katka1905
20.06.11,11:47
Dobrý deň,

veľmi súrne by som potrebovala Vaše dobé rady.
Som na rodičovskej dovolenka a mám 2 ročné dieťa. Môj manžel je zamestnancom a má PP na dobu neurčitú. Jeho príjem je však nízky a preto sa chceme vymeniť - on na rodičovskú dovolenku a ja sa vrátim do práce. Dočítala som sa, že stačí ak otec písomne oznámi zamestnávateľovi, že od - do nastupuje na rodičovskú dovolenku. Ale nikde som sa nedočítala, či to zamestnávateľ musí akceptovať alebo to môže odmietnuť.

Prosím poraďte mi.

Ďakujem

Katka
Mila123
20.06.11,10:00
Materská dovolenka*a rodičovská dovolenka
§*166
(1)V súvislosti s*pôrodom a so starostlivosťou o*narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v*trvaní 34 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí patri jej 43 týždňov, ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v*trvaní 37 týždňov. V*súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v*rovnakom rozsahu, ak sa stará o*narodené dieťa.
(2)Na prehĺbenie starostlivosti o*dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a*mužovi, ktorí o*to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o*dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a*mužovi, ktorí o*to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v*rozsahu, o*aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.
Nech manžel oznámi zamestávateľovi, od kedy nastúpi na RD, zamestnávateľ mu musí vyhovieť.....
katka1905
20.06.11,10:35
Ďakujem :)