felama67
22.06.11,19:54
Prosím o radu, majú sa koeficientovať aj energie? Pýtam sa v súvislosti s oslobodenými zdaniteľnými obchodmi v DPH . Alebo sa dá koeficientu vyhnúť, že sa neuplatní z réžie žiadna DPH?
KEJKA
22.06.11,18:04
málo informácií. Vždy je voľba aj taká aj taká. Závisí od konkrétnych podmienok.
felama67
22.06.11,18:16
málo informácií. Vždy je voľba aj taká aj taká. Závisí od konkrétnych podmienok.
Doplním otázku. Môj priateľ je mandantom na základe mandantnej zmluvy a má v krčme výherný automat (robí výbery, výplaty výhier....), teda tento príjem je oslobodený od DPH. Má ešte ďalšie 2 krčmy, tam výherný automat nemá. Chcem mu to účtovať tak, že nedám vôbec bločky prevádzkovej réžie do nákladov na tej krčme kde je výherný automat a tak sa chcem vyhnúť koeficientu. Len neviem čo s energiami, či sa majú koeficientovať? Stačí takto rozpísané? Prosím poraďte mi.
betka
22.06.11,18:55
Doplním otázku. Môj priateľ je mandantom na základe mandantnej zmluvy a má v krčme výherný automat (robí výbery, výplaty výhier....), teda tento príjem je oslobodený od DPH. Má ešte ďalšie 2 krčmy, tam výherný automat nemá. Chcem mu to účtovať tak, že nedám vôbec bločky prevádzkovej réžie do nákladov na tej krčme kde je výherný automat a tak sa chcem vyhnúť koeficientu. Len neviem čo s energiami, či sa majú koeficientovať? Stačí takto rozpísané? Prosím poraďte mi.

TAm, kde je automat, koeficientujem.

TAm, kde nie sú oslobodené plnenia, tam dávam kod 1, plný nárok na odpočítanie.

Ak nebudete dávať bločky do réžie, ukrátite svojho klienta v zmysle ZDP, nevznikne mu náklad (výdavok), a teda mu to nevstúpi do ZD.

Pohľad DPH. Vy ste za nákup tovaru, služby zaplatili svojmu dodavateľovi, aj to DPH, ale to, že nemáte nárok na odpočítanie DPH, to nič na tom nemení, pretože účtujete niečo nenárokovateľné do réžie.

Ďalej nekomentujem, ...... zahryzla som si ..
felama67
23.06.11,17:55
TAm, kde je automat, koeficientujem.

TAm, kde nie sú oslobodené plnenia, tam dávam kod 1, plný nárok na odpočítanie.

Ak nebudete dávať bločky do réžie, ukrátite svojho klienta v zmysle ZDP, nevznikne mu náklad (výdavok), a teda mu to nevstúpi do ZD.

Pohľad DPH. Vy ste za nákup tovaru, služby zaplatili svojmu dodavateľovi, aj to DPH, ale to, že nemáte nárok na odpočítanie DPH, to nič na tom nemení, pretože účtujete niečo nenárokovateľné do réžie.

Ďalej nekomentujem, ...... zahryzla som si ..
Na základnú otázku mi nikto nevie prosím odpovedať, jedná sa mi o tie energie koeficientujú sa?????? A keď píšem, že nedávam tie bločky PR do nákladov, tak preto, lebo to nepotrebuje aj tak mu vychádza nadmerný odpočet.
betka
23.06.11,18:16
Na základnú otázku mi nikto nevie prosím odpovedať, jedná sa mi o tie energie koeficientujú sa?????? A keď píšem, že nedávam tie bločky PR do nákladov, tak preto, lebo to nepotrebuje aj tak mu vychádza nadmerný odpočet.

Odpovedala som stručne, jasne a výstižne.

Ano, energie sa koeficientujú.

Ak nikto nevie jasne odpovedať, tak odpovedám jasne, nedávam bločky do koša, pretože náklady vznikli.

Aj keď mu vznikne NO, ja ho nebudem ukracovať, aj keď mu vznikne ešte vyšší NO. Ak NO niekomu patrí právom, tak mu patrí. Veď dotyčná osoba to inkasuje zo svojho vrecka.

mimotemy, ak mi ZO povie, že má NO, mám mu povedať, sorry hádž do koša, aby si nemala NO, lebo sa bojíš, že máš NO??
a_je_to
23.06.11,19:39
Na základnú otázku mi nikto nevie prosím odpovedať, jedná sa mi o tie energie koeficientujú sa?????? A keď píšem, že nedávam tie bločky PR do nákladov, tak preto, lebo to nepotrebuje aj tak mu vychádza nadmerný odpočet.

Áno, energie sa jednoznačne koeficientujú, elektrina, voda, plyn na vykurovanie. Aj čistice prostriedky, ktoré sa používajú na umývanie priestorov kde je výherný automat. Aj kancelársky materiál, ktorý sa používa na administráciu oslobodených aj zdaniteľných plnení. Robil som presne toto posledných 10 rokov.
Ak existujú oslobodené aj zdaniteľné plnenia, tak koeficientu sa nemožno vyhnúť zahodením nejakých bločkov. Lebo vždy nejaké zostanú a vždy môže vzniknúť otázka, prečo sa koeficient nepoužíva. Koeficientu sa nemožno až tak báť, iba treba viesť zoznam nákupov pre koeficient a uplatniť ho.
Čomu však nerozumiem je to, že krčma opakovane dosahuje nadmerné odpočty. Krčma vyrába tak vysokú pridanú hodnotu, že nadmerný pdpočet môže byť skôr zriedkavou náhodou, než pravidelnosťou. Toho nadmerného odpočtu by som sa bál oveľa viac, než koeficintu.