Difi
21.06.11,10:11
Dobrý deň, ešte raz pokúsim uviesť tému: prosím Vás, mohli by ste mi pomôcť aby z účtovného aj daňového hľadiska bol vyriešený nasledovný problém: Spoločníci/konatelia podľa zmluvy o pôžičke uzavreli zmluvu so spol., že požičiavajú bezúročne pre spol., Predmetnú sumu spoločnosť vráti do 2 mesiacov po vyzvaní. Na val. zhrom. uviedli, že časť pôžičky by používali na krytie straty, pôžičku nevyžadujú naspäť. Ako mám to vyriešiť? Cez 413 – Ostatné kapitálové fondy, čo slúži na krytie strát z min. a bež. období, nasledovne: 365/413, 413/429? Z účtovného hľadiska môžem vyriešiť tak? Suma na úhradu straty bude potom výnosom spoločnosti a na konci roka to treba zdaniť, alebo čo s tou sumou? Ďakujem, pekný deň.
KEJKA
21.06.11,10:54
Dobrý deň, ešte raz pokúsim uviesť tému: prosím Vás, mohli by ste mi pomôcť aby z účtovného aj daňového hľadiska bol vyriešený nasledovný problém: Spoločníci/konatelia podľa zmluvy o pôžičke uzavreli zmluvu so spol., že požičiavajú bezúročne pre spol., Predmetnú sumu spoločnosť vráti do 2 mesiacov po vyzvaní. Na val. zhrom. uviedli, že časť pôžičky by používali na krytie straty, pôžičku nevyžadujú naspäť. Ako mám to vyriešiť? Cez 413 – Ostatné kapitálové fondy, čo slúži na krytie strát z min. a bež. období, nasledovne: 365/413, 413/429? Z účtovného hľadiska môžem vyriešiť tak? Suma na úhradu straty bude potom výnosom spoločnosti a na konci roka to treba zdaniť, alebo čo s tou sumou? Ďakujem, pekný deň.
1. radšej poprosím použiť iný - väčší typ písma, nám viacnásobným 17-kám sa také blchy čítajú nepohodlne.......;)
2. bezúročné pôžičky sú bezúročné, tam niet čo riešiť..221/365,
3. v zápisnici je uvedený súhlas, že časť prostriedkov sa použije na úhradu straty, tak účtovanie nekomplikuj. Predpis úhrady straty je 354/429 a zápočet so záväzkom z titulu pôžičky 365/354.
4. ak by si chcela nie stratu uhradiť, ale iba vykryť, aby sro napr. nebola v mínuse s vl.imaním, tak potom by to muselo byť v zápisnici VZ uvedené inak - napr. že časť peňazí v sume..............EUR vkladajú spoločníci do spoločnosti ako vklad nad rámec ZI. potom je namieste 221/413
alebo pri skôr prijatej pôžičke 365/413.
5. poznámke o výnose z titulu straty nerozumiem a prípadné zdanenie tiež nechápem, čo máš na mysli.
IvoM
21.06.11,10:55
Difi, to čo opisuješ je pomerne bežný spôsob na posilnenie finančnej stability obchodnej spoločnosti bez toho aby sa muselo navýšiť základné imanie, pristupuje sa k tomu väčšinou vtedy ak má spoločnosť nižšie vlastné imanie ako je základné imanie a súčastne spoločníci musia požičiavať svoje vlastné porostriedky na chod spoločnosti, čím ale zvyšujú zadĺženosť, touto "kapitalizáciou pôžičky" sa zabijú dve muchy jednou ranou, zníži sa zadĺženosť a zvýši sa vlastné imanie. Účtovanie máš OK.
Nič nemusíš zdanovať, veď ani nie je dôvod, pôžička spoločníkov sú predsa už "zdanené" peniaze a celú operáciu predsa účtuješ len na súvahových účtoch.
