Tinaho
21.06.11,14:59
Milí poraďáci,

chcela by som Vás poprosiť o názor. Nie som si istá ako sa majú správne účtovať zľavy, napr.
- zľava za poškodený tovar alebo nekvalitný tovar
- zľava z omeškania (za oneskorenú montáž, resp. dodávku tovaru)

Väčšinou na takéto zľavy fakturantka vystavuje dobropisy a účtuje ich na účet 648 (zľava za poškodený tovar alebo nekvalitný tovar), resp. na účet 644 (za oneskorenú montáž, resp. dodávku tovaru). Občas priamo vo vydanej fatkúre uvedie položku zľava a zaúčtuje čiastku mínusom na spomenuté účty (648 alebo 644).

Sme firma, ktorá dodáva okná a tieniacu techniku, takže o zľavách účtujeme pomerne často.

Vopred ďakujem za radu.
IvoM
21.06.11,13:27
Predpokladám že si dodávateľ tovaru a dodávku teda fakturuješ 311/604, čo Ti bráni účtovať zľavu za nekvalitný tovar -311/-604,-343 (pred zaplatením dodávky) prípadne 604,343/325 (po zaplatení dodávky). Vychádzam z toho že si platiteľ DPH a teda ide v Tvojom prípade o opravu základu dane podľa §25.1 tak prečo tam dávať účet 648. Čo sa týka zľavy z dôvodu omeškania, tak tú predsa môžeš dať priamo na faktúru a samozrejme s tým istým účtom ako dodávku tovaru teda cez 604, prípadne, ak sa dohodnete tak na základe zmluvy Ti ju môže ako penále fakturovať odberateľ, skrátka závisí to od toho ako máte postavené zmluvné podmienky.
KEJKA
21.06.11,14:25
dodám, že je to plne v súlade s Postupmi účtovania, priamo je to tam uvedené, / nechce sa mi to vyhľadávať........./
Pokiaľ majiteľ chce mať informácie o "čistých" tržbách bez zľavy, tak sa dá účet 604 analyticky členiť, a takl na jednej AU bude mať brutto sumy bez DPH za dodávky, na druhej môže mať zľavu za meškanie na MD strane, na tretej bude zľava za poškodenie na strane MD atp. Do výkazníctva sa berie syntetika 604, tak je to v poriadku.