Maxinka
22.06.11,11:49
:confused:SZČO účtoval v roku 2009 v JU.
Za rok 2010 chce urobiť DP na paušálne výdavky -40%.Živnosť prerušená od 01.08.2010,zdanuje všetky nezaplatené pohladávky aj z roku 2001.záväzky nemá.
Bolo u neho zdaňovacie obdobie-kalendárny rok.
Bol platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html), ale podal žiadosť 19.07.2010 na DÚ o ukončenie z dôvodu §81 odst. 1-nie z dôvodu prerušenia.DÚ mu určil posl.ZO 3Q.2010.
Môže urobiť DP-B na ten paušál podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona a uplatnovať výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona)???
Ďakujem:confused:
Maxinka
22.06.11,10:47
PROSííííííííM...nikto nevie poradiť????
Mila123
22.06.11,10:49
ak bol plátca DPH celý rok nesmie používať % vo výdavkov!!!!!! je tam jedno obmedzenie
pozri si § 6 ods. 10 daň. zákona....
nezabudni na § 6, ods. 16 daň. zákona i tiež povinnosti daňovníka, kt. má urobiť pri ukončení DPH
Maxinka
22.06.11,11:12
ak bol plátca DPH celý rok nesmie používať % vo výdavkov!!!!!! je tam jedno obmedzenie
pozri si § 6 ods. 10 daň. zákona....
Nebol platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) celý rok, podal žiadosť 19.07.2010 na DÚ o ukončenie z dôvodu §81 odst. 1-nie z dôvodu prerušenia.DÚ mu určil posl.ZO 3Q.2010.
ALE živnosť prerušená od 01.08.2010.
Tak to neviem či môže použiť %???
Mila123
22.06.11,11:34
môžeš uplatniť....ale nezabudni na maličkosti.....napr. na záväzky, a neverím, že žiadne záväzky z minulého roka nemal....čo telefon za december? má zaplatený???? jeho fondy, či fondy za zamestnancov za december??? a iné???
Maxinka
22.06.11,11:46
môžeš uplatniť....ale nezabudni na maličkosti.....napr. na záväzky, a neverím, že žiadne záväzky z minulého roka nemal....čo telefon za december? má zaplatený???? jeho fondy, či fondy za zamestnancov za december??? a iné???
Naozaj už nemá žiadne záväzky, telefón si zrušil-potom zaplatil, fondy neplatil od 08/2010 kedže živnosť prerušil, zamestnancov nemá(to by si asi nemohol uplatniť %paušál??).....
Takže určite môže??
betka
22.06.11,11:53
ŠIESTA ČASŤ
SPOLOČNÉ, PRECHODNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA


§ 51a


(1) Daňovník, ktorý zmení spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 6 ods. 10 na uplatňovanie preukázateľných výdavkov podľa § 6 ods. 14 a naopak, upraví základ dane postupom, ktorý určí ministerstvo.
(2) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 14 a po tomto zdaňovacom období začal účtovať v sústave podvojného účtovníctva alebo daňovník, ktorý v zdaňovacom období účtoval v sústave podvojného účtovníctva a po tomto zdaňovacom období začal uplatňovať výdavky podľa § 6 ods. 14, upraví základ dane postupom, ktorý určí ministerstvo.
(3) Daňovník, ktorý začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14. Daňovník, ktorý začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva1) bezprostredne po období, v ktorom viedol daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14, neupravuje základ dane.
(4) Daňovník, ktorý začal účtovať v sústave podvojného účtovníctva1) po období, v ktorom uplatňoval výdavky spôsobom podľa § 6 ods. 10 a naopak, upraví základ dane podľa § 17 ods. 8 písm. b) alebo písm. c) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene. Úpravu základu dane tento daňovník vykoná zo zisteného stavu jednotlivých položiek k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne účtovať v sústave podvojného účtovníctva alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.
(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.
(7) Daňovník, ktorý začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) alebo viedol evidenciu podľa § 6 ods. 10, ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) zahrnuje do daňových výdavkov alebo príjmov túto opravnú položku v súlade s účtovnými predpismi1) aj počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 14.

