Dada
22.06.11,16:22
Rozvod manželov prebehol 12.5.2011, kde sa dohodli aj na výške výživného. Avšak do dnešného dňa neprišlo zo súdu žiadne rozhodnutie, či už o rozvode alebo o platení výživného. Právnikovi rozhodnutie prišlo 16.6.2011.
Máme čakať, kým nám súd doručí nejaké rozhodnutie a za ktorý mesiac zaplatiť výživné?
bubkoch
22.06.11,14:29
v rozsudku zvykne byt napisane, od ktoreho mesiaca sud urcuje vyzivne ... takze od tohto mesiaca ...
Flinstone
22.06.11,14:38
Ak je to prvotný rozsudok tak od právoplatnosti rozsudku.
bubkoch
22.06.11,14:41
Ak je to prvotný rozsudok tak od právoplatnosti rozsudku.
sorry zasa nemas pravdu ... rozsudok odsudzujuci na platenie vyzivneho je predbezne vykonatelny, teda povinnost riadit sa podla neho nastava dnom dorucenia, bez ohladu na to ci je pravoplatny ...
Flinstone
22.06.11,14:53
ale nieje možné vymáhať exekútorom bez právoplatného rozsudku... ak nemieni podať odvolanie tak je to jedno, ale ak by chcel, tak prípadný preplatok mu nikto nevráti.
bubkoch
22.06.11,14:59
ale nieje možné vymáhať exekútorom bez právoplatného rozsudku... ak nemieni podať odvolanie tak je to jedno, ale ak by chcel, tak prípadný preplatok mu nikto nevráti.
cital som pravny nazor ze ho je mozne vymahat rovnako ako kazde vykonatelne rozhodnutie, pretoze zakon vyzaduje len vykonatelnost, nie pravoplatnost ... aky by potom bol vobec zmysel institutu "predbežne vykonatelny rozsudok" ? to ze existuju exekutori ktorí sa do toho bez peciatky pravoplatnosti nepustaju je mozno fakt, no rozhodne by som to neriskoval :)
Dada
22.06.11,15:21
sorry zasa nemas pravdu ... rozsudok odsudzujuci na platenie vyzivneho je predbezne vykonatelny, teda povinnost riadit sa podla neho nastava dnom dorucenia, bez ohladu na to ci je pravoplatny ...

OK, takže ak nám bude doručený do 30.6. , tak aj zaplatíme do 30.6. lebo sa platí mesiac vopred, tak?
Len nám nie je jasné, prečo už právnikovi prišli papiere zo súdu a nám nie.
timkoprvy
22.06.11,15:23
v rozsudku zvykne byt napisane, od ktoreho mesiaca sud urcuje vyzivne ... takze od tohto mesiaca ...


Ak je to prvotný rozsudok tak od právoplatnosti rozsudku.

Asi najlepšie od toho, čo je skôr.
bubkoch
22.06.11,15:25
OK, takže ak nám bude doručený do 30.6. , tak aj zaplatíme do 30.6. lebo sa platí mesiac vopred, tak?
Len nám nie je jasné, prečo už právnikovi prišli papiere zo súdu a nám nie.
vsetko co sa pytas musis mat napisane v rozsudku
Dada
22.06.11,15:30
vsetko co sa pytas musis mat napisane v rozsudku
Jasné, lenže od rozvodu prešiel mesiac a niečo, a žiaden rozsudok nám nebol doručený.
bubkoch
22.06.11,15:39
Jasné, lenže od rozvodu prešiel mesiac a niečo a žiaden rozsudok nám nebol doručený.
cakat kym nebude doruceny a potom sa zariadit podla lehôt v nom uvedených ... t.j. odkedy urcuj sud vyzivne a dokedy treba zaplatit zameskane vyzivne za obdobie odkedy sud urcuje vyzivne do dna dorucenia a nasledne zacat platit bežné výživné ... a to vsetko plati bez ohladu na pravoplatnost
lujza.j
22.06.11,18:07
právoplatnosť sa vyznačí na rozsudok ak dotyčná príde na poručenské oddelenie príslušného OS s doručeným rozsudkom, pracovníčka ako dátum právoplatnosti vyznačí dátum prevzatia, je to ten dátum-neskorší, číže ak jeden prevezme napr. 2. v mesiaci a druhý účastník konania 6. v mesiaci, ako právoplatný bude dátum 6-teho v danom mesiaci
Dada
24.06.11,15:26
Ešte sa opýtam na ten rozsudok. Príde aj exmanželom, či len ich právnym zástupcom? Lebo zatiaľ ho dostali len právnici.
bubkoch
24.06.11,15:46
Ešte sa opýtam na ten rozsudok. Príde aj exmanželom, či len ich právnym zástupcom? Lebo zatiaľ ho dostali len právnici.
pravnik ti na tuto otazku odpovedal ako ?
Dada
24.06.11,16:02
pravnik ti na tuto otazku odpovedal ako ?

