Peponr
22.06.11,01:48
Dobrý deň prajem.

Mám 19 rokov a za sebou neúspešné štúdium na VŠ, na ÚPSVaR som evidovaný ako nezamestnaný od konca apríla. Od 13.5. som vykonával činnosť sčítacieho komisára, dohodu o vykonaní práce od mesta dostanem 29.6., čo činí dokopy 48 dní, čo budem vyradený z evidencie na Úrade práce.

Môj plat vychádza približne 320€ v hrubom.

Moja otázka znie: Koľko peňazí približne dostanem, keď zohľadníme fakt, že príjem bude zdanený a budem musieť doplatiť 48 dní do VZP? Budem musieť doplácať aj do Sociálnej poisťovne, keďže nie som zaevidovaný ako zamestnaný, z mne doposiaľ nezistených príčin?

Za odpoveď vopred ďakujem :).
mr.jack
20.07.11,07:01
ja mám podobný problém... sčítacieho komisára som robil od polky mája do polky júna (približne) ale na výplatnú pásku mi dali za mesiac máj 0 a za jún ostatok. tým pádom som prekročil limit a vyradia ma z úradu a budem si musieť ešte aj zaplatiť zdravotnú.... proste super štátny systém :(.

keby to rozdelia pekne za 2 mesiace tak žiaden problém nieje.
mal som dohodnutú už aj absolventskú prax, ale keď ma vyradia z úradu tak môžem nanu zabudnúť.

Neviete mi poradiť či sa dá stým ešte niečo robiť.

PS: počul som ,že niekomu to rozdelili na 2 mesiace, ale ma mestskom úrade mi tvrdia že sa to nedá....
Xanti
20.07.11,07:10
Dobrý deň prajem.

Mám 19 rokov a za sebou neúspešné štúdium na VŠ, na ÚPSVaR som evidovaný ako nezamestnaný od konca apríla. Od 13.5. som vykonával činnosť sčítacieho komisára, dohodu o vykonaní práce od mesta dostanem 29.6., čo činí dokopy 48 dní, čo budem vyradený z evidencie na Úrade práce.

Môj plat vychádza približne 320€ v hrubom. No veru budeš vyradený, a to na tri mesiace. Kedy sa musíš prihlásiť ako samoplatca do ZP a platiť si zdravotné odvody vo výške 46,06 € mesačne.

Moja otázka znie: Koľko peňazí približne dostanem, keď zohľadníme fakt, že príjem bude zdanený a budem musieť doplatiť 48 dní do VZP? Nie 48 dní ale tri mesiace a výšku máš vyššie. Budem musieť doplácať aj do Sociálnej poisťovne, keďže nie som zaevidovaný ako zamestnaný, z mne doposiaľ nezistených príčin? Nie nebudeš doplácať do SP nič.

Za odpoveď vopred ďakujem :).Odpovede v texte modrým.
Xanti
20.07.11,07:19
ja mám podobný problém... sčítacieho komisára som robil od polky mája do polky júna (približne) ale na výplatnú pásku mi dali za mesiac máj 0 a za jún ostatok. tým pádom som prekročil limit a vyradia ma z úradu a budem si musieť ešte aj zaplatiť zdravotnú.... proste super štátny systém :(.

keby to rozdelia pekne za 2 mesiace tak žiaden problém nieje.
mal som dohodnutú už aj absolventskú prax, ale keď ma vyradia z úradu tak môžem nanu zabudnúť.

Neviete mi poradiť či sa dá stým ešte niečo robiť.

PS: počul som ,že niekomu to rozdelili na 2 mesiace, ale ma mestskom úrade mi tvrdia že sa to nedá....No ak ti to nerozdelia na 2 mesiace a splníš limit príjmu do 136,58 eur do júna tak ťa nevyradia v opačnom prípade áno. Bohužial.
To si trebalo zistiť pred tým ako si sa prihlásil za sčítacieho komisára. :( chceš si pomôcť a nakoniec takto dopadneš.
mr.jack
20.07.11,07:39
No ak ti to nerozdelia na 2 mesiace a splníš limit príjmu do 136,58 eur do júna tak ťa nevyradia v opačnom prípade áno. Bohužial.
To si trebalo zistiť pred tým ako si sa prihlásil za sčítacieho komisára. :( chceš si pomôcť a nakoniec takto dopadneš.
keby mi to rozdelia tak to splním a mám po problémoch, len na mestskom úrade mi to nechcú "ževraj sa to nedá" ale keď som robil 2 mesiace tak by mi to mali rozdeliť !!
Xanti
20.07.11,07:42
keby mi to rozdelia tak to splním a mám po problémoch, len na mestskom úrade mi to nechcú "ževraj sa to nedá" ale keď som robil 2 mesiace tak by mi to mali rozdeliť !!
No ja sa im nedivím, lebo to by museli odvody za dohodára odviesť za predošlý mesiac a tým pádom opravovať výkazy. A detto daň.

A UP by ti nezakceptoval, ak by na potvrdenie napísali že je to suma za dva mesiace? Skús sa na UP informovať. Lebo potom si pekne namiesto zarobenia prerobil.

Odvody do ZP na 3 mesiace x 46,06 = 138,18 €
mr.jack
20.07.11,08:00
No ja sa im nedivím, lebo to by museli odvody za dohodára odviesť za predošlý mesiac a tým pádom opravovať výkazy. A detto daň.

A UP by ti nezakceptoval, ak by na potvrdenie napísali že je to suma za dva mesiace? Skús sa na UP informovať. Lebo potom si pekne namiesto zarobenia prerobil.

