bibitraub
22.06.11,11:09
Do základu dane pri dodaní tovaru a služby sa nezahrňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (prechodné položky). Platiteľ dane nemôže odpočítať v tomto prípade daň.
Prosím, viete mi toto na nejakom príklade vysvetliť, čo to zanmená a aký to má konečný dôsledok na DPH?



Môžem sa s tým stretnúť aj ja v mojom podnikaní - nákup tovaru z EU a jeho predaj v tuzemsku a do iných štátov EU. Som riadny platca DPH a aj moji odberatelia sú platcovia dph vo svojich štátoch.

Ďakujem
betka
22.06.11,19:01
Každý sa s nimi môže stretnúť, ale vymyslieť príklady, to by chcelo fantáziu.

NApr. poštovné. Ak je nákladom platiteľa dane (dodavateľa) vstupuje poštovné do ZD. Ak by bolo poštovné nákladom odberateľa, potom nie je poštovné súčasťou ZD, je prechodnou položkou, je v mene a na účet odberateľa.
KEJKA
22.06.11,19:27
myslím, že kolky, notárske poplatky pri službách poskytovaných napr. komerčnými právnikmi........
betka
22.06.11,19:48
Alebo príklad:
Nájomca natankuje na čerpacej stanici PHM do prenajatého vozidla v mene a na účet prenajímateľa. Nájomca je oprávnený nakladať s PHM ako vlastník. Ak nájomca dostane kreditnú kartu od prenajímateľa a následne prenajímateľ FA PHM nájomcovi, ide o prechodnú položku. Prenajímateľ nemá nárok na odpočítanie DPH, a preto prefakturácia PHM je pre prenajímateľa prechodnou položkou.
betka
23.06.11,19:36
Alebo príklad:
Nájomca natankuje na čerpacej stanici PHM do prenajatého vozidla v mene a na účet prenajímateľa. Nájomca je oprávnený nakladať s PHM ako vlastník. Ak nájomca dostane kreditnú kartu od prenajímateľa a následne prenajímateľ FA PHM nájomcovi, ide o prechodnú položku. Prenajímateľ nemá nárok na odpočítanie DPH, a preto prefakturácia PHM je pre prenajímateľa prechodnou položkou.

Betka, každý si povie, čo to tá ženská vyprodukovala za hlúposť.

Ak máte niekto záujem, naštudujte si k tejto situácii rozsudok C-185/01 Auto lease Holland z 6.2.2003.
Neskutočne to pomôže pochopiť par. 22, fakt, verte mi :)