tessy2121
20.06.11,13:04
Prosim o radu, som na PN s poraneným prstom. V robote sa mi stal úraz,závitník na uťahovačke mi navil rukavicu s prstenníkom na ľavej ruke. Hneď som to nahlásila nadriadenému,ukázala rukavicu,ten potom za mňa robil a ja som s majstrom spísala prac.úraz. Všetko prebehlo normálne.Večer som šla na pohotovosť,lebo prst ma bolel a bol opuchnutý. Na pohotovosti mi ho vyšetrili a záver-vykĺbenie,vyvrtnutie a natiahnutie kĺbov a väzov na úrovni zápästia ľavej ruky. Dostala som ortézu a všetko telefonicky oznámila nadriadenému. Ten ma prehovoril aby som len nemaródovala,ze mi dajú v práci inú robotu. Do konca týždňa som mala dovolenku a v pondelok som sa vrátila do práce. Robotu som dostala inú ale prst stále bolel.Po kontrole u lekára som na jeho odporučenie ostala na PN. Mala som návštevu z roboty a opätovné prehováranie aby som PN ukončila,lenže stroskotalo to na tom,že nemôžem šoférovať. Po necelom týždni mi môj nadriadený telefonoval,že mi úraz neuznali ako pracovný. Vraj sa tak zhodli bezpečáci v našej firme. Zdá sa mi to nespravodlivé a protizákonné,veď ma ani nevolali aby som sa vyjadrila. Neviem ako mám ďalej postupovať. Pri práci som mala všetky ochranné prac.prostriedky ale žiadneho svedka.Všetci máme svoje prac.stanice,nerobíme vo dvojiciach,tak nieje možné aby som mala svedka. Prosím poradte mi.

Vopred ďakujem
majus1
20.06.11,19:14
Pokiaľ si nahlásila pracovný úraz hneď ako sa ti stal, išla si k lekárovi a na PN si ostala (aj keď oneskorene) na tú diagnózu, ktorú ti určil lekár po pracovnom úraze, nevidím žiadny dôvod pracovný úraz neuznať. Obrátila by som sa na príslušný inšpektorát práce. Možno ťa budú znovu prehovárať ale na tvojom mieste by som sa nedala, už len kôli preplácaniu PN, v prípade pracovného úrazu je to 80% z vymeriavacieho základu....
A skus si overiť či ten záznam čo si spisovala s nedriadeným poslali na inšpektorát práce, či si splnili oznamovaciu povinnosť (ak PN trvá dlhšie ako 3 dni jedná sa o registrovaný prac. úraz a musia ho nahlasiť na IP)
Mária27
21.06.11,06:41
Uznaniu pracovných úrazov sa zvyčajne nadriadení bránia. Nie je to ani tak pre vyplácané peniaze, ale že sa to sleduje a vyhodnocuje a neviem čo ešte. Poznám pár prípadov, ale keď pritvrdili, pracovný úraz uznali.
tessy2121
21.06.11,06:50
A ako mám pritvrdiť?
Borka171
21.06.11,07:18
Bez debaty ide o pracovny uraz. Vyhlasenie, ze uraz, ktory sa stal na pracovisku pri vykonavani pracovnej cinnosti je "neuznany ako pracovny" je zvlastne.
Pokial ste spisovali Zaznam o registrovanom pracovnom uraze (PN viac ako 3 dni), kopiu zo Zaznamu ste museli dostat aj vy. Okrem toho je zamestnavatel zo zakona povinny do 7 dni nahlasit RPU na prislusny Inspektorat prace.
Pritvrdit vo Vasom pripade znamena vyuzit svoje zakonne pravo a obratit sa na Ispektorat prace.
erzet
21.06.11,07:34
STN 20 0700, bod 89P, prvý odsek: "Ochranných rukavic se má používat pouze při upínání nebo výměně obrobků a nástrojů, hrozí-li nebezpečí pořezání nebo popálení rukou: stroj nebo příslušná část (např. vřeteno) při tom nesmí být v chodu; při vlastní obsluze stroje však musí být rukavice sejmuty.
Při vkládání nebo upínání obrobků u strojů s nepřetržitým chodem nebo na poloautomatech, u nichž v blízkosti stojícího vřetena rotuje jiné vřeteno, nesmí obsluhující používat rukavic vůbec.
Ve výjimečných případech, podle povahy práce, je možno povolit rozhodnutím provozovatele použití rukavic. S povolením však musí souhlasit příslušný inspektorát práce.

