kengy
12.01.06,08:10
od 1.1.2006 doslo pry na Slovensku ke zmenam ve zdanovani osob z prijmy ze zavisle cinnosti (zamestnancu).Vite nekdo, o jake zmeny jde?
Marína
12.01.06,19:59
Zmeny v zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti
Novela zákona o dani z príjmov prináša zmeny v oblasti zdaňovania príjmov zo závislej činnosti týkajúcej sa príjmov do 5 000 Sk.
Významnou zmenou je doplnenie nového druhu príjmu, z ktorého sa bude od roku 2006 vyberať daň zrážkou, ktorá je u fyzickej osoby buď vyrovnaná alebo považovaná za preddavok na daň, ak sa rozhodne uviesť tento príjem do daňového priznania.
Jedná sa o príjem zo závislej činnosti (okrem obslužného) a to v prípade, ak výška od toho istého zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac v úhrne sumu 5-tisíc korún. Ďalšou podmienkou je, že u tohoto zamestnávateľa si zamestnanec neuplatňuje nárok na nezdaniteľnú sumu na daňovníka a daňový bonus (u ktorého zamestnanec nemá podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti).
Daň zostáva rovnaká ako v ostatných prípadoch vo výške 19 %. Prestane teda platiť pravidlo, že všetky príjmy zo závislej činnosti sa zdaňujú preddavkami na daň.
Tieto príjmy sa nebudú musieť uvádzať do daňového priznania alebo ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Do daňového priznania sa však budú môcť uvádzať dobrovoľne (za účelom vrátenia dane v prípade príjmov nižších ako nezdaniteľná časť základu dane, respektíve pri dodatočnom uplatnení daňového bonusu).
V zákone nie sú uvádzané niektoré „technické“ problémy, ktorým je napríklad obsah mzdového listu. Ustanovenie § 35 zatiaľ zamestnávateľov „viaže“ preddavkovo zdaniť úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti.
Problémom sú aj nepeňažné príjmy, keď podľa § 43 ods. 10 a 11 je zamestnávateľ zrážku dane povinný vykonať pri výplate, poukázaní alebo pripísaní úhrady v prospech daňovníka s tým, že za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie. Podľa § 35 ods. 3 písm. a je pri nepeňažných príjmoch zo závislej činnosti možné v prípade, ak nebolo dostatočne vysoké plnenie peňažné, nezdaniť preddavkom na daň v čase plnenia a dodaniť až po skončení roka.
Pri nepeňažnom príjme do 5-tisíc korún to už za uvedených podmienok nebude možné. Zamestnávateľ na základe toho bude povinný daň odviesť i v takomto prípade. Rovnako nebude možné vyplatený daňový bonus kompenzovať so zrazenou daňou (je to možné len so zrazenými preddavkami na daň).
Základom dane z takéhoto príjmu zo závislej činnosti do 5-tisíc korún bude mesačný zdaniteľný príjem znížený len o povinné poistné (ak povinnosť bude).
Marína
14.01.06,05:27
Žiadna odozva?!
ala13
29.01.06,12:31
Pekne si to napisala, ked uz chces odozvu, len mi prosim vysvetli, ci mozem svojho zamestnavatela, u ktoreho si neuplatnujem ... a mam menej nez 5000,- cize mam tam dohodu, aby mi tento zamestnavatel predsa len preddavkovo zdanil, aby mi to na konci roka vratili, kedze nebudem mat dosiahnuty NCZD.
A este ma zaujima, ci to ustanovenie o danovom bonuse plati po starom, citala som tolko navrhov zmien a netusim ktore presli, takze sa bude dat kvoli tymto dohodam i dodatocne v danovom priznani za rok 2006 poziadat o vratenie nevyplateneho danoveho bonusu?

Vopred dakujem za odpoved.
ala13
29.01.06,12:33
... Základom dane z takéhoto príjmu zo závislej činnosti do 5-tisíc korún bude mesačný zdaniteľný príjem znížený len o povinné poistné (ak povinnosť bude).

