karolina288
20.06.11,20:35
zdravim,
mame starsi rodinny dom, postaveny okolo roku 1951, zaklady ma kamen + palena tehla, podlaha je skvara a na nej je drevena podlaha. steny su popukane a samozrejme citit tam stuchlinu kedze tam uz vyse 30 rokov nikto nebyva. v dome je natiahnuta elektrina len tu by bolo treba vymenit, inak tam nie su natiahnute ziadne pripojky ani na vodu a ani na plyn.
momentalne nevieme ci ho mame zburat alebo opravit. mali sme dvoch statikov, jeden povedal zburat, palenu tehlu predat a s toho bude aj na nove zaklady. druhy povedal, ze to nie je treba burat, ze to staci opravit. takze teraz nevieme co mame robit? zburat ci rekonstruovat? chceli by sme ho aj nadstavit, ale neviem ci by to povodne mury vydrzali.
poradte.
dik
video1983
20.06.11,18:49
tazko radit ked to clovek nevidi, ale osobne by som bural a staval nove ako poradil ten prvy statik
abad
21.06.11,01:34
Nevidel som, ale už keď jeden statik povedal, že treba zbúrať, tak by som sa zamyslel tymto smerom /je tam pochybnosť/...Osobne viem, že rekonštrukcia starého domu môže byť drahšia ako nová stavba, ak ju chceme na kompletku a povedzme si, stale je to starý dom. Ak sa v dome aj nekurilo a su popraskané steny a citiť zatuchlinu, hrozi okrem narušenia murov aj pleseň...Posledné dva domy, ktoré sme stavali boli po "rekonštrukcii", postavili sme nové a spokojnosť u zákaznika je na mieste, lebo oba sa snažili rekonštruovať a bezúspešne...boli to vyhodené peniaze, ale musím povedať, že boli o čosi staršie...To je moja skúsenosť, ale ešte raz upozorňujem, nevidel som...
220870
21.06.11,02:46
Tehlové murivo je niekoľko desaťnásobne pevnejšie ako Ytong ,alebo novodobé tehlové bloky.Takže tehlové murivo to určite udrží.50ročný murovaný dom nieje starý dom .Potuchlina je od podlahy hnijeú tam drevenné trámy na ktorých je pribitá dlážkovica.
pepa78
21.06.11,04:25
Keď si zoberieš, že hrubá stavba domu je tak 1/3 z ceny celého domu, tak podľa mňa to zbúraj a postav nové...aj keď ani to búranie nieje zadarmo...ale nové je nové. Bol som v jednom zrekonštruovanom dome, na pohľad velmi pekný dom, ale len na pohlad, všade sa niečo našlo, pre čo povedal, že už by neopravoval ale staval nové...my sme tiež zbúrali starý dom, ale ten mal o 100 rokov viac ako tvoj :)
arizona
21.06.11,04:50
Tomu domu asi dost uskodilo,ked v nom tak dlhu dobu nik nebyval.
Nevetrane, nekurene, takze asi vlhkost a plesne vsade...
alltracboy
21.06.11,05:35
ja som tiez rad ze neprerabam stary ale stavam novy.. nemusis robit kompromisy. Mozes si sam urcit co kde bude. To buranie bude ale pekne draha zalezitost.
kerberos1
21.06.11,06:27
No my sme sa tiež pustili do rekonštrukcie staršieho domu cca 60 rokov nakoniec sme tolko chýb našli že v podstate z celeho domu ostali len obvodové múry a po prepočte nás to vyšlo aj drahšie ako keby sme boli postavili nový a to si robíme 85 percent vecí svojpomocne a materiál máme skoro za nákupné ceny. Treba velmi velmi popremýšlať nad tým či sa skutočne oplatí robiť rekonštrukcia a ak áno tak sa treba pripraviť aj na nečakané. :-)
chandler
21.06.11,07:06
asi maju obidvaja pravdu, da sa to aj nechat aj zburat. nie je to stavarsky problem. je to skor na tebe ako sa rozhodnes. to ze by si chcel nadstavovat si hovoril aj tomu co povedal ze to mozes nechat?
alltracboy
21.06.11,08:41
v podstate naco si viazat na krk staru barabiznu, ked novy dom ma lepsie vlastnosti... zateplovat 50cm mur je hovadina ked nova tehla mam ovela vacsi tepelny odpor pri mensej hrubke. Pokial sa pytas ci nechat zaklady alebo nie, tak mozno by sa dali nejake upravit-dorobit aby to bolo ok, usetris na tom viac ako 7tis eur pokial ich nebudes davat von.
iv@n
21.06.11,13:41
Keď si zoberieš, že hrubá stavba domu je tak 1/3 z ceny celého domu, tak podľa mňa to zbúraj a postav nové...
ked to chceš obložiť vo vnútri talianskym mramorom tak hej, ale štandardne je hrubá stavba viac ako 1/3 z ceny, skôr cez polovicu.

inak ja som si prešiel rekonštrukciou, naštastie len 30 ročného domu a tiež by som druhýkrát išiel radšej do stavby nového, už len pre zmenu :)
pri starom je problém že sa vždy ale nastopro vždy vyvrbí nejaký další problém s ktorým človek pôvodne nerátal.
stavať nový tiež nie je sranda, ale aspoň nemusíš míňať energiu na búranie (zas ju minieš na obiehanie po úradoch, vybavovanie prípojok, stavebného, vymeriavanie sietí a podobne..).
peterkos2
21.06.11,14:27
Ja mám tiež za sebou-pred 11 rokmi-kompletnú prerábku domu a už by som to nerobil.Zbúrať a postaviť nový podľa predstáv.To je aj názor ľudí,čo takúto prerábku tiež zažili.Veľa šťastia