soty.39
22.06.11,11:20
Vysvetlenie na uvod....ja spolu so svojou manželkou a štyroma detmi žijeme s mojou mamou v jednom dome. Dom sa staval za pomoci mojich rodicov a rodicov mojej manzelky a staval sa za učelom , ze v nom budeme byvat s manzelkou a ze bude patrit nam . Po dostavani domu , boli valstnikmi tohto domu moji rodicia. Vsetko fungovalo ako malo vztahy boli dobre a tak sa pozabudlo na prepisanie domu hned po jeho dokonceni . s manzelkou sme zili v dome 10 rokov...az tu nahle zomrel moj otec. A dom sa nestihol prepisat. Na tom by nebolo nic zle , avsak moja mam zmenila nazor ... a tym ze sa dom neprepisal na nas, ostala vlastnikom tohto domu moja mama, ktora dom nechce momentalne uz prepisat petoze tvrdohlavo tvrdi ze ona vzdy bola aj bude jej vlastnicka. Este by som chcel pripomenut ze po smrti otca sa nastahovala k nam .... a tak teraz ako som uz spomynal ja , moja manzelka a deti zijeme spolu s mojou mamou v dome , ktory mal patrit nam ale nakoniec patri jej. Avsak samozrejme vydavky za dom a za energiu a vsetko ostatne sme platili mi kym sme tu zili sami. No po jej nastahovani do "jej domu" k nam aj nadalej mi platime vydavky za dom za energiu za plyn , vydavky na opravu domu a pod. Moja mam prispieva len ojedinele a nepravidelne. Tvrdi ze dom je nas ze sme ho dostali, ze sa mame onho starat , ale pritom je vlastnikom domu ona. A tak sa chcem opytat ake povinnosti zo zakonna ma ona, ci zakon urcuje kolko je ona povinna prispievat na domacnost a s nou spojene vydavky a pod. Dakujem za rady.
felix1
22.06.11,14:24
A preco si nededil cast po otcovi aj ty ? Na riesenie podla zakonov mas este dost casu. Poloz si otazku coho sa mozes obavat. Ma mama frajera? Mas surodencov ktori sa trasu za majetkom po mame? Ak ti nenici manzelstvo a ide len o to komu patri dom nechaj to tak je to TVOJA MAMA! Znicis si rodinu, cast uspor minies na pravnikov a po 15tich rokoch sudenia zistis ze to za to nestalo :) Nad jej hrobom bude uz neskoro lutovat :(
betrix
22.06.11,14:26
No teda, ja nie som právnik, ale zdravý sedliacky rozum mi hovorí, že zákon jej neurčuje , koľko má prispievať na domácnosť. Je to dosť komická, povedala by som priam tragikomická situácia. Dom je podľa zákona jej, jej povinnosťou je platiť dane, platiť za odvoz smetí, platiť za elektrinu, vodu, plyn, ak samozrejme nechce, aby ju odpojili. Ona tvrdí, že platiť máte Vy, že dom užívate, čo je síce pravda, ale stať sa tu môže hocičo. Z takých ľudí môže vystať i to, že dom darujú celkom cudzím ľuďom, alebo ho môžu predať -to sú síce katastrofické scénare, ale jeden nikdy nevie. Takže, tu je fakt ťažko radiť. Ja za seba môžem povedať, že ja by som nikdy neinvestovala do toho, čo na papieri nie je moje. Už som raz zažila podobnú situáciu, keď sme si v rodine menili, resp. darovali byty , ja som nástojila na kúpno-predajnej zmluve a urobila som dobre, lebo už po mesiaci moja svokra vykladala môjmu mužovi, že ľutuje, že nám ten byt dali. Takže tak to je. Aj v rodine to častokrát nebýva ľahké, práve naopak. želám Vám pevné nervy.
Gina Er
22.06.11,14:27
po otcovej smrti predsa polovica domu patrí matke a polovica deťom....ak si jediné dieťa,tak patrí pol domu tebe
timkoprvy
22.06.11,14:55
po otcovej smrti predsa polovica domu patrí matke a polovica deťom....ak si jediné dieťa,tak patrí pol domu tebe
Pred otcovou smrťou patrila polovica domu otcovi a polovica matke.
Po otcovej smrti čú v prvej skupine deti a manželka poručiteľa.
(keby bolo 1 dieťa, tak po dedení v zmyslu zákona : matka 3/4 - dieťa 1/4)
Gina Er
22.06.11,16:52
Pred otcovou smrťou patrila polovica domu otcovi a polovica matke.
Po otcovej smrti čú v prvej skupine deti a manželka poručiteľa.
(keby bolo 1 dieťa, tak po dedení v zmyslu zákona : matka 3/4 - dieťa 1/4)
máš pravdu :)
testerASD
22.06.11,17:18
co ta trapi ? ze neplati svoj podiel za energie atd ? sadnite si k tomu a dohodnite sa ...

trapi ta ze dom nie je na teba ? preco ? ak tam chces nadalej byvat a nemas v zaujem to predat, kasli nato .. nestrsuj sa kvoli tomu, po mame to zdedis zase ty ..

poloz si otazku, kolko usilia, penazi a casu vynalozis na pravnikov a kadeco, kym zistis ze ti patri mozno stvrtina domu a co potom ? predat to ajtak nemozes, mozes len ziadat peniaze za tu stvrtinu od mamy, ked tie peniaze nema tak ti ich neda a keby ti ich da chces ist do podnajmu ? lebo nasledne uz vztahy nebudu ani take dobre ako teraz ...

odpovedz si na otazku, co potrebujes dosiahnut ? co je efektivne ? co ma teraz zmysel a co teraz zmysel nema ?