83gene
20.06.11,11:27
Dobrý den,

minuly rok sme mali faktúru, ktorú sme uhradili na dobierku. teraz som zistila,že k nej nemám poštový doklad o úhrade a v účtovníctve je ako neuhradená a prenesená do roku 2011. Prosím o radu, ako si to mám vysporiadať v roku 2011? Cez interný doklad, ak áno, na aké účty?
Vopred dakujem.
Tweety
20.06.11,09:29
Dobrý den,

minuly rok sme mali faktúru, ktorú sme uhradili na dobierku. teraz som zistila,že k nej nemám poštový doklad o úhrade a v účtovníctve je ako neuhradená a prenesená do roku 2011. Prosím o radu, ako si to mám vysporiadať v roku 2011? Cez interný doklad, ak áno, na aké účty?
Vopred dakujem.
Takže ste vlastne o nákupe účtovali dvakrát. Raz cez fa, potom cez pokladňu. Preto je potrebné ID opraviť-zrušiť jedno účtovanie.
83gene
20.06.11,09:32
nie, ja som vôbec o úhrade neúčtovala. mám zaúčtovanú iba faktúru, ktorá reálne bola zaplatená,len nemám doklad o zaplatení a ani v účtovníctve nie je úhrada-v pokladni vôbec.
Tweety
20.06.11,09:37
nie, ja som vôbec o úhrade neúčtovala. mám zaúčtovanú iba faktúru, ktorá reálne bola zaplatená,len nemám doklad o zaplatení a ani v účtovníctve nie je úhrada-v pokladni vôbec.
Ja nehovorím o úhrade, ale o nákupe, ako ste účtovali nákup na dobierku?
rdb
20.06.11,09:39
nie, ja som vôbec o úhrade neúčtovala. mám zaúčtovanú iba faktúru, ktorá reálne bola zaplatená,len nemám doklad o zaplatení a ani v účtovníctve nie je úhrada-v pokladni vôbec.
No ale ak bola zaplatena a ty to nemas zuctovane mal by byt rozdiel v pokladni.
83gene
20.06.11,09:40
len by som chcela radu, ako by som mohla ,,umelo,,spraviť úhradu,aby figurovala ako uhradená, ale bez použitia pokladne alebo bankového účtu, keďze doklad nemam.
rdb
20.06.11,09:41
Pripadne mas niekde vydanu nezuctovanu zalohu pre toho kto to na tej poste zaplatil.
Tweety
20.06.11,09:42
len by som chcela radu, ako by som mohla ,,umelo,,spraviť úhradu,aby figurovala ako uhradená, ale bez použitia pokladne alebo bankového účtu, keďze doklad nemam.
Priznám sa, nerozumiem tvojmu špekulovaniu toto, čo navrhuješ, nie je o správnom vedení účtovníctva. To nie je založené na umelom účtovaní. :confused: Skús sa pozrieť a odpovedať na moje predch. otázku. :)
83gene
20.06.11,09:58
ja viem tweety, máš pravdu vo všetkom, pokladna mi sedela,lebo sa tam dodali chybajúce peniaze. tak ako si urobiť úhradu v tomto roku bez dokladu?
Tweety
20.06.11,10:04
ja viem tweety, máš pravdu vo všetkom, pokladna mi sedela,lebo sa tam dodali chybajúce peniaze. tak ako si urobiť úhradu v tomto roku bez dokladu?
Ale stále nepíšeš, ako ste teda účtovali dobrierku, lebo ak aj faktúru, aj nákup na dobierku, máte to dvakrát. Toto napíš, je to podstatné.
83gene
20.06.11,10:07
ja som vôbec neúčtovala nákup na dobierku....jednoducho mam v účtovníctve iba faktúru...možno nerozumiem ja čo všetko sa má správne účtovať,
Tweety
20.06.11,10:09
ja som vôbec neúčtovala nákup na dobierku....jednoducho mam v účtovníctve iba faktúru...možno nerozumiem ja čo všetko sa má správne účtovať,
Takže ste mali potom v účtovníctve schodok, kedže ste ju zaplatili z pokladne. A kde je potom doklad o zaplatení dobierky? Na jeho základe urobíš úhradu spomínanej faktúry 321/211.
andreaS
20.06.11,10:10
presne ako pise tweety... mozno mas ten nakup zachyteny v pokladni (a tam je aj ten tvoj chybajuci doklad ku fakture) a mas aj druhykrat zachytene cez fakturaciu a logicky mas 2x a preto fa nemas vyrovnanu...