Tým nechcem povedať že predmetný úraz nebol pracovný, iba poukazujem na mieru zavinenie.
erzet
21.06.11,07:39
Pokiaľ si nahlásila pracovný úraz hneď ako sa ti stal, išla si k lekárovi a na PN si ostala (aj keď oneskorene) na tú diagnózu, ktorú ti určil lekár po pracovnom úraze, nevidím žiadny dôvod pracovný úraz neuznať. Obrátila by som sa na príslušný inšpektorát práce. Možno ťa budú znovu prehovárať ale na tvojom mieste by som sa nedala, už len kôli preplácaniu PN, v prípade pracovného úrazu je to 80% z vymeriavacieho základu....
A skus si overiť či ten záznam čo si spisovala s nedriadeným poslali na inšpektorát práce, či si splnili oznamovaciu povinnosť (ak PN trvá dlhšie ako 3 dni jedná sa o registrovaný prac. úraz a musia ho nahlasiť na IP)
Tých 80 % nie je pravda
majus1
21.06.11,08:34
"Tých 80 % nie je pravda"

myslela som dokopy, prvých 10dní PN platí zamestnávateľ a z toho prvé 3 dni sú 25% z VZ a ďalšie dni 55%. Pri pracovnom úraze socialna poisťovňa doplaca prvé 3 dni 55% a ďalšie 25% ak sa mýlim tak ma opravte....nie som ekonom ale tak nejako mi to vysvetlovali v socialke
V každom prípade je to platené lepšie :-)
erzet
21.06.11,08:45
"Tých 80 % nie je pravda"

myslela som dokopy, prvých 10dní PN platí zamestnávateľ a z toho prvé 3 dni sú 25% z VZ a ďalšie dni 55%. Pri pracovnom úraze socialna poisťovňa doplaca prvé 3 dni 55% a ďalšie 25% ak sa mýlim tak ma opravte....nie som ekonom ale tak nejako mi to vysvetlovali v socialke
V každom prípade je to platené lepšie :-)
Pri pracovnom úraze všetko platí Sociálna poisťovňa.
...ak je odškodnená na 100 % tak tých 80 % je pravda (hoci takto som to nikdy nespájal). Keby vedela že nemá používať rukavice (o čom mala byť školená) a nie s tým ísť na bubon a ešte ich ukazovať vedúcemu tak by som ju na 100 % neodškodnil. 90 % by bolo veľa. Tak potom sa jej to kráti o mieru zavinenia.
Ale ešte má nárok, minimálne, na bolestné... a to tiež by sa krátilo o mieru zavinenia
majus1
21.06.11,09:02
Pri pracovnom úraze všetko platí Sociálna poisťovňa.
...ak je odškodnená na 100 % tak tých 80 % je pravda (hoci takto som to nikdy nespájal). Keby vedela že nemá používať rukavice (o čom mala byť školená) a nie s tým ísť na bubon a ešte ich ukazovať vedúcemu tak by som ju na 100 % neodškodnil. 90 % by bolo veľa. Tak potom sa jej to kráti o mieru zavinenia.
Ale ešte má nárok, minimálne, na bolestné... a to tiež by sa krátilo o mieru zavinenia

