denda1
21.06.11,10:20
mám choré dieťa a ako mám postupovať keď som v pracovnom pomere, koľko môžem byť doma a koľko % s platu dostanem ďakujem
Tweety
21.06.11,08:28
mám choré dieťa a ako mám postupovať keď som v pracovnom pomere, koľko môžem byť doma a koľko % s platu dostanem ďakujem
Môžeš byť doma, lekár vypíše doklad o ošetrovnom, môžeš byť doma pokiaľ dieťa nevyzdravie, ale ošetrovné sa vypláca najdlhšie 10KD.
Zo SP:
Poskytovanie dávky, ochranná lehota

[LIST]

poskytovanie za kalendárne dni

od prvého dňa potreby ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa do skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa, najviac desať dní

poskytovanie za to isté obdobie ošetrovania jednej alebo viac fyzických osôb / starostlivosti o jedno alebo viac detí len raz a v tom istom prípade len jednému poistencovi

Výška dávky
ošetrovné sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ)
55% DVZ alebo PDVZ od 1. dňa
VERONIKA6
21.06.11,08:29
brčko
21.06.11,09:35
ešte tolko, že pokial očr trvá dlhšie ako 10dní, mzdárka ti od 11dna prerušuje poistnenie v soc.poisťovni (dôchodkové, v nezam, nemocenské) - teda mala by podla zákona, no poznám aj prípad, ked tak nespravila.
Pokial máš dieťa do 6rokov, tak podla teraz účinných zákonov, si môžeš od 11dna podať prihlášku na dôch.poistenie štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (no treba do SP podla bydliska zájsť najneskôr 11den očr), treba k tomu kopiu RL dieťaťa.
Ak má dieťa viac ako 6rokov, tak sa dá byť poistencom štátu na dôch.poistenie len v prípade, že ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr. stavom (na základe rozhodnutia upsvar predpokladám).
692006
04.07.11,15:44
ahoj, ja potrebujeme vedieť či mám nárok na očr keď idem z dieťaťom do kúpeľov?
veronikasad
04.07.11,15:54
ahoj, ja potrebujeme vedieť či mám nárok na očr keď idem z dieťaťom do kúpeľov?
doplň prosím vek dieťaťa. Je účasť rodiča v kúpeloch nutná ?

Myslím si, že nemáš nárok na ošetrovné, pretože nesplňaš podmienku podľa § 39 odst. 1 písm. a). Neviem, či ti ošetrujúci lekár vystaví takéto potvrdenie .

§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou
692006
05.07.11,06:30
Ahoj, dieťa bude mať 5 rokov.
veronikasad
05.07.11,08:02
Ahoj, dieťa bude mať 5 rokov.
Ošetrovné je max. 10 kal.dní, kúpelná liečba je zrejme dlhšia. Informuj sa v kúpeloch, či potvrdzujú doprovod rodiča ako nutný a vystavia Žiadosť o ošetrovné. Osobnú skúsenosť s tým nemám.