GABAZ
12.01.06,07:15
Už som túto tému zadala v porade Ostatné dane, ale nikto sa mi neozval, tak skúsim ešte tu.

Chcela by som poprosiť niekoho, kto účtuje o spotrebnej dani z alkoholu, aby mi poradil s účtovaním, lebo neviem ako sa má správne účtovať. Hľadala som na porade aj v inej literatúre, ale neviem. Firma ktorej vediem účtovníctvo, je registrovaná ako oprávnený príjemca pre spotrebnú daň. V januári nadobudla alkohol 100 ks fliaš 0,7 l v spotrebiteľskom balení zo štátu EU. Podali si daňové priznanie k spotrebnej dani a daň za celé nakúpené množstvo v sume 7000 Sk aj zaplatili. Alkohol sa doplnil o logo a ďalej predával a fakturoval odberateľom ako darčekový predmet. Ku koncu roka 2005 mali na zásobe 20 fliaš alkoholu. Firma účtuje spôsobom B.
Účtovala som nasledovne :
- faktúra za nákup alkoholu z EÚ 504/321 + samozdanenie a odpočítanie DPH
- výmer spotrebnej dane podľa daňového priznania 504/345,
- platba 345/221
Faktúry za predaj alkoholu som účtovala :
- 311/604 /základ dane obsahuje aj spotrebnú daň/
311/343
Neviem či je tento postup účtovania správny a čo s tým, ak sa alkohol nepredal a zostal na zásobe.Je mi jasné, že si musím zaúčtovať zostatok na sklade. Treba niečo robiť so spotrebnou daňou?

Veľmi pekne ďakujem všetkým, ktorí mi pomôžu. Nejde o veľkú sumu, ale nerada by som to mala zle.

Gaba
GABAZ
15.01.06,07:11
???Naozaj nikto neúčtuje o spotrebnej dani ???
GABAZ
19.01.06,08:55
Nevedel by mi niekto odporučiť aspoň nejakú literatúru, kde sa stretol bližšie s problematikou účtovania spotrebných daní ?
Excise Duty
28.01.06,21:24
Vidím, že už dlho si ťa nik nevšíma, tak sa o to pokúsim ja. Nie som odborníkom na účtovníctvo ale jedno mi je jasné, že Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva nie je v ustanovení § 52 ods. 8 a 9 v poriadku. Ministerstvo novelizovaním Opatrenia iba nahradilo pojem daňový úrad pojmom príslušný správca dane, keďže správu spotrebných daní vykonávajú colné úrady a v odkaze pod čiarou č. 31 sa iba zmenila citácia zákonov o spotrebných daniach, ktoré boli platné do 30. apríla 2004 na zákony o spotrebných daniach, ktoré sú účinné od vstupu Slovenskej republiky do EÚ. V prípade týchto nových zákonov však ide o zásadnú zmenu, najmä pokiaľ ide o mechanizmus týchto daní, štruktúru daňových subjektov, dalo by sa povedať, že neostal kameň na kameni, predovšetkým tieto zákony obsahujú úplne nové pojmy a terminológiu, to sa však nepremietlo do uvedeného Opatrenia, preto jeho ustanovenia nesedia s ustanoveniami súčasne platných zákonov o spotrebných daniach. Nové zákony o spotrebných daniach nepoznajú žiadne daňové doklady, žiadne zdaniteľné plnenie, či už odplatné alebo bezodplatné, čo bolo aj v minulosti a aj v súčasnosti je absurdné, keďže v prípade spotrebných daní je vždy základom dane množstvo a nie cena tovarov podliehajúcich spotrebným daniam, ak neprihliadam na osobitný spôsob zdaňovania cigariet kombinovanou sadzbou dane (špecifickou + ad valorem), a to z predajnej ceny cigariet uvedených na kontrolných známkach, ktorú mimochodom určuje vždy výrobca cigariet alebo dovozca, ak ide o cigarety dovážané z tretích štátov a nie štát, ako som sa dočítal v ktoromsi z príspevkov v Porade. A už vôbec nepoznajú spotrebné dane preddavkové pevné sumy a vyrovnanie daňovej povinnosti zo spotrebných daní. Opatrenie ale i zákony o spotrebných daniach pochádzajú z autorskej dielne ministerstva financií a daný stav je názornou ukážkou toho, keď pravá ruka nevie, čo robí tá ľavá. Preštudoval som nejednu príručku k účtovníctvu, rôzne články určené podnikateľom a môžem konštatovať, že všetky sa problematike účtovania spotrebných daní vyhýbajú, problémom bude zrejme práve nesúlad Opatrenia s legislatívou spotrebných daní a asi aj preto sa softwarové firmy nehrnú do rozšírenia svojich programov o problematiku účtovania spotrebných daní.
Na tvojom probléme mi nesedí jedna vec, a to že spotrebnú daň si zaúčtovala až na základe daňového priznania, to sa mi nezdá logické, pretože priznanie a zaplatenie dane nemôžu predchádzať vzniku daňovej povinnosti. Už v mojej odpovedi na tvoju otázku (pozri http://www.porada.sk/showthread.php?t=6168&highlight=spotrebn%E9+dane (http://www.porada.sk/showthread.php?t=6168&highlight=spotrebn%E9+dane)) alebo aj v analogickom prípade (pozri http://www.porada.sk/t16872-spotrebna-dao-z-mineralnych-olejov-a-dph.html (http://www.porada.sk/t16872-spotrebna-dao-z-mineralnych-olejov-a-dph.html)) som uviedol, že oprávnenému príjemcovi vždy vzniká daňová povinnosť dňom prijatia tovaru podliehajúceho spotrebnej dani. Mojou parketou sú spotrebné dane, avšak aj pri mojich chabých vedomostiach o účtovníctve ti navrhujem zvážiť účtovanie spotrebnej dane nasledovne:

