bomgba
22.06.11,12:45
Jedná sa o nehnuteľnosť, ktorú vlastnia podielovo viacerí (3)spoluvlastníci. Jednou zo spoluvlastníčok je i moja bývalá manželka. V konaní o BSM si uplatňuje voči mne 1/2 preinvestovaných peňazí do rekonštrukcie (v r. 1990) nehnuteľnosti a aj zhodnotenie týchto peňazí. Preto sa pýtam, nie je amorálne pýtať peniaze vlastne dva krát tie isté - raz v BSM a raz v podielovom vysporiadaní, kde už tie isté investície sú zhodnotené? Budem musieť vyplatiť tieto peniaze aj za BSM a aj v podielovom spoluvlastníctve? Keby nebola spoluvlastníčkou nehnuteľnosti, bolo by to jasné, mala by nárok na zhodnotenie finančných prostriedkov, ktoré sa vložili počas manželstva...avšak...ako je to v takomto prípade? Nemám v zákone dáku oporu?

Za odpovede vopred ďakujem.
Mária27
22.06.11,10:58
Záleží od toho, aký podiel máte každý na nehnuteľnosti.
Ak si ty napr. vlastníkom 1/2 a ona 1/4, z hľadiska BSM ste investovali každému do 1/4 rovnako, ale do druhej tvojej 1/4 by ste investovali naviac do tvojho výlučného majetku.
Základ je v § 150 obč. zákonníka: má právo vyžadovať 1/2 toho, čo sa zo spoločného investovalo do tvojho výlučného majetku.
bomgba
23.06.11,03:34
Ďakujem za odpoveď.

Čiže keď som bol v čase prestavby 25%-ným vlastníkom a ona 5%-ným vlastníkom a teraz som ja 45%-ným vlastníkom a ona stále 5-%-ným vlastníkom, hodnota sa vyrátava z 25%-ného vlastníctva, keďže prestavba a investovanie do nehnuteľnosti sa urobili v čase môjho 25%-ného vlastníctva a teda spolu sme vlastnili 30% a ona z tých 30% bola vlastníčkou 1/6 a ja 5/6?

A včuleky trochu matematiky....ak sme zo spoločného uhradili napr. 30.000 eur, odráta sa 1/6 jej podielu, t.j. 5.000 eur, odráta sa moja 1/6 t.j. tiež 5.000 eur...zostane nám 20.000 eur z čoho má ona nárok na 1/2, čiže 10.000 eur? Vyrátal som to, prosím, správne?
Mária27
23.06.11,09:46
§ 150 : Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.

Prakticky je to tá investícia, o čo sa zo spoločného zhodnotil tvoj majetok navyše od jej majetku, len ju treba zhodnotiť na súčasné pomery: koľkokrát odvtedy vstúpla hodnota nehnuteľnosti, toľkokrát aj investícia.