je to všetko čo nie je službou, ak Ti ide ale o vlastnú spotrebu pozri si §8.3.

.
Zuzanak1
29.06.11,07:13
[QUOTE=IvoM;1781026. Ako by to bolo keby SR spoločnosť nakupovala tovar od ČR spoločnosti ale ďalej ho nepredávala, ale použila na vlastnú spotrebu ?
Môžeš byť konkrétnejšia, "tovar" v zákone o DPH je širší pojem, je to všetko čo nie je službou, ak Ti ide ale o vlastnú spotrebu pozri si §8.3.]

Iide o to, že SR si ide dať od ČR firmy postaviť sklenník a riešia rôzne varianty ako neplatiť DPH. A jedna alternatíva je, žeby si SR firma kúpila akože len tovar, ktorý bude použitý na túto stavbu od ČR firmy a zvlášť potom služby (ako stavbu toho sklenníka). No a niesom si istá, či z tohoto tovaru, ktorý si kúpia na vlastnú spotrebu - bude použitý na stavbu si môže odpočítať daň, teda urobiť samozdanenie.
Zuzanak1
29.06.11,08:19
.
Je to §16.1, aj keď je táto stavba - budúca stavba objednávaná SR spoločnosťou u ČR spoločnsoti a stavba bude v SR ?
IvoM
29.06.11,12:37
Zuzka moc Ti aj tak nerozumiem, najmä to ako neplatiť DPH, alebo "akože" kúpiť len tovar, veď keď kúpiš tovar zaplatíš DPH a tú si potom v daňovom priznaní DPH odpočítaš takže je to 0,- a keď Ti dodá službu niekto z EÚ tak je to predsa po samozdanení aj tak 0,-. A len na okraj stavba skleníka podľa mňa nie je vlastná spotreba ale investícia.
Zuzanak1
30.06.11,06:37
Zuzka moc Ti aj tak nerozumiem, najmä to ako neplatiť DPH, alebo "akože" kúpiť len tovar, veď keď kúpiš tovar zaplatíš DPH a tú si potom v daňovom priznaní DPH odpočítaš takže je to 0,- a keď Ti dodá službu niekto z EÚ tak je to predsa po samozdanení aj tak 0,-. A len na okraj stavba skleníka podľa mňa nie je vlastná spotreba ale investícia.
Ok. Ďakujem. Len som si chcela byť istá, či to je vždy bez DPH - samozdanenie, lebo sme sa dohadovali, že keď to vlastne kupujú pre "vlastnú spotrebu" (investíciu), že ten tovar nebudú ďalej predávať, tak si nemôžu odpočítať z toho tovaru dať, ale iba uviesť v DPH na výstupe, nie aj na vstupe a to sa mi nezdalo.
Ono sa to ťažko vysvetluje, keď ja sama neviem, a ani oni zatiaľ nie ako to urobia, čo bude v zmluve, ako to nazvú, a potom sa ťažko hladá v zákone, keĎ tam stačí slovíčko a už je to inak.
Ale aj tak ďakujem.
JANASA
12.07.11,07:20
Dobrý deň,
vie mi niekto prosím poradiť ak si slovenský platca "A" objedná od iného slovenského platcu "B"(nie je to CA ani CK) organizovanie pobytu v ČR (pozostávajúci z ubytovania, stravovania a prepravy) ako to fakturuje spoločnosť "B" spoločnosti "A"? Kde je miesto dodania služby, akej DPH služba podlieha? Ďakujem za pomoc.