Vznik daňovej povinnosti

345/MD 7000 Sk
379/D 7000 Sk

Zaplatenie dane

379/MD 7000 Sk
221/D 7000 Sk

Neviem, ktorý svätý je patrónom účtovníkov, ale ak sa mýlim, nech mi v mene všetkých odborníkov na účtovníctvo odpustí, ešte raz zdôrazňujem, ja som doma v spotrebných daniach.
kuduš
29.01.06,10:08
mno....

faktura za dodany lieh a destilaty......131/321

výmer colného orgánu
a, clo a col poplatky 131/-
b, spotreb dan z liehu 345/-
c, DPH 343/-
d, celkový záväzok -/379

úhrada závazku voci dod...............321/221
úhrada závazku voci col orgánu 379/221

prevzatie na sklad 132/131


tak to má byť...nie?:)
Excise Duty
29.01.06,11:07
Neviem, ako pozorne si si prečítal predchádzajúce príspevky, ale jasne bolo uvedené, že liehoviny boli nakúpené v inom členskom štáte, teda o akom výmere colného orgánu to tu píšeš? Firma, ktorej GABAZ účtuje, je oprávneným príjemcom podľa ustanovenia § 27 zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o... v znení neskorších predpisov a tak musí postupovať podľa ustanovení tohto zákona a podľa toho aj účtovať.
Excise Duty
30.01.06,11:44
Už som túto tému zadala v porade Ostatné dane, ale nikto sa mi neozval, tak skúsim ešte tu.

Chcela by som poprosiť niekoho, kto účtuje o spotrebnej dani z alkoholu, aby mi poradil s účtovaním, lebo neviem ako sa má správne účtovať. Hľadala som na porade aj v inej literatúre, ale neviem. Firma ktorej vediem účtovníctvo, je registrovaná ako oprávnený príjemca pre spotrebnú daň. V januári nadobudla alkohol 100 ks fliaš 0,7 l v spotrebiteľskom balení zo štátu EU. Podali si daňové priznanie k spotrebnej dani a daň za celé nakúpené množstvo v sume 7000 Sk aj zaplatili. Alkohol sa doplnil o logo a ďalej predával a fakturoval odberateľom ako darčekový predmet. Ku koncu roka 2005 mali na zásobe 20 fliaš alkoholu. Firma účtuje spôsobom B.
Účtovala som nasledovne :
- faktúra za nákup alkoholu z EÚ 504/321 + samozdanenie a odpočítanie DPH
- výmer spotrebnej dane podľa daňového priznania 504/345,
- platba 345/221
Faktúry za predaj alkoholu som účtovala :
- 311/604 /základ dane obsahuje aj spotrebnú daň/
311/343
Neviem či je tento postup účtovania správny a čo s tým, ak sa alkohol nepredal a zostal na zásobe.Je mi jasné, že si musím zaúčtovať zostatok na sklade. Treba niečo robiť so spotrebnou daňou?