Odvody do ZP na 3 mesiace x 46,06 = 138,18 €

takže teoreticky sa to dá len sa to nikomu nechce... :(

myslím že to nebudú akceptovať, ale pojdem tam ešte raz....

ešte ma napadla 1 varianta ako by som mohol lepšie vyklučkovať...

za mesiac jún by som zaplatil ZP. dal by som sa u známeho "papierovo" zamestnať za cca 3 dni a potom by som dal výpoveď. budem sa môcť potom zaregistrovať znovu na úrad prace? a že by potom on platil už ZP za mňa?
veronikasad
20.07.11,08:03
takže teoreticky sa to dá len sa to nikomu nechce... :(

myslím že to nebudú akceptovať, ale pojdem tam ešte raz....

ešte ma napadla 1 varianta ako by som mohol lepšie vyklučkovať...

za mesiac jún by som zaplatil ZP. dal by som sa u známeho "papierovo" zamestnať za cca 3 dni a potom by som dal výpoveď. budem sa môcť potom zaregistrovať znovu na úrad prace? a že by potom on platil už ZP za mňa?
pozri si dohodu, ako máš stanovené mzdové podmienky. Ak je tam napísané, že odmena bude vyplatená po ukončení práce, bez ohladu na to kolko mesiacov si ju vykonával - MsU ti nebude príjem rozdelovať.
Nijako z toho nevyklučkuješ, len vás mali na to upozorniť pri podpisovaní dohody, aby si sa mohol rozhodnúť ...

mimotemynie si sám s týmto problémom - žeby spôsob zníženia nezamestnanosti aspoň na jeden mesiac ?
Xanti
20.07.11,08:04
takže teoreticky sa to dá len sa to nikomu nechce... :(

myslím že to nebudú akceptovať, ale pojdem tam ešte raz....

ešte ma napadla 1 varianta ako by som mohol lepšie vyklučkovať...

za mesiac jún by som zaplatil ZP. dal by som sa u známeho "papierovo" zamestnať za cca 3 dni a potom by som dal výpoveď. budem sa môcť potom zaregistrovať znovu na úrad prace? a že by potom on platil už ZP za mňa?
No známy ak ťa teoreticky aj papierovo zamestná na 3 dni tak spätne by to bola nelegálna práca a fasol by pekne mastnú pokutu zo SP a ešte by si ho aj pekne preverili a preklepli.

Ale je to tiež možnosť. Len trošku možno aj drahšia ako zaplatiť odvody za tri mesiace.
mr.jack
20.07.11,08:35
No známy ak ťa teoreticky aj papierovo zamestná na 3 dni tak spätne by to bola nelegálna práca a fasol by pekne mastnú pokutu zo SP a ešte by si ho aj pekne preverili a preklepli.

Ale je to tiež možnosť. Len trošku možno aj drahšia ako zaplatiť odvody za tri mesiace.


No nakoniec to dopadlo asi takto:
už ma vyradili z evidecie (musím zaplatiť ZP za jún) a že v piatok ma znovu zaevidujú... (velmi zaujímave)
katalóg
20.07.11,09:12
No nakoniec to dopadlo asi takto:
už ma vyradili z evidecie (musím zaplatiť ZP za jún) a že v piatok ma znovu zaevidujú... (velmi zaujímave)
Nedá sa podať odvolanie?
Dať sťažnosť na http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=16172
Xanti
20.07.11,09:20
No nakoniec to dopadlo asi takto:
už ma vyradili z evidecie (musím zaplatiť ZP za jún) a že v piatok ma znovu zaevidujú... (velmi zaujímave)
No ak ťa vyradili k 31.5.2011 tak musíš zaplatiť preddavky za jún a pomernú časť júla, kedže ťa opätovne zaevidujú 22.7.2011.
katalóg
20.07.11,09:24
keby mi to rozdelia tak to splním a mám po problémoch, len na mestskom úrade mi to nechcú "ževraj sa to nedá" ale keď som robil 2 mesiace tak by mi to mali rozdeliť !!
Treba si dať otázku, či postupovali zákonne. Nie či sa im chce alebo nechce.
Ako by sa k tomu vyjadril inšpektorát práce, o.i. ?
Mňa by vôbec nezaujímalo, či som už prebrala do ruky vyjadrenie z ÚP o vyradení. Nepodporila by som im manipuláciu so znížením percient nezamestaných.
katalóg
20.07.11,09:26
No ak ťa vyradili k 31.5.2011 tak musíš zaplatiť preddavky za jún a pomernú časť júla, kedže ťa opätovne zaevidujú 22.7.2011.
Ak je nejaká šanca zákonná na odvolanie, nech sa odvolá.
Xanti
20.07.11,09:37
Ak je nejaká šanca zákonná na odvolanie, nech sa odvolá.
Hej a namiesto 1,5 m odvodov zaplatí 3 mesiace.
Zákon nemyslel na také aktivity ako sú sčítací komisári.
katalóg
20.07.11,10:33
Hej a namiesto 1,5 m odvodov zaplatí 3 mesiace.
Zákon nemyslel na také aktivity ako sú sčítací komisári.
Preto treba na to poukázať.
Štát ich jednoducho dostal tam kam chcel.
trisestri
20.07.11,10:48
Za Vašu snahu a usilovnost Vás teraz vykopneme z evidencie úradu práce-nech Váše prvé skúsenosti sú že v tejto krajine sa poctivost nevypláca.