Nijako.
timkoprvy
24.06.11,18:36
právoplatnosť sa vyznačí na rozsudok ak dotyčná príde na poručenské oddelenie príslušného OS s doručeným rozsudkom, pracovníčka ako dátum právoplatnosti vyznačí dátum prevzatia, je to ten dátum-neskorší, číže ak jeden prevezme napr. 2. v mesiaci a druhý účastník konania 6. v mesiaci, ako právoplatný bude dátum 6-teho v danom mesiaci

A ja blbec, že právoplatnosť je deň po skončení lehoty na odvolanie.

PS1
A ak až 32. v mesiaci , tak nadobudne právoplatnosť 32. ??

PS2
Tento právnický novotvar zatiaľ nepoznám.
Nevysvetlíš ???????????
Flinstone
25.06.11,03:55
ak ste mali právnych zástupcov, stačí ak súd rozsudok doručí im a plynie lehota. On je povinný informovať svojho mandanta
Dada
18.07.11,16:43
Vraciam sa znova k tejto téme a zaujímalo by ma, ako postupovať, keď chceme 18-ročnému synovi posielať výživné na jeho účet, nie jeho matke. Musí to ísť znova súdnou cestou alebo ako?
Flinstone
19.07.11,15:11
Vraciam sa znova k tejto téme a zaujímalo by ma, ako postupovať, keď chceme 18-ročnému synovi posielať výživné na jeho účet, nie jeho matke. Musí to ísť znova súdnou cestou alebo ako?
výživné je určené deťom. Ak je syn plnoletý, nech si zriadi účet v banke a otca písomne požiada o zasielanie výživného na účet č.: xxxxxxx.
Dada
19.07.11,17:04
výživné je určené deťom. Ak je syn plnoletý, nech si zriadi účet v banke a otca písomne požiada o zasielanie výživného na účet č.: xxxxxxx.
Účet má, to nie je problém. Myslela som, že či to tiež nie je treba nejako súdnou cestou riešiť.
bubkoch
19.07.11,17:58
Účet má, to nie je problém. Myslela som, že či to tiež nie je treba nejako súdnou cestou riešiť.
netreba
Dada
21.07.11,04:32
Tak to by bolo fajn.
Včera nám prišiel list od právnika ex, a chcú spätne zaplatiť výživné od januára. Aj keď rozvod prebehol v máji a právoplatnosť je od júna. Nerozumiem, prečo chcú od januára.
Flinstone
21.07.11,15:10
Tak to by bolo fajn.
Včera nám prišiel list od právnika ex, a chcú spätne zaplatiť výživné od januára. Aj keď rozvod prebehol v máji a právoplatnosť je od júna. Nerozumiem, prečo chcú od januára.
rozhodujúce je to, čo je v rozsudku... ak im súd priznal od januára tak im patrí... ak je tam uvedený iný dátum, tak od toho dátumu, ak nieje dátum odkedy sa priznáva, tak patrí od právoplatnosti rozsudku.
Dada
21.07.11,16:02
rozhodujúce je to, čo je v rozsudku... ak im súd priznal od januára tak im patrí... ak je tam uvedený iný dátum, tak od toho dátumu, ak nieje dátum odkedy sa priznáva, tak patrí od právoplatnosti rozsudku.
V rozsudku sa vôbec nič nespomína, že by sa malo zaplatiť spätne od januára. Dokonca ani na súde to nebolo spomínané.
Dada
22.07.11,15:37
Tak došla potvrdená právoplatnosť. Čo sa týka rozvodu, tak to je 2.7., a čo sa týka výživného, tak 16.7.2011
Takže podľa toho, čo ste mi tu odpovedali, tak výživné sa prvý krát zaplatí za august teraz v júli, že?
Ešte sa chcem opýtať, či je potrebné nahlásiť zamestnávateľovi zmenu stavu.
Flinstone
25.07.11,15:50
je potrebné zaplatiť aj pomernú časť júla (16/31*mesačná splátka)
bubkoch
25.07.11,16:03
Tak došla potvrdená právoplatnosť. Čo sa týka rozvodu, tak to je 2.7., a čo sa týka výživného, tak 16.7.2011
Takže podľa toho, čo ste mi tu odpovedali, tak výživné sa prvý krát zaplatí za august teraz v júli, že?
Ešte sa chcem opýtať, či je potrebné nahlásiť zamestnávateľovi zmenu stavu.
čo znamena datum 16.7. ?
Dada
25.07.11,18:05
čo znamena datum 16.7. ?