Veľmi pekne ďakujem všetkým, ktorí mi pomôžu. Nejde o veľkú sumu, ale nerada by som to mala zle.

Gaba

Ešte malá otázočka, ako účtuješ zábezpeku podľa § 27 ods. 5 zákona o spotrebnej dani z liehu?
GABAZ
31.01.06,10:07
Ešte malá otázočka, ako účtuješ zábezpeku podľa § 27 ods. 5 zákona o spotrebnej dani z liehu?

Som milo prekvapená reakciou na moju otázku - problém som doteraz nevyriešila. Už som aj mala v úmysle poslať Vám svoju otázku ako súkromnú správu, lebo som si všimla, že ako jediný na Porade sa orientujete v spotrebných daniach. Ale nechcela som byť otravná.
Inak čo sa týka môjho problému - uvedená firma alkohol doviezla iba raz - v januári. Agendu SD si robili sčasti sami ,niečo im robil niekto iný - neviem posúdiť ako sa tomu rozumie, ale problémy s colným úradom už mali. Ku mne sa ani nedostali všetky potrebné dokumenty. Tak ako ste uviedli, o účtovaní spotrebnej dane sa dá dozvedieť niečo ucelené veľmi ťažko, aj keď som sa dosť snažila. Môj problém je aj v tom, že ani zákonu o SD z liehu veľmi nerozumiem a nie je mi jasný mechanizmus daňových priznaní u oprávneného príjemcu.
Účtovala som nasledovne :
- úhrada zábezpeky...................................... 7000 Sk 314/221
- daň priznanie ............................................ 7000 Sk 504/345
- platba SD preúčtovaním zo zábezpeky............ 7000 Sk 345/314
- nákup tovaru ........................................... 504/321
/ samozdanenie a odpočítanie/
- predaj tovaru............................................ .. 311/604
311/343
Mne sa tiež to moje účtovanie nepozdáva, iná verzia by mohla napr.:
- úhrada zábezpeky .................................... 314/221
- daňové priznanie ..................................... 345/379
- úhrada dane zo zábezpeky........................ 379/314
- nákup tovaru ......................................... 504/321
/samozdanenie, odpočítanie/....................... 343/343
- predaj tovaru ........................................ 311/604
SD z predaného tovaru............... ............. 311/345
DPH z predaného tovaru .......................... 311/343
V prípade, že 31. 12. 2005 predali napríklad len polovicu alkoholu, na účte 345 im ostane zostatok. Čo s tým. Čo ak ten alkohol vôbec nepredajú?