opat sa ukazuje, ze bola zle spravena inventarizacia uctov... keby bola urobena poriadne, tak nato prides pri podavani danoveho priznania a neprenasala by sa ti...
83gene
20.06.11,10:12
Takže ste mali potom v účtovníctve schodok, kedže ste ju zaplatili z pokladne. A kde je potom doklad o zaplatení dobierky? Na jeho základe urobíš úhradu spomínanej faktúry 321/211.
veď to som písala, že ten doklad nemám, stratil sa, a schodok sa vyrovnal dodaním penazí do pokladne, čiže ku koncu roka mi to sedelo
Tweety
20.06.11,10:14
veď to som písala, že ten doklad nemám, stratil sa, a schodok sa vyrovnal dodaním penazí do pokladne, čiže ku koncu roka mi to sedelo
Bez dokladu o úhrade nemôžeš o nej účtovať. Možno na základe odsúhlasenia záv. od dodáv. by si to mohla zaúčtovať ID.
83gene
20.06.11,10:22
ak by som mala odsúhlasenie, na aké účty my som to zaúčtovala?
promont maja
20.06.11,10:22
Bez dokladu o úhrade nemôžeš o nej účtovať. Možno na základe odsúhlasenia záv. od dodáv. by si to mohla zaúčtovať ID.
... ja som to raz riešila aj zúčtovaním ID na základe čestného vyhlásenia zamestnanca v súvislosti so stratou dokladu ... ale podotýkam. že nie bez predchádzajúceho písomného vyjadrenia dotknutého dodávateľa ... takže sa pripájam týmto k Tweety.
Tweety
20.06.11,10:23
ak by som mala odsúhlasenie, na aké účty my som to zaúčtovala?
Zrejme by tam bol aj spôsob jej úhrady, a kedže ste ju hradili v hotovosti, tak by si účtovala 321/211. A peniažky, ktoré vtedy chýbali, by si ten, kto ich tam vložil, zobral do vrecka.
83gene
20.06.11,10:26
to by som už musela urobiť v účt. roku 2011, aby som si nenarušila rok 2010 nie?
Tweety
20.06.11,10:29
to by som už musela urobiť v účt. roku 2011, aby som si nenarušila rok 2010 nie?
AK ho už máš uzavretý, môžeš to zaúčtovať tento rok(samozrejme, ak budeš mať k tomu doklad, potvrdzujúci, že fa bola uhradená).
83gene
20.06.11,11:05
keď budem mať odsúhlasenie zo strany dodávateľa, zaúčtujem úhradu napríklad 31.05.2011 321/211, vystavím VPD a pripnem ho k odsúhlaseniu? bude to tak správne? len ten VPD nebudem mať podpísany dodávateľom...
rdb
20.06.11,11:44
Ja osobne by som postupoval takto.
Dodanie penazi do pokladne by malo mat nejaky zapis. Ten by som si prilozil ako podklad a spolu s odsuhlasenim by som spravil zapis, ze fa bola uhradena, a nebola zauctovana. Ze som mal v pokladni schodok, ktory som podla zapisu vyrovnal (alebo kto ho vyrovnal) Schodok by som vratil tomu kto to vyrovnal a zaroven s tym preuctoval aj uhradu.
83gene
20.06.11,11:56
lenže keby som urobila účtovný zapis o dodani penazi, potom by som o sumu na fakture mala viac penazi v účtovnictve ako v skutočnosti v pokladni po dodani penazi.
83gene
20.06.11,11:57
ja som potrebovala upravit reálny stav, nie účtovný
Tamila
20.06.11,12:00
Prečo by mal byť schodok v pokladni? Veď sa bežne stane, že konateľ alebo SZČO niečo kúpi alebo zaplatí dobierku zo svojho a potom doloží doklad aj po pár mesiacoch. V pokladni nevznikne schodok.
83gene
20.06.11,12:03
a este sa chcem spytat, ak si spravim VPD v tomto mesiaci, nebude to vadit, ze dodavatel si uhradu zauctoval v decembri 2010, kedy fa bola z nasej strany uhradena a ja si ju uhradim v úctovnictve napr. 30.05.2011?
dakujem vam za rady
Stefan2005
20.06.11,13:04
a este sa chcem spytat, ak si spravim VPD v tomto mesiaci, nebude to vadit, ze dodavatel si uhradu zauctoval v decembri 2010, kedy fa bola z nasej strany uhradena a ja si ju uhradim v úctovnictve napr. 30.05.2011?
dakujem vam za rady

26. príspevok a ešte téma nie je vyriešená ?
v príspevku #18 od Tweety máš to vyriešené....
83gene
21.06.11,04:34
26. príspevok a ešte téma nie je vyriešená ?
v príspevku #18 od Tweety máš to vyriešené....
ok tak sorry, ze niekoho už znervoznuju moje prispevky...ako začiatočník potrebujem polopate vysvetlenie a v tom 18 príspevku sa o dátumoch a rokoch nepísalo, chcela som len od vas potvrdenie..
83gene
21.06.11,04:42
tweety, poziadala som firmu o odsuhlasenie, ale odpisali mi, ze odsuhlasenie sa posiela iba k existujucim pohladavkam a zavazkom..
dogicka
21.06.11,04:47
tweety, poziadala som firmu o odsuhlasenie, ale odpisali mi, ze odsuhlasenie sa posiela iba k existujucim pohladavkam a zavazkom..

Požiadaj ich, aby ti vystavili potvrdenie, že uvedená faktúra bola uhradená dobierkou, dňa toho a toho...
Tweety
21.06.11,04:48
tweety, poziadala som firmu o odsuhlasenie, ale odpisali mi, ze odsuhlasenie sa posiela iba k existujucim pohladavkam a zavazkom..
OK. Takže to znamená, aj oni to majú vysporiadané,(boli šikovnejší) že tento váš záv. už vlastne neexistuje, potom prilož doklad ako prílohu k dokladu , ktorým úhradu zaúčtuješ.
83gene
21.06.11,04:54
tweety prepáč, ale mne to v hlave nedochádza...aký doklad mám priložiť predpokladám k VPD? oni mi len v maily odpovedali, ze nemajú pohladavky voci nam a teda ani dôvod posielať odsuhlasovanie..
Tweety
21.06.11,04:55
tweety prepáč, ale mne to v hlave nedochádza...aký doklad mám priložiť predpokladám k VPD? oni mi len v maily odpovedali, ze nemajú pohladavky voci nam a teda ani dôvod posielať odsuhlasovanie..
Tak prilož ten mail, aby si mala aspoň aký taký doklad o tom, že likviduješ-úhradzaš záväzok.
83gene
21.06.11,05:00
tweety veľmi som ti vďačná za rady a že si to so mnou vydržala až do 33. príspevku. ĎAKUJEM. takých ľudí my začiatočníci potrebujeme veľmi. a samozrejme aj ostatným ďakujem, ktorí prispeli do tejto témy ;-)