Výživné nadobudlo vtedy právoplatnosť.
bubkoch
25.07.11,18:12
Výživné nadobudlo vtedy právoplatnosť.
poriadne si precitaj rozsudok, neverim ze tam nie je napisane, od kedy sud urcuje vyzivne ...
okrem toho, to pocitanie alikvonej casti je blud, v rozsudku vzdy je jasne napisane kto ma kolko a kedy zaplatit, ziadne alikvotne casti sa nepocitaju
Dada
26.07.11,03:44
poriadne si precitaj rozsudok, neverim ze tam nie je napisane, od kedy sud urcuje vyzivne ...
okrem toho, to pocitanie alikvonej casti je blud, v rozsudku vzdy je jasne napisane kto ma kolko a kedy zaplatit, ziadne alikvotne casti sa nepocitaju

Nie je tam nič napísané. Len ako je potvrdená právoplatnosť, tak je napísané, že čo sa týka výživného, tak to nadobudlo právoplatnosť 16.7.2011. V rozsudku je len aká suma mesačne a nič viac.
Ten pomer zaplatiť sa mi zdá divný, neviem.
Barbara
27.07.11,04:14
Nie je tam nič napísané. Len ako je potvrdená právoplatnosť, tak je napísané, že čo sa týka výživného, tak to nadobudlo právoplatnosť 16.7.2011. V rozsudku je len aká suma mesačne a nič viac.
Ten pomer zaplatiť sa mi zdá divný, neviem.


Kuskovať sa nemá, keď je výživné určené od júla, tak treba zaplatiť v júli a celú čiastku.
Flinstone
28.07.11,05:37
Kuskovať sa nemá, keď je výživné určené od júla, tak treba zaplatiť v júli a celú čiastku.
môže zaplatiť aj celú čiasku... ale nemusí. Musí zaplatiť len pomernú časť júla.
Dada
28.07.11,05:45
No už sú tie odpovede dobre domotané :-)))))
Ak sa platí výživné mesiac vopred, a právoplatnosť je od 16.7., tak by sa nemalo zaplatiť ako prvý krát v júli za august???
Barbara
28.07.11,05:50
môže zaplatiť aj celú čiasku... ale nemusí. Musí zaplatiť len pomernú časť júla.


nesúhlasím s Tebou, výživné sa nemá kuskovať, keď podľa Teba sa má, tak to podlož aj s výkladom;) paragrafom
Flinstone
28.07.11,05:52
áno... v júli za august plus pomernú časť júla
a neviem čo je na tom zábavné
bubkoch
28.07.11,05:54
No už sú tie odpovede dobre domotané :-)))))
Ak sa platí výživné mesiac vopred, a právoplatnosť je od 16.7., tak by sa nemalo zaplatiť ako prvý krát v júli za august???
vyzivne sa neplati mesiac dopredu, ale mesačne vopred, čo znamena ze nie je splatne na konci mesiaca (ako vyplata napr.), ale na zaciatku daneho mesiaca, najneskor do dna urceneho v rozhodnuti ... takze vyzivne za jul sa plati v juli, za august v auguste ...
Barbara
28.07.11,05:55
No už sú tie odpovede dobre domotané :-)))))
Ak sa platí výživné mesiac vopred, a právoplatnosť je od 16.7., tak by sa nemalo zaplatiť ako prvý krát v júli za august???