Súhlasím...hlavne s tým že mala byť preškolená (preplácanie je už na soc. poisťovni :-)), ale pracovala som v podobnej firme ako dotyčná opisuje a tam vedúci výslovne prikazovali ochranné rukavice... Tak či onak, pracovný úraz mal byť uznaný, ak nebol ešte raz opakujem obrátiť sa inšpektorát práce, oni môžu prípad prešetriť a posúdiť či zamestnávateľ konal v súlade so zákonom :-)
erzet
21.06.11,09:13
Súhlasím...hlavne s tým že mala byť preškolená (preplácanie je už na soc. poisťovni :-)), ale pracovala som v podobnej firme ako dotyčná opisuje a tam vedúci výslovne prikazovali ochranné rukavice... Tak či onak, pracovný úraz mal byť uznaný, ak nebol ešte raz opakujem obrátiť sa inšpektorát práce, oni môžu prípad prešetriť a posúdiť či zamestnávateľ konal v súlade so zákonom :-)
Ja som nespochybnil pracovný úraz.
Taktiež nie je proti norme ak používala v rukavice ak to bolo v súlade STN 20 0700, bod 89P s tretím odsekom:
"Ve výjimečných případech, podle povahy práce, je možno povolit rozhodnutím provozovatele použití rukavic. S povolením však musí souhlasit příslušný inspektorát práce".
Ale o tom tiež musí byť zápis. Tu zasa pre ochranu zamestnancov pre prípad úrazu, aby sa zasa zamestnávateľ nechcel "vyzúvať" zo zodpovednosti za takýto úraz.
Súhlasím, aby to napadla na Inšpektoráte práce.
erzet
21.06.11,09:52
Súhlasím...hlavne s tým že mala byť preškolená (preplácanie je už na soc. poisťovni :-)), ale pracovala som v podobnej firme ako dotyčná opisuje a tam vedúci výslovne prikazovali ochranné rukavice... Tak či onak, pracovný úraz mal byť uznaný, ak nebol ešte raz opakujem obrátiť sa inšpektorát práce, oni môžu prípad prešetriť a posúdiť či zamestnávateľ konal v súlade so zákonom :-)

mimotemy A mali ste to niekde zapísané, že máte povolené pracovať s rukavicami? mimotemy
majus1
21.06.11,10:30
Ja som v predpise napísala že sa pri takejto práci používať nesmú ale majstri to nechceli akceptovať a nutili ľudi aby ich mali, však som potom aj z tej firmy odišla...
tessy2121
21.06.11,18:33
Dakujem Vám,ale ešte to upresním. Úraz sa stal 8.6. o 13:15,spísali sme to a večer som šla na pohotovosť.Štvr.a pia.som mala dovolenku a v po.som šla do práce.V ut.som šla na KO a ostala na odporučenie lekára na PN.V stredu ma prišli domov prehovárať aby som sa vrátila,ale nemôžem šoférovať tak nič z toho.Včera mi môj nadriadený volal,že mi to neuznali ako prac.úraz,nechápala som,vraj to nikto nevidel a rukavicu-dôkaz som si mala odložiť,lenže to mi samozrejme nik nepovedal.Vraj tvrdenie voči tvrdeniu.Dnes som bola opäť na KO a pretože som to mala stále veľmi opuchnuté a bolestivé,urobil sa nový rongen a záver-skrytá zlomenina v druhom článku štvrtého prsta.Lekár mi poradil aby som napísala odvolanie,že nesúhlasím s rozhodnutím,že to nieje prac.úraz.Hneď som volala nadriadenému,nech mi láskavo pošle rozhodnutie o neuznaní prac.úrazu.Tak som zvedavá čo urobia.Myslíte že aspoň na bolestné mám nárok,ke´d mi to neuznali?
majus1
21.06.11,19:57
máš aj nárok na bolestné a aj na uznanie prac. úrazu.
"Za pracovný úraz sa považuje poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov."
Tvojou povinnosťou ako zamestnanca bolo pracovný úraz nahlásiť, čo si aj urobila. Zamestnávateľ aj keď si nešla na PN hneď mal akonáhle dostal tvoju PN (z úrazu,ktorý bol zapísaný), zistiť ako si na tom a ak PN prekročí 3 dni spísať "záznam o registrovanom pracovnom úraze" (vyhláška 500/2006 Z.z.).
a poslať na príslušný IP.
To že si si mala odložiť rukavicu ako dôkaz je totálna blbosť, veď máš predsa vyjadrenie lekára a záznam že sa ti to stalo v práci. A čo sa týka tvojho pracoviska ak si tam sama netreba svedkov, je to zapísané.... Pokiaľ sa ale jedná o zlomeninu je predpoklad že PN bude trvať viac ako 42 dní, vtedy prichádza inšpektorát práce na pracovisko vyšetrovať takýto úraz a toho sa zrejme tvoj zamestnávateľ bojí.
Preto ešte raz ZAVOLAJ NA PRÍSLUŠNÝ IP V TVOJOM MESTE a nahlás im ako sa veci majú.
Nedaj sa odbyť tým že je to tvrdenie proti tvrdeniu, veľa ľudí na to skočí a zamestnávateľ má pokoj .....Držím palce:-)