------------------------------------------

17/(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
Maxinka
22.06.11,11:58
betka-Ďakujem, toto som si už prečítala, len stále s určitostou neviem, či si môže uplatniť paušálne výdavky(príklad:zadanie otázky)??
JankaO
22.06.11,12:03
Maxinka
22.06.11,12:09
Maxinka a toto nestačilo? http://www.porada.sk/1774053-post211.html
:ono stačilo, len stále neviem s presnostou či teda môžem uplastniť tie %, či tam nie je nejaká zápletka, ked živnosť bola skôr prerušená ako zdaň. obdobie na DPH...
JankaO
22.06.11,12:19
U FO, ktorá má ZO kalendárny rok sa posudzujú príjmy a zdaňovanie za kalendárny rok, pričom čiastkové základy dane tvoria príjmy (výdaje) za celé obdobie.
Maxinka
22.06.11,12:24
U FO, ktorá má ZO kalendárny rok sa posudzujú príjmy a zdaňovanie za kalendárny rok, pričom čiastkové základy dane tvoria príjmy (výdaje) za celé obdobie.
takže...jednoznačne môže uplatniť % výdavky?
JankaO
22.06.11,12:31
Takže po 5x.
Výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo z prenájmu (tzv. paušálne alebo percentuálne výdavky) môže uplatniť daňovník, ktorý nie je platiteľom DPH, alebo daňovník, ktorý je platiteľom DPH len časť kalendárneho roka. Paušálne výdavky percentom z príjmov teda nemôže uplatniť daňovník, ktorý je celý kalendárny rok platiteľom DPH.
Ak už ani takto to nebude stačiť, tak škoda radiť.
Maxinka
22.06.11,12:36
JankaO...nehnevaj sa hneď na mňa, ja tomu chápem, len sa musím usvedčiť či môžem uplatniť tie neštastné % radšej aj 4x ako ma majú potom obhánať z DÚ:-)
Jedno veľké ĎAKUJEM ti posielam:-)
JankaO
22.06.11,12:37
Ja sa nehnevám.
Maxinka
22.06.11,12:55
Ešte som nedávala nikdy paušál, tam sa nedávajú žiadne Výkazy PaV ani Výkaz o MaZ?
Alebo mám dať, ked min. rok bolo vedené JÚ aby videli, že sa M aj Z vynulovali?
vjejka
22.06.11,13:14
Odovzdávaš iba daňové priznanie, bez výkazov.
Maxinka
22.06.11,14:14
Ďakujem:-)
Maxinka
22.06.11,14:16
môžeš uplatniť....ale nezabudni na maličkosti.....napr. na záväzky, a neverím, že žiadne záväzky z minulého roka nemal....čo telefon za december? má zaplatený???? jeho fondy, či fondy za zamestnancov za december??? a iné???
spomenula som si....mal Daň z MV platil ju v r. 2011-čo s tým ked chcem robiť paušál?
Maxinka
23.06.11,07:26
Niečo ma ešte stoplo:confused:
V §17 ods. 8 písm. c) sa hovorí o úprave základu dane o pohľadávky a zásoby
Ktorý je správny postup?
1) - mám pohľadávky a zásoby v rámci uzávierkových úprav prirátať k príjmom a z tejto celej čiastky počítať 40% výdaje
2) - mám vypočítať základ dane spôsobom príjmy za rok 2010 mínus výdavky (40% z týchto príjmov) a tento základ dane upraviť o pohľadávky a zásoby.
Príklad:
Príjmy 2010 - 100
Pohľadávky - 500

1) - 100+500=600 - príjmy
240 - 40% výdavky
360 - ČZD

2) - 100 - príjmy
40 - 40% výdavky
60 - základ dane
+500 - úprava základu dane
560 - ČZD
Maxinka
23.06.11,11:46
Niečo ma ešte stoplo:confused:
V §17 ods. 8 písm. c) sa hovorí o úprave základu dane o pohľadávky a zásoby
Ktorý je správny postup?
1) - mám pohľadávky a zásoby v rámci uzávierkových úprav prirátať k príjmom a z tejto celej čiastky počítať 40% výdaje
2) - mám vypočítať základ dane spôsobom príjmy za rok 2010 mínus výdavky (40% z týchto príjmov) a tento základ dane upraviť o pohľadávky a zásoby.
Príklad:
Príjmy 2010 - 100
Pohľadávky - 500

1) - 100+500=600 - príjmy
240 - 40% výdavky
360 - ČZD

2) - 100 - príjmy
40 - 40% výdavky
60 - základ dane
+500 - úprava základu dane
560 - ČZD
:confused::mee::confused: PROSíííím...nikto???
Mila123
23.06.11,11:53
spôsob druhý je správny.......pohľadávky i záväzky i sklady budeš robiť cez uzávierkové účtovné operácie.....nie je mysliteľné, aby si si nabaľovala na pohľadávky 40 % výdavky-(paušálne),výdavky boli účtované za predchádzajúce obd. skutočné....a nezabudni na DPH zo skladu....
Maxinka
23.06.11,12:05
K bodu 1) - mám pohľadávky v rámci uzávierkových úprav prirátať k príjmom a z tejto celej čiastky počítať 40% výdaje-keby mi ich ale zaplatili tak musia byť v POZD???
Mila123
24.06.11,09:15
chcela som ti pomôcť, ale asi ani nečítaš......