takto, výživné sa platí vopred, to znamená, že keď má určené výživné platiť od júla, tak jedna splátka je už v omeškaní, to znamená, že za júl výživné sa malo zaplatiť už v júni. takto čo zrazíme zamestnancovi v júli, to je výživné na august, a nie na júl.
dátum právoplatnosti nehrá žiadnu rolu, keď výživné je určené od júla, tak sa má zraziť v celej výške
Flinstone
28.07.11,05:55
nesúhlasím s Tebou, výživné sa nemá kuskovať, keď podľa Teba sa má, tak to podlož aj s výkladom;) paragrafom
výživné je vyjadrené ako platba za mesiac... a ak je povinný od 16-teho tak polku mesiaca platiť nemusí. V paragrafoch nemáš všetko, ale ak chceš vedieť kto má pravdu, môže nechať platbu za júl na exekútora, uvidíš ako to vypočíta... pomernú časť mesiaca + svoje náklady
Dada
28.07.11,06:02
vyzivne sa neplati mesiac dopredu, ale mesačne vopred, čo znamena ze nie je splatne na konci mesiaca (ako vyplata napr.), ale na zaciatku daneho mesiaca, najneskor do dna urceneho v rozhodnuti ... takze vyzivne za jul sa plati v juli, za august v auguste ...

Určite??? Sa mi to nezdá.
Dada
28.07.11,06:06
Už som dopletená načisto. Právnik sa vyjadril, že ak právoplatnosť výživného je od 16.7.2011, tak v júli zaplatíme výživné pripadajúce na august. Žiaden pomer nespomínal. V auguste sa zaplatí na september atď atď. Keď sme mu vraveli, že my sme už zaplatili aj za júl, tak vravel, že to netrebalo, že tým pádom máme jeden mesiac naviac zaplatený.
Keďže ani právnik nie je neomylný, a veľa ľudí má skúseností s danou problematikou, tak preto sa pýtam Vás, skúsených. Vďaka.
Dada
28.07.11,06:07
takto, výživné sa platí vopred, to znamená, že keď má určené výživné platiť od júla, tak jedna splátka je už v omeškaní, to znamená, že za júl výživné sa malo zaplatiť už v júni. takto čo zrazíme zamestnancovi v júli, to je výživné na august, a nie na júl.
dátum právoplatnosti nehrá žiadnu rolu, keď výživné je určené od júla, tak sa má zraziť v celej výške

Podľa mňa dátum právoplatnosti má dôležitú úlohu. Načo by sa potom potvrdzovala právoplatnosť???
Dada
28.07.11,06:08
takto, výživné sa platí vopred, to znamená, že keď má určené výživné platiť od júla, tak jedna splátka je už v omeškaní, to znamená, že za júl výživné sa malo zaplatiť už v júni. takto čo zrazíme zamestnancovi v júli, to je výživné na august, a nie na júl.
dátum právoplatnosti nehrá žiadnu rolu, keď výživné je určené od júla, tak sa má zraziť v celej výške

Lenže v júni sme nevedeli, kedy nadobudne rozhodnutie právoplatnosť.
Barbara
28.07.11,06:10
Lenže v júni sme nevedeli, kedy nadobudne rozhodnutie právoplatnosť.


hovorím, dátum právoplatnosti nehrá žiadnu rolu. Mali ste zaplatiť už v júni, a to by bolo výživné na júl, takto ste v omeškaní
bubkoch
28.07.11,06:11
Už som dopletená načisto. Právnik sa vyjadril, že ak právoplatnosť výživného je od 16.7.2011, tak v júli zaplatíme výživné pripadajúce na august. Žiaden pomer nespomínal. V auguste sa zaplatí na september atď atď. Keď sme mu vraveli, že my sme už zaplatili aj za júl, tak vravel, že to netrebalo, že tým pádom máme jeden mesiac naviac zaplatený.
Keďže ani právnik nie je neomylný, a veľa ľudí má skúseností s danou problematikou, tak preto sa pýtam Vás, skúsených. Vďaka.

najlepsie bude ked sem nakopirujes celu cast rozsudku tykajucu sa urcenia vysky vyzivneho ...
este som nevidel rozsudok kde by sud urcil vysku vyzivneho a neurcil mesiac od ktoreho vyzivne urcuje ... vsak predsa aj v navrhu musela druha strana pozadovat od kedy chce vyzivne :)
Dada
28.07.11,06:15
najlepsie bude ked sem nakopirujes celu cast rozsudku tykajucu sa urcenia vysky vyzivneho ...
este som nevidel rozsudok kde by sud urcil vysku vyzivneho a neurcil mesiac od ktoreho vyzivne urcuje ... vsak predsa aj v navrhu musela druha strana pozadovat od kedy chce vyzivne :)