//a ešte niečo:
bola si preškolená? (1 x za 24 mesiacov)
máte vypracované bezpečnostné pracovné postupy a bola si s nimi oboznámená?
máte príkaz na nosenie ochraných prostriedkov na túto prácu a bola si s nimi oboznámená?
máte na pracovisku k dispozícii návod na používanie stroja?
je vypracovaná analýza rizík?
.
.
.
to je len pár vecí ktoré sa ich môžeš opýtať keď ťa budú prehovárať a tvrdiť že nemáš dôkazy,.......
a dodatočne im nič nepodpisuj :-)
suklova
30.12.11,08:25
Pri pracovnom úraze všetko platí Sociálna poisťovňa.
...ak je odškodnená na 100 % tak tých 80 % je pravda (hoci takto som to nikdy nespájal). Keby vedela že nemá používať rukavice (o čom mala byť školená) a nie s tým ísť na bubon a ešte ich ukazovať vedúcemu tak by som ju na 100 % neodškodnil. 90 % by bolo veľa. Tak potom sa jej to kráti o mieru zavinenia.
Ale ešte má nárok, minimálne, na bolestné... a to tiež by sa krátilo o mieru zavinenia


Je to prosím naozaj tak? Celú pn-ku platí sociálna poisťovna? Zamestnanec mal pracovný úraz pred 4 dňami. Teda ja zašlem pn-ku do sociálnej poisťovne + záznam o úraze a je to pre mna vybavené? Naozaj? Tých 10 dní mu teda zamestnávateľ nehradí nič? Volala som do sociálnej poisťovne, ale už asi nerobia. ak je tu ešte nejaká dobrá duša ktorá by mi vedela odpovedať, bola by som veľmi rada. ďakujem. :-)
majus1
30.12.11,14:11
ak je odškodnená na 100% tak je to o príspevok vyššie popísané, zamestnávateľ platí PN normálne 10 dní a soc. poisťovňa len dopláca zvyšok, takže všetky tlačivá do zaslať so soc. (záznam o úraze , PN, hlásenie úrazu.....a neviem čo ešte sociálka pýta)
a hlavne nezabudnite poslať záznam o reg. prac. úraze na inšpektorát práce...
suklova
02.01.12,08:25
Ďakujem krásne.
7lienka
25.04.12,10:48
prosím vás, máme zamestnanca na PN- pracovný úraz od 22.3., zaslala som záznamy. A vyplatila som vo výplate normálnu PN. Teraz mi prišiel, že mal dostať celý plat, pretože mu doktor povedal, že pri prac. úraze dostáva 100% platu počas celej PN. Má na to nárok? Neviem o čo sa mám oprieť.
Hľadám, ale neviem. Poradíte?
Ďakujem
Katy a R
25.04.12,11:02
prosím vás, máme zamestnanca na PN- pracovný úraz od 22.3., zaslala som záznamy. A vyplatila som vo výplate normálnu PN. Teraz mi prišiel, že mal dostať celý plat, pretože mu doktor povedal, že pri prac. úraze dostáva 100% platu počas celej PN. Má na to nárok? Neviem o čo sa mám oprieť.
Hľadám, ale neviem. Poradíte?
Ďakujem
pozri toto - na opretie ;).... http://www.socpoist.sk/urazove-poistenie-dug/48009s

