mackova
12.01.06,00:51
Chcela by som sa spytat na dovolenku 2004, maju nevybranu dovolenku
20 dni z roku 2004, musim ju preplatit, alebo uz v roku 2006 nemaju narok??
lenkav
12.01.06,04:15
Dovolenku si musí zamestnanec vyčerpať do konca budúceho kalendárneho roka. Ak si ju nevyčerpá a čerpanie mu nebolo umožnené, nárok na starú dovolenku mu prepadá. Podľa Zákonníka práce sa môže preplatit nevyčerpaná dovolenka len pri skončení pracovného pomeru. Taktiež zo Zákonníka práce vyplýva, že zamestnávateľ je povinný umožniť zamestnancovi jej čerpanie.
:confused: A nemôžete to vyriešiť tak, že pri výplate za december 05 mu vykážete, že celý mesiac bol na dovolenke a keď ju bude čerpať budúci rok (čím skôr) vykazovať, že bol v práci?
DanielaSL
12.01.06,05:56
Dovolenku si musí zamestnanec vyčerpať do konca budúceho kalendárneho roka. Ak si ju nevyčerpá a čerpanie mu nebolo umožnené, nárok na starú dovolenku mu prepadá. Podľa Zákonníka práce sa môže preplatit nevyčerpaná dovolenka len pri skončení pracovného pomeru. Taktiež zo Zákonníka práce vyplýva, že zamestnávateľ je povinný umožniť zamestnancovi jej čerpanie.
:confused: A nemôžete to vyriešiť tak, že pri výplate za december 05 mu vykážete, že celý mesiac bol na dovolenke a keď ju bude čerpať budúci rok (čím skôr) vykazovať, že bol v práci?
Nemalo by sa to , ale viem , že sa to takto robí.
alušik
12.01.06,06:58
No, nie kazdy zamestnavatel je ochotny. Zvlast ak niekto "notoricky" dovolenku vobec necerpa. Napriklad v jednej firme, kde som pracovala ta dovolenka naozaj prepadavala a nemohli sme dovolenku cerpat ani dalsi rok - ako je to v Zakonniku prace. Auditorka totiz bola presvedcena, ze len ak z naliehavych prevadzkovych dovodov alebo pre prekazky v cerpani na strane zamestnanca - napr. dlhodobejsia PN a pod., nie je mozne dovolenku cerpat, tak sa moze "vynimocne" preniest. Tak sa k tomu zamestnavatel postavil tak, ze predsa nikomu nebrania v cerpani dovolenky ziadne prevadzkove dovody, tak nech si to vyberie kazdy kedy chce. No a ak som si ju vo vlastnom zaujme nevycerpala, tak mi dovolenka napr.za rok 2004 aj 31.12.2004 "prepadla". A o preplacani pri vystupe - to tiez nemohlo byt ani reci. Jednoducho si musel vycerpat dovolenku pred ukoncenim, ziadne preplacanie!
Takze vidite, nie kazdy zamestnavatel je ustretovy pri cerpani dovolenky...