Gaba
Excise Duty
31.01.06,23:21
Ono to skutočne stojí a padá na podrobnej znalosti zákonov o spotrebných daniach a tak ako je účtovanie o spotrebných daniach popísané v Opatrení ministerstva, môže s prižmúrením oboch očí účtovať iba prevádzkovateľ daňového skladu a aj to iba v takom prípade, ak tovar uvádza do daňového voľného obehu. Pre oprávneného príjemcu platí úplne odlišný postup. Zároveň musím zdôrazniť, že aj v prípade spotrebných daní rovnako ako v prípade DPH vždy rozlišujeme medzi intrakomunitárnym nadobudnutím alebo dodaním tovaru (hospodársky styk s inými členskými štátmi) a dovozom alebo vývozom (hospodársky styk s tretími štátmi), pretože v oboch prípadoch platia diametrálne odlišné pravidlá pohybu a následného zdanenia tovarov podliehajúcich spotrebným daniam. Právnická alebo fyzická osoba, ktorá sa registruje ako oprávnený príjemca, musí ešte pred vydaním povolenia colného úradu zložiť zábezpeku na daň. Pozor, táto zábezpeka nie je zálohou na daň!!! Spotrebné dane nepoznajú žiadne zálohové platby na daň. Zábezpeka je v podstate akousi kauciou, ktorú použije správca dane na úhradu dane len vtedy, ak daňový subjekt, v tomto prípade oprávnený príjemca neuhradí v zákonom stanovenej lehote svoju daňovú povinnosť, ktorú normálne platí zo svojho účtu, zábezpeka je totiž trvalo uložená na účte správcu dane, pokiaľ je v platnosti registrácia oprávneného príjemcu a manipulovať s touto zábezpekou môže iba správca dane. Zábezpeka kryje všetky ďalšie nákupy v pozastavení dane z iných členských štátov, za určitých okolností je potrebné túto zábezpeku zvýšiť alebo je možné požiadať o jej zníženie, a to v závislosti od zvýšenia alebo zníženia objemu nákupov v iných členských štátov. Čiže najprv je potrebné pri registrácii podniku, ktorá je podmienená zložením uvedenej zábezpeky zaúčtovať zábezpeku 378/221. V prípade, ak podnik zloží zábezpeku formou bankovej záruky, účtuje do nákladov poplatky, ktoré platí banke za takto poskytovanú službu.
Pokiaľ ide o nákupy v iných členských štátoch, v prípade oprávneného príjemcu končí prevzatím tovaru režim pozastavenia dane, preto mu naraz z celého prevzatého množstva tovaru vzniká daňová povinnosť, ktorá sa zaúčtuje 345/379. Po uplynutí zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k prevzatiu nakúpeného tovaru a teda i k vzniku daňovej povinnosti je potrebné v nasledujúcom mesiaci do 25. dňa podať daňové priznanie a rovnakej lehote zaplatiť aj daň, toto sa zaúčtuje 379/221. O túto daň sa súčasne musí zvýšiť cena tovaru, ktorá pri samozdanení vstupuje do základu pre výpočet DPH. Je to v podstate to isté, ako keby došlo k dovozu z tretích štátov, kde je súčasťou colného výmeru popri cle a DPH aj spotrebná daň, ktorá aj v takomto prípade vstupuje do základu DPH, akurát pri nákupe uskutočnenom v inom členskom štáte sa na tovar logicky neuplatňuje clo, pričom spotrebnú daň a DPH si musí vypočítať daňový subjekt sám. Toto pravidlo neplatí iba v prípade prevádzkovateľov daňových skladov, tí vykonajú iba samozdanenie DPH bez započítania spotrebnej dane do jej základu, pretože daňové sklady majú právo držby tovaru v pozastavení dane, daňové sklady účtujú o spotrebnej dani až vyňatím tovaru z režimu pozastavenia dane, napríklad jeho uvedením do daňového voľného obehu.
Oprávnený príjemca po úhrade daňovej povinnosti už o spotrebnej dani neúčtuje! Ak ostal v zásobách nepredaný alkohol, v cene tohto alkoholu je už raz navždy obsiahnutá spotrebná daň tak, ako napríklad v cene alkoholu nachádzajúceho sa v ktorejkoľvek maloobchodnej predajni, ktorá o spotrebnej dani neúčtuje vôbec. Ak stojí otázka čo s tým a čo ak to vôbec nepredajú, navrhujem na ten nepredaný alkohol pozvať všetkých členov Porady. Z vypitého alkoholu bude potrebné odviesť už iba DPH.
GABAZ
01.02.06,10:33