inak ten lekár (srandista) ho mohol poučiť teda, že ktorým dielom tlačiva DPN sa žiada o príplatok .. a tiež, čo všetko konkrétne by mohol dostať z UP:).
erzet
25.04.12,11:10
Pán doktor nech "doktoruje".
7lienka aké záznamy si kam poslala?

Pri PN
25 % denného vymeriavacieho základu do tretieho dňa tejto dočasnej pracovnej neschopnosti
55 % denného vymeriavacieho základu od štvrtého dňa tejto dočasnej pracovnej neschopnosti.
Ale to isto vieš.

Podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, § 87 patri poškodenému úrazový príplatok
Suma úrazového príplatku je
a) 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 84 od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania do tretieho dňa tejto dočasnej pracovnej neschopnosti,
b) 25 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 84 od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

Zamestnávateľ vyhodnotí mieru zavinenia svoju a zamestnanca.
Ak rozhodne že vinu berie na seba, tak zamestnanec je odškodnený na 100 % - platí vyššie uvedené o sociálnom poistení.
Ak sa zbaví zodpovednosti sčasti, tak sa zamestnancovi vyššie uvedené kráti o percentá o ktoré sa zamestnávateľ zbavil zodpovednosti.
Úrazový príplatok vypláca Sociálna poisťovňa, celý.
erzet
25.04.12,11:40
Ale tam je zrejme nárok, podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, aj na:

§ 99 - Náhrada za bolesť a náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia
7lienka
25.04.12,12:01
poslala som záznam o pracovnom úraze na sociálku a IP.
Bol u nás aj technik BOZP a spravil záznam, aj priložil kópiu školení.
Po 10 dňoch som PN s potrvedením o príjme odovzdala na soc. .
V aprílovej výplate bude mať od nás doplatený 1 deň PN, ale nebudeme mu doplácať celú mzdu.
Dobre som to pochopila?


nerozumiem tomu čo ten doktor hovoril
7lienka
25.04.12,12:02
Ďakujem
Katy a R
25.04.12,17:08
poslala som záznam o pracovnom úraze na sociálku a IP.
Bol u nás aj technik BOZP a spravil záznam, aj priložil kópiu školení.
Po 10 dňoch som PN s potrvedením o príjme odovzdala na soc. .
V aprílovej výplate bude mať od nás doplatený 1 deň PN, ale nebudeme mu doplácať celú mzdu.
Dobre som to pochopila?


nerozumiem tomu čo ten doktor hovoril
- v podstate je aj nárok na dávku z úrazového poistenia (UP) - ten príplatok (bod a). .. to ako keby dva krát dostal PNku;).
Treba prečítať na tlačive DPN (myslím, že na červenom sa to vyznačuje) .
No a tie ostatné dávky - to už záleží od konkrétneho prípadu :confused: - možno ako erzet píše - náhrada za bolesť (bod h)...
lekár je asi ešte pred rokom 2004 :confused:;):confused:
erzet
25.04.12,18:02
Neriešim PN zo zdravotného poistenia, ale som toho názoru, že zamestnávateľ platí PN do 10 dní, potom zdravotná poisťovňa v ktorej je zranený poistený.
Zárobok je súčasťou Záznamu o úraze. Taktiež na sociálku treba zaslať Oznámenie poistnej udalosti. Všetko do ôsmych dní.
K tvojmu štvrtému riadku som sa vyjadril v mojich prvých dvoch riadkoch.

Lekár prespal dobu.

