4326
22.06.11,10:48
Dobrý deň, chcela by som poradiť v jednom probléme. Spoločnosť s.r.o. má prenajatý kamión od FO - nepodnikateľa. Je možné tento kamión v s.r.o. odpisovať, ak zmluva znie tak, že s.r.o. tento kamión pod dvoch rokoch odkúpi za určitú kúpnu cenu, ktorá je stanovená v zmluve?
S.r.o. tento kamión používa na podnikanie.
Ďakujem
4326
22.06.11,09:16
Nikto nevie poradiť? Ja som toho názoru, že možnosť odpisovania je - keď zvážim § 24 odst.b. Zákona o dani z príjmov.............
betka
22.06.11,09:49
- Základ je zmluva, lebo nikto z nás, čo toto čítali nevie či ide o povinnosť kúpy kamionu , alebo ide o právo kúpy prenajatej veci.

- Ďalej nepodnikateľ nemôže prenajímať kamion, potrebuje živnosť. Ide o hnuteľnú vec.

- Zvažujete nad 24/b. TAkže u Vás je povinnosť kúpi tohto kamionu ?????, ste ekonomickým vlastníkom už teraz, ale právne vlastníctvo na Vás prejde až keď zaplatíte kúpnu cenu....:confused:

- Na margo sa pýtam.
Chcete i odpisovať z OC a zrejme dávate nájomné do výdavkov (nákladov)...:confused::confused:

Málo faktov, a preto ma napáda veľa variantov riešenia.
4326
22.06.11,10:08
Ekonomickým vlastníkom sme už teraz, nakoľko kamión v plnej miere využíva s.r.o. na podnikanie a platí aj cestnú daň. Kamión kúpila FO - nepodnikateľ, ktorý je zároveň konateľom spoločnosti. Platíme nájomné, ktoré je účtované do nákladov. Ale odpisy sa neuplatňujú, aj keď v zmluve je uvedné, že kamión sa zaväzujeme odkúpiť. Preto ma napadlo, či tam nie je možnosť odpisovať.