Ďakujem za odpoveď, mám v tom trocha jasnejšie. Čo sa týka tej zábezpeky, aj ja som tomu tak rozumela, konateľka mi však doniesla žiadosť o preúčtovanie zábezpeky na platbu spotrebnej dane potvrdenú colným úradom. /Asi už vtedy predpokladali, že v najbližšom čase nedovezú žiadny alkohol - ani nedoviezli./ Ale je dosť možné, že to robili zle, lebo ako som už spomínala, nejaké problémy s colným úradom tam boli./ V každom prípade si musím vyžiadať všetky doklady./
Z predchádzajúceho príspevku mi vyplýva, že som zle urobila samozdanenie, nakoľko som k základu dane z faktúry nepripočítala spotrebnú daň. To môžem napraviť dodatočným DP - efekt bol nulový, takže by to nemal byť problém. Stále mi však nesedí účtovanie 345/379. Účet 379 sa mi vynuluje pri platbe, ako vynulovať 345? Jedinú možnosť vidím zostatok preúčtovať 132/345, pri vyskladnení tovaru sa vlastne dostane do nákladov na 504. Keďže účtujem sklad B - v podstate to nie je až tak nesprávne, ak je spotrebná daň na 504. Len musím správne vyčísliť skladovú cenu k 31.12.2005, ak sa alkohol nepredá, a z účtu 504 príslušnú sumu odúčtovať. Tak to zaúčtujem, po roku hľadania, celkom dobrý výsledok. Vďaka za navigáciu Excise Duty - neviem meno, takže také oficiálne oslovenie. Prajem príjemný deň. Gaba
Excise Duty
01.02.06,11:15
Položím otázku takto: ako by ste zaúčtovali 100 ks fliaš v spotrebiteľskom balení 0,7 litra v cene 250 Sk za jednu fľašu nakúpených trebárs v TESCO?
GABAZ
02.02.06,09:22
Ešte raz prehľadnejšie uvediem, ako si to mienim zaúčtovať :
1/ nákup 100 ks po 250 Sk..................131/321...........25.000 Sk
2/ výmer SD ....................................345/379 .......... 7.000 Sk
3/ úhrada SD ...................................379/221 .......... 7.000 Sk
4/ samozdanenie a odpočítanie DPH......343/343...........
/základom pre samozdanenie je 25000+7000=32000 Sk/
5/ preúčtovanie SD na obstaranie ........131/345........... 7.000 Sk
6/ príjem na sklad 100 ks po 320 Sk .....132/131 .......... 32.000 Sk
/nákupná cena 250 Sk +70 Sk=320 Sk pričom 70 Sk je spotr.daň na 1 fľašu/
7/ vyskladnenie 50 ks alkoholu ............504/132.......... 16.000 Sk
8/ faktúra za predaj 50 Ks ..................311/604.......... 26.000 Sk
DPH k predaju 50 Ks...................... 311/343.......... 49.940 Sk
Podľa toho ako som porozumela logike spotrebnej dane u oprávneného príjemcu mi to vychádza, že tak by to mohlo byť správne. Súhlas by ma potešil. Gaba
Velettka
02.02.06,09:25
chcem sa spytat, ked niekto 1 mesiac pozabudne poslat oznamenie o spotrebe alkoholu ... su nejake pokuty? ... ake? prosim o vysku pokuty ak niekto to uz mal ... dik ... surne
Excise Duty
02.02.06,13:25
Asi sme si nerozumeli, keď som uviedol ako dodávateľa TESCO, mal som na mysli ktorúkoľvek z týchto predajní na Slovensku a cenu 250 Sk za fľašu ako cenu regálovú alebo maloobchodnú, to je jedno ako ju nazveme, teda cenu v ktorej je už obsiahnutá aj spotrebná daň a DPH. V takomto prípade sa na základe faktúry od dodávateľa uplatní iba odpočet DPH a prijatý tovar sa zaúčtuje na sklad v cene bez DPH, o spotrebnej dani sa neúčtuje, tá je trvalo súčasťou nadobúdacej ceny, pretože ste ju zaplatili v cene prijatého tovaru, tak ako ju predtým zaplatil TESCO svojim dodávateľom a bude jej súčasťou bez ohľadu na to, či sa tovar predá alebo nepredá a ostane trčať v sklade. O spotrebnej dani účtujú iba také účtovné jednotky, ktorým vzniká daňová povinnosť a preto ju musia vysporiadať so štátnym rozpočtom. Mohol to byť niektorý z daňových skladov na daňovom území, ktorý tieto liehoviny dodal do TESCO ale i samotný TESCO ako oprávnený príjemca, ak tieto liehoviny sám nadobudol v iných členských štátoch, prípadne sám ako dovozca doviezol z tretích štátov.