Ok, prídem domov a zavesím to tu. Dík.
Dada
28.07.11,06:16
hovorím, dátum právoplatnosti nehrá žiadnu rolu. Mali ste zaplatiť už v júni, a to by bolo výživné na júl, takto ste v omeškaní

A prečo už v júni? Na základe čoho? Tak to sme mohli už aj v máji, keď rozvod prebehol v máji.
Barbara
28.07.11,06:22
A prečo už v júni? Na základe čoho? Tak to sme mohli už aj v máji, keď rozvod prebehol v máji.


na základe rozhodnutia o určení výživného, áno treba vidieť ten rozsudok.
keď v rozhodnutí je napísané, že výživné je určené od júla, tak sa malo zaplatiť už v júni.
Právnik dobre povedal, že čo zaplatíte v júli to je na august, to isté som napísala aj ja vyššie.
ak ste zaplatili v júli, tak to je už na august
ale keď máte platiť od júla, tak kedy ste zaplatili ten júl:rolleyes: tá splátka chýba na ten júl, bolo treba zaplatiť aj na júl, keď je určené od júla
Dada
28.07.11,06:50
Zavesím tu poobede rozsudok a bude to tak najlepšie.
Dada
28.07.11,13:08
Takže prikladám rozsudok. Prebielené časti sa týkajú len dôvodov rozvodu.
Vľavo hore je pečiatka zo súdu, kde je uvedené:
"Toto rozhodnutie ja právoplatné dňom 2. 7. 2011 a vykonateľné dňom 16.7.2011 čo do výživného." V XYZ dňa 12.7.2011 + podpis zodpovedného pracovníka.
bubkoch
28.07.11,15:41
Takže prikladám rozsudok. Prebielené časti sa týkajú len dôvodov rozvodu.
Vľavo hore je pečiatka zo súdu, kde je uvedené:
"Toto rozhodnutie ja právoplatné dňom 2. 7. 2011 a vykonateľné dňom 16.7.2011 čo do výživného." V XYZ dňa 12.7.2011 + podpis zodpovedného pracovníka.
no ...
1. vyzivne sa plati do 15. dna toho ktoreho mesiaca (vyzivne zaplatene do 15. dna daneho mesiaca je vyzivne za dany mesiac)
2. nerozumiem tomu datumu vykonatelnosti 16.7. ... ked bol rozsudok doruceny 16.6., uplynutim 15-tich dni sa stal pravoplatny, t.j. presne 2.7. ... ale ten datum 16.7. moja hlava nebere ...
okrem toho rozsudky odsudzujuce na platenie vyzivneho su predbezne vykonatelne, to znamena ze povinnost riadit sa podla nich nastava dnom dorucenia (cize 16.6.), bez ohladu na pravoplatnost a bez ohladu na to co je napisane v rozsudku ("počnuc pravoplatnostou ...") ... vsak keby sa druha strana odvolala, odvolaci sud moze trvat aj rok, teda vyzivne by sa nemuselo platit ? takto to nefunguje

btw: vy ste sa nevzdali prava na odvolanie hned po vyneseni rozsudku ? kedze sud poucuje o moznosti podat odvolanie ...
toto by som ja pri dohode neriskoval ...
Dada
29.07.11,05:38
no ...
1. vyzivne sa plati do 15. dna toho ktoreho mesiaca (vyzivne zaplatene do 15. dna daneho mesiaca je vyzivne za dany mesiac)
2. nerozumiem tomu datumu vykonatelnosti 16.7. ... ked bol rozsudok doruceny 16.6., uplynutim 15-tich dni sa stal pravoplatny, t.j. presne 2.7. ... ale ten datum 16.7. moja hlava nebere ...
okrem toho rozsudky odsudzujuce na platenie vyzivneho su predbezne vykonatelne, to znamena ze povinnost riadit sa podla nich nastava dnom dorucenia (cize 16.6.), bez ohladu na pravoplatnost a bez ohladu na to co je napisane v rozsudku ("počnuc pravoplatnostou ...") ... vsak keby sa druha strana odvolala, odvolaci sud moze trvat aj rok, teda vyzivne by sa nemuselo platit ? takto to nefunguje

btw: vy ste sa nevzdali prava na odvolanie hned po vyneseni rozsudku ? kedze sud poucuje o moznosti podat odvolanie ...
toto by som ja pri dohode neriskoval ...

