myshopd
21.06.11,09:02
Zdravím. chcel by som sa poradiť - do januára tohto roku som pracoval vo Veľkej Británii. Na schválenie dávok v nezamestanosti vyžiadala Soc.poist. na SR odomňa formulár e301 (resp U2 po novom)..keďže som ho nemal, zaslali žiadosť do UK o vystanie.. po 4 mesiacoch (20.mája) mi po písomnej korešpondencii oznámili z anglického úradu že formulár bol ku tomuto dňu zaslaný na adresu soc. poisťovne. po 2 týždňoch čakania mi stále tvrdili že im nič neprišlo, tak som anglické úrady požiadal o znovu zaslanie (prekontrolovali sme aj adresu na kt. to posielali a bola v poriadku). ubehli ďalšie 2 týždne, a na soc. poisťovni mi tvrdia že stále žiadne tlačivo neobdržali.. viete mi poradiť či mám vôbec neakú možnosť čo robiť ďalej okrem nekonečného čakania ako keby na nemožné už? ďakujem
Mária27
21.06.11,18:51
Ako ho zaslali? Požiadajte o reklamáciu zásielky u dopravcu.
video1983
21.06.11,18:54
no to sa dalo cakat , preto sa taketo veci maju riesit uz v UK ked odchadzas vyplnis tlacivo so ziadostou o E301 (U2) kde vyplnis svoju adresu novu tj.slovensku a do 3 -4 tyzdnov to mas doma, ale ako pise Maria, mozno bol problem s dopravcom i ked nasim socialnym podnikom neverim
myshopd
21.06.11,19:25
zaslali to klasicky postou..na socialke to isto nemaju mam tam znamu a potvrdila mi ze to tam vsade hladali..takze uz to asi mozem riesit len neako cez postu ale to bude asi akohladat ihlu v kope sena
video1983
21.06.11,19:28
ostava ti jedine a to zavolat tam znova do UK a zaidat to opat poslat postou alebo nech ti to odfaxuju alebo mailom
Mária27
21.06.11,19:34
oskenujú
video1983
21.06.11,19:36
alebo
video1983
21.06.11,19:37
a este nieco, daj si to poslat na tvoju adresu
video1983
21.06.11,19:47
http://search2.hmrc.gov.uk/kb5/hmrc/forms/view.page?record=f0RK6voTwxU&formId=398

tu mas form . stiahni vytlac vypln a posli spat to UK
myshopd
22.06.11,04:56
no a budem cakat znova pol roka nie? ale ak to chcem poslat na svoju adresu, toto je jedina sanca, akurat ze pol roka sa mi cakat moc nechce..a viem ze by to trvalo zas min. tolko. oni mi to vobec nechu poslat ani kopiu ani fax ani nic, pretoze si to vyziadala nasa socialka a oni to mozu poslat len im (uz som sa to snazil od nich pytat)
video1983
22.06.11,11:19
ak mam byt uprimny tak ine ti nezostava a ak mi napises aj ine podrobnosti o tebe ci si zenaty kolko si tam robil lebo mozno ti ju ani nepriznaju
myshopd
22.06.11,12:08
som slobodny, bez deti, byvam u rodicov, pracxoval som 2 roky pred tym na sr a potom 4 mesaice v anglicku..
video1983
22.06.11,12:17
Podmienky nároku

Základná podmienka nároku na dávku v nezamestnanosti – poistenec v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní. Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je podmienený dobou účasti na poistení v nezamestnanosti.

splnas?
myshopd
22.06.11,13:18
no tu by ma prave zaujimalo ci sa tymto padom ked konecne neakym zazrakom uz dostanu ten formular bude zaratavat aj doba odpracovana v anglicku?
video1983
22.06.11,13:25
no a to je ten bod urazu, ktory je dnes tam velmi bolestivy pre vsetkych tych ktori sa vracaju zo zahranica! Soc.pois. posudzuje v tom pripade centrum zivotych zaujmov -teda vazby ziadatela na slovensko, vacsia s nich ich nesplna a preto im nezaratuva obdobie poistenia v zahranici tak im ani neprizna podporu v nezamestnanosti.
A su ludia ktori mali odpracovane aj 6 -7 rokov "vonku" ale podla svojvolneho vykladu soc.poist. nemali vazby na slovensko!

pozri sem: http://moje.hnonline.sk/node/3703


Dávka v nezamestnanosti
Všeobecné pravidlo:



Na výplatu dávky v nezamestnanosti je v zásade príslušný štát, v ktorom bol občan naposledy zamestnaný. Po skončení zamestnania v štáte EÚ sa nárok uplatňuje tým, že sa dá občan k dispozícii službám zamestnanosti tohto štátu.
Výnimky:



Cezhraničný pracovník je osoba, ktorá:

vykonávala činnosť ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba na území jedného členského štátu EÚ a mala bydlisko na území iného členského štátu EÚ, do ktorého sa vracala spravidla denne alebo aspoň raz za týždeň;
vykonávala činnosť ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba na území jedného členského štátu EÚ a mala bydlisko na území iného členského štátu EÚ, ak
uvedenú činnosť vykonávala na palube plavidla plávajúceho na mori pod vlajkou členského štátu EÚ iného, ako je štát bydliska, alebo
uvedenú činnosť vykonávala súčasne na území dvoch alebo viacerých členských štátov EÚ alebo
počas doby výkonu uvedenej činnosti mala táto osoba zachované centrum záujmov v štáte bydliska.

V prípade, že sa cezhraničný pracovník stane úplne nezamestnaným, je na výplatu dávky v nezamestnanosti príslušný prioritne štát, v ktorom má bydlisko. Pre cezhraničných pracovníkov, ktorí vykonávali činnosť ako zamestnanec alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba v inom členskom štáte EÚ, pričom mali miesto bydliska v Slovenskej republike, je teda na výplatu dávky v nezamestnanosti príslušnou inštitúciou Sociálna poisťovňa. Cezhraničný pracovník sa môže ako doplňujúci krok prihlásiť v službách zamestnanosti členského štátu EÚ, na ktorého území vykonával svoju poslednú zárobkovú činnosť.

Bydliskom sa v zmysle Nariadenia č. 883/2004 rozumie centrum záujmov, ktoré sa nemusí vždy zhodovať s trvalým či prechodným pobytom. Pokiaľ sa teda osoba zaeviduje na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Slovenskej republike a požiada o dávku v nezamestnanosti, bude príslušná pobočka Sociálnej poisťovne zisťovať, či mala počas výkonu poslednej zárobkovej činnosti v inom členskom štáte EÚ bydlisko (centrum záujmu) v Slovenskej republike. Iba v prípade existencie bydliska na území Slovenskej republiky počas výkonu poslednej zárobkovej činnosti v inom členskom štáte EÚ možno použiť zásadu úhrnu dôb poistenia v nezamestnanosti, zamestnania alebo samostatnej zárobkovej činnosti a tieto doby získané na území iného členského štátu EÚ zohľadniť na účely nároku na dávku v nezamestnanosti.

Bydlisko osoby v zmysle článku 11 nariadenia 987/2009 sa určuje najmä s prihliadnutím na nasledovné kritériá:

miesto výkonu zárobkovej činnosti a dĺžka trvania tejto zárobkovej činnosti, dĺžka trvania pracovnej zmluvy,
rodinný stav a rodinné väzby,
miesto výkonu akejkoľvek nezárobkovej činnosti,
bytová situácia osoby a stabilita tejto situácie,
miesto, kde dochádza k zdaňovaniu príjmov osoby.

Skutočnosť, v ktorom štáte majú osoby patriace do tejto kategórie svoje miesto bydliska, sa skúma v každom jednotlivom prípade individuálne vždy v medziach koordinačných nariadení a jurisdikcie Európskeho súdneho dvora.

V zmysle rozsudku Európskeho súdneho dvora z 8. júla 1992 C – 102/91, Doris Knoch v Bundesanstalt für Arbeit, sa na účely určenia bydliska zohľadňuje aj:

dĺžka a kontinuita pobytu osoby pred jej odchodom do iného členského štátu EÚ,
dĺžka a účel jej neprítomnosti,
povaha práce vykonávanej v inom členskom štáte EÚ,
zámer osoby, ktorý vyplýva zo všetkých okolností.

Na určenie, či miesto bydliska zostalo zachované počas posledného výkonu zárobkovej činnosti v inom členskom štáte EÚ, je osoba požiadaná vyplniť „Dotazník na účely preukázania bydliska na území SR počas posledného zamestnania/samostatnej zárobkovej činnosti v inom členskom štáte EÚ“ a doložiť ďalšie doklady.

Výška dávky v nezamestnanosti sa v prípade cezhraničného pracovníka vypočíta zo mzdy, ktorú osoba dosiahla v poslednom zamestnaní na území iného členského štátu EÚ.

Osoba iná ako cezhraničný pracovník znamená osobu, ktorá:

naposledy vykonávala činnosť ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba na území jedného členského štátu EÚ a mala bydlisko na území druhého členského štátu EÚ, pričom nespĺňa definíciu cezhraničného pracovníka, alebo
naposledy vykonávala činnosť ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba na území Slovenskej republiky.