Takže pri vašom ďalšom predaji liehovín podľa tohto príkladu nakúpených v TESCO pripočítate k skladovej cene iba svoju maržu a samozrejme aj DPH, to je všetko. V cene bude vždy obsiahnutá aj spotrebná daň, ktorú v konečnom dôsledku zaplatí ten, ktorý ako posledný kúpi a nakoniec vypije tieto fľaše. Preto je aj spotrebná daň rovnako ako DPH nepriamou daňou, lebo štát ju inkasuje od tohto konečného spotrebiteľa prostredníctvom toho, kto ako prvý uviedol tieto fľaše do daňového voľného obehu, teda vznikla mu daňová povinnosť. Je nepredstaviteľné vyberať spotrebnú daň až pri konečnej spotrebe od každého chlastaja individuálne, preto tento mechanizmus nepriamych daní. Analogickým príkladom je váš nákup pohonných látok, z dokladov o ich nákupe uplatníte iba odpočet DPH a o spotrebnej dani z minerálnych olejov, ktorá je v ich cene tiež neúčtujete. O tej účtoval Slovnaft alebo iný prevádzkovateľ daňového skladu, ktorý tieto pohonné látky uviedol do daňového voľného obehu, rozhodne to nebola čerpacia stanica pohonných látok. Na týchto príkladoch som chcel demonštrovať, že vo vašom prípade bez ohľadu, akým spôsobom nadobudnete tovar, spotrebná daň je trvalou súčasťou nadobúdacej ceny takéhoto tovaru.
Pokiaľ ide o váš konkrétny prípad, liehoviny ste nadobudli ako oprávnený príjemca v inom členskom štáte, teda v pozastavení dane, čo v praxi znamená že na základe registračného čísla pre spotrebnú daň vám zahraničný dodávateľ faktúroval tovar bez spotrebnej dane a samozrejme aj bez DPH. Ešte raz opakujem, oprávnený príjemca nemá právo držby tovarov podliehajúcich spotrebným daniam v pozastavení dane, preto mu dňom prevzatia tovaru vzniká daňová povinnosť, ktorá sa zaúčtuje tak, ako som už uviedol v predchádzajúcom príspevku. Keďže účtujete spôsobom B, vzniknutú a už vami zaplatenú daňovú povinnosť v celej výške treba preniesť z účtu 345 interným dokladom na účet 504. Tiež chcem ešte raz pripomenúť, že účtovný prípad spotrebnej dane nastáva v deň prevzatia tovaru oprávneným príjemcom, k čomu dochádza potvrdením rubovej stránky sprievodného dokumentu, ktorý prišiel spolu s dodaným tovarom z iného členského štátu, čo je vždy skôr, než je termín na podanie daňového priznania. Ten, kto ho podpísal a opečiatkoval, mal vám túto skutočnosť oznámiť, pretože práve v tom momente vznikla daňová povinnosť a súčasne aj účtovný prípad. A celkom na záver, naznačil som tiež, že zloženie zábezpeky nie je zálohová platba dane, preto nemôže byť na účte 314, zábezpeka na daň sa účtuje na účte 378, je to moja pohľadávka voči správcovi dane, keď dôjde k zrušeniu registrácie, či už z vlastnej vôle daňového subjektu alebo na základe rozhodnutia správcu dane, musí mi túto zábezpeku v zákonom stanovenej lehote vrátiť, pokiaľ nebola použitá na úhradu daňovej povinnosti.
GABAZ
03.02.06,09:22
Myslím, že už tomu rozumiem, v tomto zmysle si opravím účtovanie. Problém bol aj v tom, že si to robili sami na kolene a nedostali sa mi do rúk všetky potrebné dokumenty. Ja sa snažím, aby to nejak sedelo aspoň po účtovnej stránke. Čo sa týka vzniku daňovej povinnosti a podania DP k spotrebnej dani, môj iniciatívny klient podal DP hneď v deň nadobudnutia liehu. Tú zábezpeku som účtovala zle, opravím si účtovanie a preverím si ako to vlastne bolo. Ako vravím, nedoručili mi všetky doklady, pri účtovaní som vychádzala z dokladov, ktoré som mala. Som veľmi vďačná za obšírne vysvetlenie. Možno táto naša debata pomôže aj iným.
Excise Duty
03.02.06,10:26
Som rád, ak som aspoň trochu pomohol. Čo sa týka toho daňového priznania,
prevádzkovatelia daňových skladov a oprávnení príjemcovia prijímajúci opakovane tovary v pozastavení dane vždy podávajú daňové priznanie a súčasne uhrádzajú daň až do 25. dňa nasledujúceho po mesiaci, v ktorom vznikla daňová povinnosť. To že daňové priznanie bolo podané ihneď, čo som nevedel, možno asi to ma mýlilo a preto som nerozumel, prečo ste účtovali spotrebnú daň na základe daňového priznania. Ani to však nič nemení na veci, že v prípade oprávneného príjemcu vzniká daňová povinnosť dňom prijatia tovaru. Inak len pre informáciu, v prípade spotrebnej dane z liehu a spotrebnej dane z tabakových