Na strane č. 2 je uvedené .... ..."vždy do 15. dňa kalendárneho mesiaca vopred..." - ja to beriem tak, že keď zaplatím do 15.8., tak to platím už na september
Na strane č. 2 máš tiež uvedené, že sa vzdali práva podať odvolanie voči rozsudku...
bubkoch
29.07.11,06:00
Na strane č. 2 je uvedené .... ..."vždy do 15. dňa kalendárneho mesiaca vopred..." - ja to beriem tak, že keď zaplatím do 15.8., tak to platím už na september
Na strane č. 2 máš tiež uvedené, že sa vzdali práva podať odvolanie voči rozsudku...
budem sa uz opakovat, ale nejde len o moj vyklad ale opieram sa o rovnaky vyklad 2 roznych sudcov a 2 roznych pravnikov v 2 konkretnych pripadoch:
vyzivne platene vopred do 15. toho-ktoreho mesiaca je vyzivne za dany mesiac, nie za nasledujuci mesiac

vysvetlim na priklade:
- vyplata sa vyplaca POZADU, to znamena ze je splatna na konci mesiaca za ktory sa vyplaca, ale ked je stanovene napr. do 12. dna v mesiaci, znamena to ze zamestnavatel nevyplaca mzdu hned 31., ale do 12 dni po splatnosti = skonceni obdobia
- poistne za akekolvek poistenie je splatne VOPRED, pricom moze byt platene mesacne, štvrťročne, rocne ... vopred znamena, ze je splatne na zaciatku obdobia, za ktore sa plati, t.j. ak napr. platiš PZP rocne, tak poistne je platene rocne vopred, teda maš povinnost zaplatit poistne napr. za obdobie 1.1.2011-31.12.2011 dna 1.1.2011 a nie rok dopredu 1.1.2010
- pri vyzivnom je to rovnako ako s poistnym ... je platene vopred, t.j. je splatne 1. dna v mesiaci, za ktorý sa plati ... tym 15. dnom sud urcuje, do kedy najneskor musi byt v danoim mesiaci zaplatene vyzivne, ktore je splatne 1. v mesiaci
Barbara
29.07.11,06:26
Na strane č. 2 je uvedené .... ..."vždy do 15. dňa kalendárneho mesiaca vopred..." - ja to beriem tak, že keď zaplatím do 15.8., tak to platím už na september
Na strane č. 2 máš tiež uvedené, že sa vzdali práva podať odvolanie voči rozsudku...


Dada a to platíte šekom, alebo sa to zráža z výplaty? Keď sa to zráža z výplaty, tak čo sa zrazí teraz z júlovej výplaty, to bude už na august, lebo oprávnený to dostane do 15.8.2011. a preto je to august.
Keď zaplatíte výživné šekom do 15.8.2011 tak to bude na august.
právoplatnosť je 2.7.2011, to znamená, že ste mali zaplatiť do 15.7.2011- výživné na júl.

myslím si, že najlepšie bude ak sa to rovno opýtaš na tom súde, aby nedošlo k nedoruzomeniu;)
Dada
29.07.11,09:13
Dada a to platíte šekom, alebo sa to zráža z výplaty? Keď sa to zráža z výplaty, tak čo sa zrazí teraz z júlovej výplaty, to bude už na august, lebo oprávnený to dostane do 15.8.2011. a preto je to august.
Keď zaplatíte výživné šekom do 15.8.2011 tak to bude na august.
právoplatnosť je 2.7.2011, to znamená, že ste mali zaplatiť do 15.7.2011- výživné na júl.

myslím si, že najlepšie bude ak sa to rovno opýtaš na tom súde, aby nedošlo k nedoruzomeniu;)

My sme zaplatili 14.7. šekom a na jeden sme uviedli, že to je za júl a na druhý šek, že je to za august.
Lenže 18. 7. prišlo potvrdenie právoplatnosti a právnik nám vravel, že za júl sme nemali zaplatiť a že tým pádom máme jeden mesiac navyše zaplatný. (Keby bolo peňazí nazvyš, tak čert ber jeden mesiac hore dole, ale situácia je taká, aká je, tak preto ma to zaujíma).