Osoba iná ako cezhraničný pracovník má právo si zvoliť, či si nárok na dávku v nezamestnanosti uplatní v štáte svojho posledného zamestnania alebo sa vráti na územie štátu bydliska.

V prípade, že posledná doba poistenia v nezamestnanosti bola dosiahnutá na území Slovenskej republiky, k tejto dobe poistenia v nezamestnanosti potrebnej na nárok na dávku v nezamestnanosti v Slovenskej republike sa v súlade s pravidlom úhrnu dôb poistenia pripočítajú aj doby poistenia nadobudnuté v inom členskom štáte EÚ. Ak takejto osobe vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti v Slovenskej republike, jej výška sa vypočíta z platu alebo príjmu, ktorý daná osoba dosiahla v súvislosti so svojou činnosťou ako zamestnanec v Slovenskej republike.
Príslušné formuláre slúžiace na zohľadnenie dôb poistenia/zamestnania/samostatnej zárobkovej činnosti


Na uplatnenie zásady úhrnu dôb poistenia alebo zamestnania, t. j. aby sa zohľadnili doby nadobudnuté v inom členskom štáte EÚ na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti v Slovenskej republike alebo v inom členskom štáte EÚ, je potrebné preukázať ich na príslušnom formulári potvrdenom príslušnou inštitúciou členského štátu EÚ, na ktorého území boli získané.

V prechodnom období od 1. mája 2010 do 30. apríla 2012, teda do zavedenia úplnej elektronickej výmeny informácií, budú akceptované naďalej doteraz používané formuláre E 301 („Potvrdenie týkajúce sa dôb, ktoré sa majú zohľadniť pre priznanie dávok v nezamestnanosti“), ako aj nové formuláre: prenosný dokument U1 (Portable Document PD U1) a štruktúrovaný elektronický dokument (SED) v papierovej forme U002.

V prípade, že sa nárok na dávku v nezamestnanosti uplatňuje v inom členskom štáte EÚ a na účely posúdenia nároku na dávku v nezamestnanosti je potrebné započítať doby poistenia v nezamestnanosti získané podľa slovenských právnych predpisov, žiadosť o potvrdenie dôb poistenia v nezamestnanosti získaných v Slovenskej republike sa podáva pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa sídla posledného zamestnávateľa, prípadne ústrediu Sociálnej poisťovne, ktorá žiadosť postúpi príslušnej pobočke na vybavenie.

Žiadosť je možné zaslať písomne na adresu Sociálna poisťovňa, ústredie, odbor úrazového poistenia, poistenia v nezamestnanosti a garančného poistenia, Ul. 29. augusta 8 a 10, 813 63 Bratislava alebo elektronicky na e-mailovú adresu podatelna@socpoist.sk.

O formulár E 301 nežiada zamestnávateľ, ale osoba, ktorá ho žiada vystaviť, resp. príslušná inštitúcia členského štátu EÚ, ktorý bude rozhodovať o nároku na dávku v nezamestnanosti.

Ak sa uplatňuje nárok na dávku v nezamestnanosti v Slovenskej republike, jednou z podmienok na priznanie nároku je preukázanie doby poistenia v trvaní aspoň dva roky v predchádzajúcich troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ak v priebehu predchádzajúcich štyroch rokov osoba pracovala v inom členskom štáte EÚ, doby poistenia získané podľa právnych predpisov iného členského štátu EÚ je potrebné preukázať na príslušnom formulári, ktorý vydá príslušná inštitúcia členského štátu EÚ, v ktorom osoba pracovala. Po skončení zamestnania v zahraničí odporúčame od príslušnej inštitúcie vyžiadať potvrdený formulár, ktorý bude slúžiť ako podklad na posúdenie nároku na dávku v nezamestnanosti v Slovenskej republike. Formulár je možné vyžiadať aj dodatočne korešpondenčne, takýto postup je však často spojený s prieťahmi a môže výrazne predĺžiť posúdenie nároku na dávku v nezamestnanosti. Ak si formulár nevyžiada osoba, ktorá v inom členskom štáte EÚ pracovala, vykoná tak pobočka Sociálnej poisťovne v konaní o nároku na dávku v nezamestnanosti.
zzuzus@zoznam.sk
28.06.11,19:31
Prosím Vás.pri prihlasovaní dohodára do soc.poistovne treba vyplniť ,,výkon práce v štáte,,???
Nedá sa mi poslať formulár bez vyplnenia a nerozumiem prečo.
Býva na Slovensku a bude tiež na Slovensku pracovať na dohodu.
Ďakujem