výrobkov sa vzhľadom na daňovú rizikovosť týchto tovarov v rámci celej EÚ používa tzv. systém včasného varovania (EWS – Excise early warning system), na základe ktorého musí dodávateľ týchto tovarov v pozastavení dane súčasne so zahájením prepravy oznámiť svojmu správcovi dane takúto zásielku tovarov, čím sa o uskutočnení prepravy týchto daňovo rizikových tovarov prostredníctvom národného ELO úradu dozvie správca dane príslušný odberateľovi skôr, ako sa ukončí samotná preprava. ELO úrad okrem monitorovania prepravy uvedených tovarov potvrdzuje aj platnosť registrácie pre spotrebnú daň podobne, ako sa overuje registračné číslo pre DPH.
http://www.colnasprava.sk/cssr/www/CShome.nsf (http://www.colnasprava.sk/cssr/www/CShome.nsf)
GABAZ
03.02.06,15:15
Myslím, že tieto veci okolo prepravy mali v poriadku, k faktúre boli doložené potvrdené prepravné listy. Inak ešte by som na margo nadobúdania alkoholu z EÚ skonštatovala, že je veľmi administratívne náročné, treba si dávať pozor na termíny a pod. Sankcie sa mi zdali dosť vysoké. U takých, ktorí obchodujú vo veľkom množstve, to má určite aj efekt, ale títo moji klienti na tomto jednorazovom kšefte nezbohatli a skôr by som povedala, že prerobili. Len sa ku mne ešte nedostalo rozhodnutie o pokute, odvolali sa. Asi mali veľké oči.
Gaba
Excise Duty
06.02.06,08:08
Súhlasím, administratíva spojená s prepravou tovarov podliehajúcich spotrebným daniam v rámci EÚ je komplikovaná, je to práve z dôvodu rizikovosti týchto tovarov. Avšak slovenské zákony to ešte viac komplikujú a idú nad rámec príslušných smerníc EÚ alebo sú s nimi v rozpore. Aj sankcie sú neprimerané a ich výška ku konkrétnemu porušeniu zákona nie je proporcionálna. Ani súčasní správcovia spotrebných daní nie sú v týchto daniach doma a jediné čo vedia, je ukladanie pokút. Ďalším problémom je aj to, ako ste uviedli, že mnohí majú veľké oči. Väčšinou ich motivuje princíp voľného pohybu tovarov v rámci EÚ a bez podrobného oboznámenia sa so zákonmi púšťajú sa do transakcií, ktoré potom nezvládajú. Poznám veľmi veľa takýchto prípadov, najmä v prípade spotrebnej dane z vína, je tam nulová sadzba dane, tak si mnohí myslia, že je to jednoduché, platia tam však veľmi prísne pravidlá spoločného trhu EÚ s vínom a na každom území členského štátu je potrebné rešpektovať aj národný zákon o vinohradníctve a vinárstve. Myslím, že sme si zaujímavo podebatovali, škoda, že sa nepripojili viacerí. Pekný deň.
AnkaB
01.06.07,14:12
Dobrý deň,
Mám ísť pracovať do firmy,ktorá nakupuje a predáva alkohol,víno nikdy predtým som také niečo nerobila tak je to pre mňa veľké tabu.Prečítala som si uvedený článok o účtovaní , o spotrebnej dani,ale stále tomu nechápem. Prosím poradte mi ako a presný postup zaúčtovania dovoz alkoholu zo štátu EU a tiež maloobchodný a veľkoobchodný predaj tohto alkoholu v tuzemsku a s tým súvisiacu DPH a spotrebnú daň.
Firma je registrovaná ako oprávnený príjemca pre spotrebnú daň.
Ďakujem.
Excise Duty
03.06.07,15:11
Ja si myslím, že zrozumiteľnejšie sa to už nedá vyvetliť, ako je to tu popísané, samozrejme to vyžaduje znalosť zákonov o spotrebných daniach.
pupavenka
09.02.10,18:53
mám ešte otázku... má zmysel rozmýšľať o tovare (alkohol) v pozastavení dane, keď firma nakupuje od veľkoobchodov typu Metro v členskom štáte? nie je tovar zdanený už spotrebnou danou v danom štáte? bude sa druhýkrát zdaňovať na slovensku?
Excise Duty
11.02.10,15:50
mám ešte otázku... má zmysel rozmýšľať o tovare (alkohol) v pozastavení dane, keď firma nakupuje od veľkoobchodov typu Metro v členskom štáte? nie je tovar zdanený už spotrebnou danou v danom štáte? bude sa druhýkrát zdaňovať na slovensku?
zlezaradil
Daj to prosím do Porady "Ostatné dane a clá". To na čo sa pýtaš, zatiaľ nemá nič spoločné účtovaním, najprv si treba ujasniť princíp pohybu tovarov podliehajúcich spotrebným daniam.
dejdeš
29.04.10,22:50
Dobry vecer,

