ivvka11
22.06.11,17:55
Zdravim. Mam otazku. Ak poberam prispevok na opatrovanie, mozem si popri tom platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti z maximalneho VZ? A potom - da sa vobec nejako skombinovat poberanie podpory v nezamestnanosti a opatrovatelskeho prispevku?
Na objasnenie: som v situacii, ze ak si budem pol roka platit sama dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, vznikne mi narok na podporu v nezamestanosti (s ohladom na predchadzajuce okolnosti). Viem o tom, ze ak je osoba nezamestnana, moze na dohodu odpracovat vymedzeny pocet hodin bez toho, aby to ovplyvnilo vyplacanie podpory. Tak by ma zaujimalo, ci namiesto tej prace na dohodu by som mohla opatrovat osobu ZTP. Samozrejme tak, aby mi nezanikol narok na podporu. Viete mi niekto poradit? Da sa to vobec? Ak ano, zalezi aj na vyske podpory alebo to uz nijako nerozhoduje?
Dana 22
23.06.11,06:34
Ak chceš poberať podporu v nezamestnanosti, tak môžeš mať príjem vo výške 0,65 ŽM. Príjem za opatrovanie je vyší a preto spojenie týchto príjmov nie je možné.
Platiť poistenie v nezamestnanosti popri vykonávaní opatrovania si môžeš.
ivvka11
23.06.11,12:51
Ak chceš poberať podporu v nezamestnanosti, tak môžeš mať príjem vo výške 0,65 ŽM. Príjem za opatrovanie je vyší a preto spojenie týchto príjmov nie je možné.
Platiť poistenie v nezamestnanosti popri vykonávaní opatrovania si môžeš.


Dakujem za odpoved....k tomu ma napada uz len jedna otazocka - je opatrovatelsky prispevok jednotny alebo sa nejakym sposobom da poberat povedzme v polovicnej sume? Napriklad ze by sa nejednalo o starostlivost celodennu, ale povedzme niekolko hodin denne.......tak aby ta vysledna suma potom neprekracovala hranicu prijmu co sa da poberat popri podpore. Dalo by sa to nejako takto vyriesit?
Katy a R
23.06.11,20:00
Dakujem za odpoved....k tomu ma napada uz len jedna otazocka - je opatrovatelsky prispevok jednotny alebo sa nejakym sposobom da poberat povedzme v polovicnej sume? Napriklad ze by sa nejednalo o starostlivost celodennu, ale povedzme niekolko hodin denne.......tak aby ta vysledna suma potom neprekracovala hranicu prijmu co sa da poberat popri podpore. Dalo by sa to nejako takto vyriesit?

Výška príspevku závisí od príjmu ZŤP ... nemusí vyjsť v plnej výške - môže byť krátený. Dokonca pri dobrom dôchodku ZŤP môže byť aj 0. (viď §40 zák 447). Ešte upozorním, že vybevuje sa dosť dlho ..
Ale opatrovanie môže byť riešené aj inak ... cez obec (toto je myslím rýchlejšie) - tá má svoje opatrovateľky(kvalifikované) - poinformuj sa , možno by si mohla aj tak:confused::confused:.