Difi
21.06.11,11:51
Ďakujem veľmi pekne za odpovede veľa ste mi pomohli, (za malé písmená ospravedlňujem) môžem ešte jednu otázku: koľko krát môže za rok valné zhromaždenie zasadnúť? Viackrát ? – napr. 1x začiatkom roka rozhodnú, že stratu za rok 2010 preúčtujú na 429 - neuhradená strata, ale predtým znižujú z nerozdeleného zisku z minulých rokov, a počas roka rozhodnú, že zostatok stornujú a budú použiť fond: 413. Zo zákona treba predložiť riadnu účt. záv. do 30 dní odo dňa konania valného zhromaždenia, ale zápisnicu netreba z VZ poslať ani jednu ani druhú?! Ďakujem, pekný deň.
KEJKA
21.06.11,13:33
Ďakujem veľmi pekne za odpovede veľa ste mi pomohli, (za malé písmená ospravedlňujem) môžem ešte jednu otázku: koľko krát môže za rok valné zhromaždenie zasadnúť? Viackrát ? .minimálne raz a viackrát podľa potreby :)
– napr. 1x začiatkom roka rozhodnú, že stratu za rok 2010 preúčtujú na 429 - neuhradená strata, ale predtým znižujú z nerozdeleného zisku z minulých rokov, a počas roka rozhodnú, že zostatok stornujú a budú použiť fond: 413.
Zo zákona treba predložiť riadnu účt. záv. do 30 dní odo dňa konania valného zhromaždenia, .........schválenú do 30 dní, áno.
ale zápisnicu netreba z VZ poslať ani jednu ani druhú?!..........nie, netreba
Ďakujem, pekný deň.
– napr. 1x začiatkom roka rozhodnú, že stratu za rok 2010 preúčtujú na 429 - neuhradená strata, ale predtým znižujú z nerozdeleného zisku z minulých rokov, a počas roka rozhodnú, že zostatok stornujú a budú použiť fond: 413.
................skús preformulovať, nerozumiem :confused:
Difi
23.06.11,07:31
Dobrý deň, moja halabala v predchádzajúcom príspevku je nasledovná: spoločníci koncom apríla rozhodli, že časť straty z 2010 znižujú s nerozdeleným ziskom z 2009 (428/431) a zvyšok bude preúčtovaná na 429/431. Teraz v júni, ostatok zo straty chcú vykryť/uhradiť z kapitálových fondov 413/429, a nato treba ešte raz zvoliť VZ? Dobre som to pochopila? Nemám povinnosť poslať zápisnicu z VZ na Okr. súd, a keď sme to zvykli a tento rok neodovzdáme nebudeme mať problém? Ďakujem, pekný deň.
KEJKA
23.06.11,07:54
Dobrý deň, moja halabala v predchádzajúcom príspevku je nasledovná: spoločníci koncom apríla rozhodli, že časť straty z 2010 znižujú s nerozdeleným ziskom z 2009 (428/431) a zvyšok bude preúčtovaná na 429/431. Teraz v júni, ostatok zo straty chcú vykryť/uhradiť z kapitálových fondov 413/429, a nato treba ešte raz zvoliť VZ? Dobre som to pochopila? Nemám povinnosť poslať zápisnicu z VZ na Okr. súd, a keď sme to zvykli a tento rok neodovzdáme nebudeme mať problém? Ďakujem, pekný deň.
postup je správny, každý pohyb vo vlastnom imaní musí byť krytý uznesením VZ. Takže ešte raz zvolať VZ, ak sa VZ koná reálne a nie formálne. a ak sa dajú účtvné zápisy opraviť bez nutnosti vystaviť nový doklad s novým dátumom.
Väčšinou pri 1-osobových VZ "sa napíše" resp. prepíše podľa potreby /aj pri viacosobových, pokiaľ sú dobré vzťahy/. Zápisnica VZ sa nikde neposiela, tak je takýto postup možný aj ked nie je korektný, uznávam, ale šetrí čas a peniaze.
Do OR odovzdávate vyhlásenie konateľa že RUZ bola schválená, ale spôsob usporiadania HV sa neuvádza /nie je povinné/.
Difi
23.06.11,08:01
Ďakujem odpoveď, s pozdravom