so znacnym odstupom casu reagujem na tuto temu, iked zrejme nie priamo suvisiacu s uctovanim, ale s opravnenym prijemcom. Chcel som oslovit a rad by som poprosil clena EXCISE DUTY o pomoc resp. radu.

Budem sa snazit co najlepsie popisat situaciu, aby Vam davala zmysel. Priznam sa, zatial nemam prehlad v spravnych pravnych pojmoch a vyrazoch, takze sa vopred ospravedlnujem, ak moja formulacia nebude davat zmysel.

Na Slovensko chcem dovazat vino (tiche) z unie. Som zaciatocnik a nemam skusenosti v tejto brandzi a preto zhanam informacie vsetkymi moznymi sposobmi.
Na Colnej sprave mi povedali, ze na to potrebujem ziskat statut opravneneho prijemcu. Mam pred sebou zakon 104/2004 a kym ho docitam, mozno mi budete vediet poradit, na co sa mam zamerat.
Precital som si podmienky, ktore musim splnit na to, aby som sa stal opravnenym prijemcom, ale je to vsetko velmi formalne a strojene.

Mohli by ste mi prosim Vas dat nejake prakticke informacie a rady, na co sa mam sustredit od uplneho zaciatku, ako postupovat a pod. Bude mi na to stacit zivnost alebo je s.r.o. lepsia volba? Budem potrebovat skladovacie priestory vlastne, alebo staci si ich prenajimat?

Su to vina, ktore sa na SVK este nepredavaju (v inych statoch unie uz ano), treba na tie vina nejake specialne certifikaty alebo povolenia?

Je vobec z pravneho hladiska mozne dovazat resp. distribuovat tieto vina z centralneho skladu v Holandsku priamo k dalsim odberatelom resp. koncovym zakaznikom bez toho, aby som bol opravnenym prijemcom?

Ma statut opravneneho prijemcu nieco spolocne s alkoholovymi kolkami-paskami?

Budem rad ak si najdete cas na reakciu. Vopred velmi pekne dakujem.

Marian
Betina2
02.02.12,11:15
Poprosím o radu . Ak výrobca piva dovezie na výrobu piva pivný slad z iného čl.štátu. podá priznanie k spotrebnej dani z liehu a zaplatí ju. Ako bude v tomto prípade účtovať o spotrebnej dani? On totiž ten nakúpený slad použije ako surovinu na výrobu vlastného piva vo vlastnom pivovare a to pivo potom flaškuje a distribuuje a predáva. Ako účtovať tú SD? Či bude vstupovať do vstupnej ceny suroviny na dalšiu výrobu (132) alebo ako?
Excise Duty
02.02.12,11:27
Poprosím o radu . Ak výrobca piva dovezie na výrobu piva pivný slad z iného čl.štátu. podá priznanie k spotrebnej dani z liehu a zaplatí ju. Ako bude v tomto prípade účtovať o spotrebnej dani? On totiž ten nakúpený slad použije ako surovinu na výrobu vlastného piva vo vlastnom pivovare a to pivo potom flaškuje a distribuuje a predáva. Ako účtovať tú SD? Či bude vstupovať do vstupnej ceny suroviny na dalšiu výrobu (132) alebo ako?
Slad nepodlieha nijakej spotrebnej dani a už vôbec nie spodrebnej dani z liehu. Spotrebnej dani bude podliehať až pivo vyrobené z toho sladu.
Betina2
02.02.12,11:56
sú to len sprostedkované informácie, vďaka za upozornenie.