A bude tato povinnost? Aj u dohodarov? Ako to tam bude so ZP?
Marína
29.01.06,14:28
Pekne si to napisala, ked uz chces odozvu, len mi prosim vysvetli,...
Tú odozvu som čakala od kengy. Ak ja si dám tú námahu a nielen ja, ale všetci, ktorí tu prispievame(a nielen sa pýtame), je prinajmenšom slušné aspoň prejaviť záujem o odpoveď.


Významnou zmenou je doplnenie nového druhu príjmu, z ktorého sa bude od roku 2006 vyberať daň zrážkou, ktorá je u fyzickej osoby buď vyrovnaná alebo považovaná za preddavok na daň, ak sa rozhodne uviesť tento príjem do daňového priznania.


Tieto príjmy sa nebudú musieť uvádzať do daňového priznania alebo ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Do daňového priznania sa však budú môcť uvádzať dobrovoľne (za účelom vrátenia dane v prípade príjmov nižších ako nezdaniteľná časť základu dane, respektíve pri dodatočnom uplatnení daňového bonusu).


Pri nepeňažnom príjme do 5-tisíc korún to už za uvedených podmienok nebude možné. Zamestnávateľ na základe toho bude povinný daň odviesť i v takomto prípade. Rovnako nebude možné vyplatený daňový bonus kompenzovať so zrazenou daňou (je to možné len so zrazenými preddavkami na daň).
Základom dane z takéhoto príjmu zo závislej činnosti do 5-tisíc korún bude mesačný zdaniteľný príjem znížený len o povinné poistné (ak povinnosť bude).
Odpovede nájdeš v uvedenom článku.
kengy
30.01.06,07:23
ahoj Marína, jiz jsem ti psala SS ohledne me reakce- nebyla jsem ted dlouho na internetu, za tvuj vycerpavajici popis zmen ti moc dekuju a prosim nezlob se ze jsem hned nereagovala
Marína
30.01.06,10:09
Potom je to v poriadku. Nehnevám sa. Hlavná vec, že došlo k vysvetleniu. Ďakujem za SS.
Pekný deň od Maríny
MariaH...
10.02.06,08:45
Dozvedela som sa, že zamestnávateľ je povinný skutočnosť, že za zamestnanca odviedol zrážkovú daň, oznamovať správcovi dane. Viete niekto niečo o tom, ako sa to má oznamovať, dokedy sa to má oznamovať, resp. či sú nejaké vzory tlačív na takéto oznámenie?
Vopred ďakujem za odpovede.
MariaH...
10.02.06,09:16
Predpokladám, že to ešte nevedia ani daňové úrady, keď sa nikto neozval :o)
Katija
10.02.06,09:31
Predpokladám, že to ešte nevedia ani daňové úrady, keď sa nikto neozval :o) Treba vydržať. Na stranke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) najdeš oznámenie, že MF SR vydá a zverejní pre rok 2006 nové vzory tlačív PREHĽAD o zrazených a odvedených preddavkoch..... a HLÁSENIE o vyúčtovaní dane... Predpokladám, že sa tam zrážková daň dostane. Katija:):cool:
marika1
12.03.06,19:41
Zatiaľ tam nie je žiadne tlačivo. Nám na školení povedali, že na DÚ treba oznámiť údaj o zrážkovej dani listom, tak sme za 1/06 to tak robili. Keďže robíme mzdy externe, máme viac DÚ. Nikto sa nám neozval, že je to zle robené okrem z DÚ Humenné. Tam mi povedali, že je na to tlačivo, ktoré dostať v Ševte. No ja som prelúskala aj drsr.sk aj Ševt a žiadne tlačivo nie je. No ja som aspoň nenašla. Na drsr som našla ešte staré tlačivo, kde bola 10% daň.
No uvidíme, čo prinesie čas.
ala13
26.03.06,15:38
Co nove? Viete niekto nieco o novom tlacive?
Marína
26.03.06,15:54
ala13
26.03.06,16:07
Dakujem, Marina, co by som si bez teba pocala? Mam teraz tolko starosti, ze ani "Ocenujem" ti dat nemozem, lebo mi odpoveda, ze nemozem stale len tebe davat, tak to vybavim po DP!

