andreaS
22.06.11,13:27
Uctujem jednu firmu, ktora ma spolocnika A, konatela B.

No na bankovy ucet vkladaju peniaze cudzie osoby (nie su zamestnancami a nie je to ani osoba A ci B). Su inak prepojeny s konatelom (zamestnanci z inej spolocnosti, kde je tiez len konatel, nie spolocnik) pripadne ma disponibilne pravo manzelka konatela.

Rozmyslam nad tym, ake je spravne uctovanie.

Ci uctovat klasicke vklady penazi, ktore im da spolocnik ci konatel, aby ich vlozili na ucet (nemaju cestu do banky), t.j. vklad na ucet, vyber z uctu cez 261.

Alebo ci ich analyticky sledovat, kto kolko vlozil a potom im tie peniaze vlastne vracat z pokladne, resp. najskor vyber z pokladne (zavazok voci tej osobe... 379/211) a vklad na ucet (zavazok zanikne 221/379).

Co je spravne? Pripadne, co by ste zvolili/navrhli?

Vdaka :)
JankaO
22.06.11,11:39
Vyjadriť by sa mal spoločník alebo konateľ, či takto vložené peniaze treba považovať zo strany spoločníka (konateľa, 3 osoby) za dar, pôžičku, resp. vklad spoločnosti prostredníctvom inej osoby.
andreaS
22.06.11,11:42
Nie su to peniaze tych osob. Ide skutocne o firemne peniaze, kedy tieto osoby ich vlozia na firemny ucet.

Este mam skor problem s tym, ze casto posiela peniaze konatelova manzelka z vlastneho uctu. Takisto je niekolko prevodov nazad na jej ucet.

Asi bude rozumnejsie sledovat jednotlive osoby... hoci si myslim, ze jednoduchsie by boli klasicke vklady, vybery... ale este pockam na par nazorov (ak pribudnu ;) ).
kinimod
22.06.11,16:38
Hlavne im treba povedat na rozum, nech nerobia taketo nezmysly. Manzelka konatela zo sukromneho uctu posiela peniaze na firemny ucet? A nieco potom ide naspat? To som este nepocul. Ta firma evidentne nema hlavu a patu a treba im to najprv skusit vysvetlit. Danovnictvo predsa nie je holubnik. Pohroz im moznostou, ze sa v tom mozu vrtat danovi kontrolori (co je pravda), a urcite si daju povedat.
andreaS
22.06.11,18:23
oni to vedia... a velmi dobre... zrejme voli tuto moznost preto, lebo prevod je okamzity a nemusi v banke hlasit vyber ...

kazdopadne nema to hlavu patu...

lebo na jednom ucte su len same vklady a vybery... a potom poplatky za vybery z cudzich bankomatov... a v jeden den je to takto niekolkokrat...

potom jedine sledovat tieto vkladajuce osoby a ich vklady im vlastne vracat z pokladne...