Ak je nárok na bolestné tak žiadosť a body zasiela zamestnanec.
http://www.socpoist.sk/480/1190s
Katy a R
25.04.12,18:13
Neriešim PN zo zdravotného poistenia, ale som toho názoru, že zamestnávateľ platí PN do 10 dní, potom zdravotná poisťovňa v ktorej je zranený poistený.
PNku - len sociálna poisťovňa ;) .. však jedna normálna -z fondu NP(+ zam NM) .. a druhá - príplatok- z fondu UP
erzet
25.04.12,18:19
Vyznám sa iba v úrazovom poistení
marecek2007
20.05.12,14:40
dobry den.Chcel by som sa opytat jednu vec.Kolegovi sa stal v praci uraz ktory mu sposobila druha osoba(nechtiac).Na pätu mu nechtiac natlacil vozik a ta mu opuchla.Spisal sa protokol o uraze spolu so svedkami aj s tym ,ze odmietol lekarske osetrenie. Dav dni pracoval a na treti den sa dal na PN s tym ,ze ked prisiel do prace ziada od dotycneho(co mu to sposobil) adresu pre socialnu poistovnu.Vraj mu uzanli pracovny uraz!!! Je mozne ,ze ked odmietne hned osetrenie a dva dni PRACUJE ma sancu na pracovny uraz? ked ano co moze dotycny kolega co mu to sposobil ocakavat? alebo to ide cez firmu..dakujem
marecek2007
21.05.12,07:03
poradi niekto,prosim...:confused:
erzet
21.05.12,08:09
Ak zamestnávateľ uzná úraz ako pracovný, čo aj uznal, tým že spísal záznam o úraze, jedná sa o pracovný úraz. Zamestnanec nemusí ísť okamžite na PN. Niektoré úrazy sa prejavujú a aj prejavujú neskoršie. Preto sa zaznamenávajú úrazy ako evidované. Takže je to možné.
Sociálna poisťovňa, ba i zdravotná poisťovňa si môže nárokovať náhradu za ich výdavky, pokiaľ je v tom tretia osoba.

Teraz ľudsky. Je smola, že ste do toho zamontovali tretiu osobu. Zamestnávateľ ani zamestnanec by aj tak o nič neprišli.
marecek2007
21.05.12,08:49
ok,ale on sa odmietol dat osetrit a dva dni este pracoval... nic sa na tom nemeni?
erzet
21.05.12,09:20
Nie, nič sa nemení, to bolo na zamestnávateľovi.
marecek2007
22.05.12,11:31
asi sme sa nerozumeli,zamestnavatel nespisal pracovny uraz.Uraz sa spisal na dielni do pisanky ,zainteresovanimi osobami, na drobne urazy.
cas,co a kto to sposobil+ podpis.odmietnutie osotrenia! Zamestnavatel neuznal pracovny uraz
Po piatich dnoch na PN ,ale kde je istota ,ze si pri praci alebo doma este viac neposkodil zranenie...podla mna
erzet
22.05.12,12:26
Zamestnávateľ posudzuje či ten úraz bol pracovný. Lekár, sociálka ani zdravotná poisťovňa pri tom neboli. Lekárovi môžem povedať čo chcem.
marecek2007
22.05.12,12:32
ked zamestnavatel neuznal pracovny uraz,tym by to malo byt vyriesene...?
majus1
22.05.12,18:48
úraz bol zaevidovaný, stal sa pri plnení pracovných úloh? ak áno (je to pracovný úraz) byť tým zamestnancom trvám na spísaní záznamu, to že odmietol zamestnanec prvotné vyšetrenie na veci nič nemení, mohol sa napr. aj porezať (rieši sa to náplasťami a pod.) a neskôr by mu to zahnisalo, ostal by PN a bol by to pracovný úraz.... tieto veci ale musí riešiť zamestnávateľ, resp. bezpečnostný technik na pracovisku ...... v akej pozícii si ty to neviem..... každopádne poškodený zamestnanec má právo obrátiť sa ešte na inšpektorát práce, ktorý prešetrí, či zamestnávateľ postupoval správne pri uznaní úrazu a či si splnil všetky povinnosti......