Este raz vdaka!
Marína
27.03.06,18:19
Dakujem, Marina, co by som si bez teba pocala? Mam teraz tolko starosti, ze ani "Ocenujem" ti dat nemozem, lebo mi odpoveda, ze nemozem stale len tebe davat, tak to vybavim po DP!

Este raz vdaka!
Ala, oceň radšej Dendu, to ona pridala tlačivo. Ja som Ti len ukázala cestičku, kde ho nájdeš.
paul
02.03.08,16:16
Zmeny v zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti
Novela zákona o dani z príjmov prináša zmeny v oblasti zdaňovania príjmov zo závislej činnosti týkajúcej sa príjmov do 5 000 Sk.
Významnou zmenou je doplnenie nového druhu príjmu, z ktorého sa bude od roku 2006 vyberať daň zrážkou, ktorá je u fyzickej osoby buď vyrovnaná alebo považovaná za preddavok na daň, ak sa rozhodne uviesť tento príjem do daňového priznania.
Jedná sa o príjem zo závislej činnosti (okrem obslužného) a to v prípade, ak výška od toho istého zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac v úhrne sumu 5-tisíc korún. Ďalšou podmienkou je, že u tohoto zamestnávateľa si zamestnanec neuplatňuje nárok na nezdaniteľnú sumu na daňovníka a daňový bonus (u ktorého zamestnanec nemá podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti).
Daň zostáva rovnaká ako v ostatných prípadoch vo výške 19 %. Prestane teda platiť pravidlo, že všetky príjmy zo závislej činnosti sa zdaňujú preddavkami na daň.
Tieto príjmy sa nebudú musieť uvádzať do daňového priznania alebo ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Do daňového priznania sa však budú môcť uvádzať dobrovoľne (za účelom vrátenia dane v prípade príjmov nižších ako nezdaniteľná časť základu dane, respektíve pri dodatočnom uplatnení daňového bonusu).
V zákone nie sú uvádzané niektoré „technické“ problémy, ktorým je napríklad obsah mzdového listu. Ustanovenie § 35 zatiaľ zamestnávateľov „viaže“ preddavkovo zdaniť úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti.
Problémom sú aj nepeňažné príjmy, keď podľa § 43 ods. 10 a 11 je zamestnávateľ zrážku dane povinný vykonať pri výplate, poukázaní alebo pripísaní úhrady v prospech daňovníka s tým, že za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie. Podľa § 35 ods. 3 písm. a je pri nepeňažných príjmoch zo závislej činnosti možné v prípade, ak nebolo dostatočne vysoké plnenie peňažné, nezdaniť preddavkom na daň v čase plnenia a dodaniť až po skončení roka.
Pri nepeňažnom príjme do 5-tisíc korún to už za uvedených podmienok nebude možné. Zamestnávateľ na základe toho bude povinný daň odviesť i v takomto prípade. Rovnako nebude možné vyplatený daňový bonus kompenzovať so zrazenou daňou (je to možné len so zrazenými preddavkami na daň).
Základom dane z takéhoto príjmu zo závislej činnosti do 5-tisíc korún bude mesačný zdaniteľný príjem znížený len o povinné poistné (ak povinnosť bude).

Takže ak mam hrubý príjem 8600sk, cistý 7447sk , zamestnávatel je povinný platit DU preddavok dane?
jamis
02.03.08,16:23
Takže ak mam hrubý príjem 8600sk, cistý 7447sk , zamestnávatel je povinný platit DU preddavok dane? Pri hrubom príjme 8600 Sk a podpísanom vyhlásení na uplatnenie NČ vychádza nulová daň, ale keby daň vychádzala, tak by bola preddavková.
Zrážková daň sa uplatňuje pri mesačnej mzde do 5.000,-- Sk hrubého.
paul
02.03.08,16:36
Tak je v poriadku ked mam vo výplatnej páske uvedenu dan 0? Nemusí zamestnavatel odviest preddavkovu dan z hrubej mzdy 8600sk
dadasv
02.03.08,21:00
Tak je v poriadku ked mam vo výplatnej páske uvedenu dan 0? Nemusí zamestnavatel odviest preddavkovu dan z hrubej mzdy 8600sk

Áno, je to v poriadku, pretože nezdaniteľné minimum je vyššie ako tvoj DZ.:)