Len nerozumiem tomu dátumu 16. 7. čo sa týka vykonateľnosti výživného.
Flinstone
29.07.11,10:53
vysvetlim na priklade:
- vyplata sa vyplaca POZADU, to znamena ze je splatna na konci mesiaca za ktory sa vyplaca, ale ked je stanovene napr. do 12. dna v mesiaci, znamena to ze zamestnavatel nevyplaca mzdu hned 31., ale do 12 dni po splatnosti = skonceni obdobia

mimotemy neviem kde si si naštudoval čo je dopredu a čo pozadu a už vôbec netuším kde si prišiel na nejakú 12 dennú splatnosť... hovoríš tu o splatnosti mzdy a nie faktúry
Zákonník práce
§ 129
Splatnosť mzdy

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
polopatisticky povedané mzda za júl sa musí vyplatiť do konca augusta ak sa v kolektívnej zmluve zamestnávateľ a zamestnanci resp. ich zástupci nedohodli inak
bubkoch
29.07.11,10:57
mimotemy neviem kde si si naštudoval čo je dopredu a čo pozadu a už vôbec netuším kde si prišiel na nejakú 12 dennú splatnosť... hovoríš tu o splatnosti mzdy a nie faktúry
Zákonník práce
§ 129
Splatnosť mzdy

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
polopatisticky povedané mzda za júl sa musí vyplatiť do konca augusta ak sa v kolektívnej zmluve zamestnávateľ a zamestnanci resp. ich zástupci nedohodli inak
mimotemyto co si citoval je zakon ktory hovori kedy najneskor musi byt mzda vyplatena ... no kazdy zamestnavatel si moze urcit vyplatny termin aky chce, my ho mame napr. 7. v mesiaci, predtym som mal 12. v mesiaci
Flinstone
29.07.11,11:09
mimotemyto co si citoval je zakon ktory hovori kedy najneskor musi byt mzda vyplatena ... no kazdy zamestnavatel si moze urcit vyplatny termin aky chce, my ho mame napr. 7. v mesiaci, predtym som mal 12. v mesiaci
to je obvyklý termín výplaty... ale trestné je to ak by nevyplatil do konca mesiaca.
ale narážal som na to, že pozadu je nie posledný deň daného mesiaca ale nasledujúci mesiac od prvého do posledného dňa...
zrejme si v danej veci uviedol blbý príklad
avalik
29.07.11,11:49
no ...
1. vyzivne sa plati do 15. dna toho ktoreho mesiaca (vyzivne zaplatene do 15. dna daneho mesiaca je vyzivne za dany mesiac)
2. nerozumiem tomu datumu vykonatelnosti 16.7. ... ked bol rozsudok doruceny 16.6., uplynutim 15-tich dni sa stal pravoplatny, t.j. presne 2.7. ... ale ten datum 16.7. moja hlava nebere ...
okrem toho rozsudky odsudzujuce na platenie vyzivneho su predbezne vykonatelne, to znamena ze povinnost riadit sa podla nich nastava dnom dorucenia (cize 16.6.), bez ohladu na pravoplatnost a bez ohladu na to co je napisane v rozsudku ("počnuc pravoplatnostou ...") ... vsak keby sa druha strana odvolala, odvolaci sud moze trvat aj rok, teda vyzivne by sa nemuselo platit ? takto to nefunguje

btw: vy ste sa nevzdali prava na odvolanie hned po vyneseni rozsudku ? kedze sud poucuje o moznosti podat odvolanie ...
toto by som ja pri dohode neriskoval ...

16.7. je dátum od ktorého je opravnený podať návrh na exekúciu
(str.5 daneho rozsudku: "Ak poviný dobrovoľne nespí, čo mu ukladá vykonatelé rozhodnutie, oprávnený môže podat' návrh na vykonanie exekúcie podl'a zákona č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti v zneni neskorších predpisov.)

Súhlasím s tebou čo sa týka platenia výživného - platí sa do 15. dňa kalendárneho mesiaca vopred, teda v danom mesiaci - vopred, znamená, že splatná je celá suma aj keď ešte neubehol celý mesiac, za ktorý sa platí

a teda v danom prípade prvé výživné je splatné do 15.7.2011 za mesiac júl 2011