Lilianka11
22.06.11,20:21
Potrebujem poradiť ohľadom založenia firmy .
Mám takýto problém :

Sídlo firmy som chcela mať na svojej adrese kde bývam.
Nie som vlastníkom nehnuteľnosti, ale mám tam trvalý pobyt.
Nehnuteľnosť vlastní môj manžel v 1/8 v časti celku k nehnuteľnosti.
Ďalšími vlastníkmi sú jeho súrodenci v takej istej časti k celku sú dvaja a majú ten istý podiel teda po 1/8 a oni mi nechcú dať súhlas na sídlo firmy.
Ďalším vlastníkom je môj svokor a ten je väčšinovým vlastníkom v podiele 5/8 časti k nehnuteľnosti a spolu s mojím manželom mi dali súhlas na sídlo firmy.
Papiere ohľadom firmy sú spracované a prešli aj cez živnostenský úrad kde je uvedené sídlo na tejto adrese.
Potrebujem sa poradiť či mi nestačí pri zápise do OR mať len súhlas od svokra a od manžela?

Ďakujem
Economic
22.06.11,19:19
Bohužiaľ písomný súhlas Ti musia udeliť všetci vlastníci nehnuteľnosti. Mám to už overené z praxe. Môžeš návrh podať elektronicky a máš 50 % súdneho poplatku doma.
Lilianka11
22.06.11,20:18
Nasla som na internete zakon ohladom sidla ponikania a mne z toho vychadza ze by nemuseli davat vsetci suhlas .
Neviem mozno len ja som si ten zákon zle vylozila.
Neporadite mi?
Ďakujem

1. V § 2 ods. 3 sa na konci pripája táto veta: „Právnická
osoba alebo fyzická osoba musí preukázať, že má
k nehnuteľnosti alebo jej časti, ktorej adresa je ako jej
sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom
registri alebo v živnostenskom registri, alebo v inej evidencii
ustanovenej osobitným zákonom, vlastnícke
právo alebo užívacie právo, ktoré užívanie nehnuteľnosti
alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania
nevylučuje, alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti alebo
jej časti so zápisom nehnuteľnosti alebo jej časti ako
sídla alebo miesta podnikania do obchodného registra,
živnostenského registra alebo inej evidencie ustanovenej
osobitným zákonom.“.
Economic
23.06.11,04:49
Nasla som na internete zakon ohladom sidla ponikania a mne z toho vychadza ze by nemuseli davat vsetci suhlas .
Neviem mozno len ja som si ten zákon zle vylozila.
Neporadite mi?
Ďakujem

1. V § 2 ods. 3 sa na konci pripája táto veta: „Právnická
osoba alebo fyzická osoba musí preukázať, že má
k nehnuteľnosti alebo jej časti, ktorej adresa je ako jej
sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom
registri alebo v živnostenskom registri, alebo v inej evidencii
ustanovenej osobitným zákonom, vlastnícke
právo alebo užívacie právo, ktoré užívanie nehnuteľnosti
alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania
nevylučuje, alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti alebo
jej časti so zápisom nehnuteľnosti alebo jej časti ako
sídla alebo miesta podnikania do obchodného registra,
živnostenského registra alebo inej evidencie ustanovenej
osobitným zákonom.“.

Pokiaľ nechceš, aby členke porady, ktorá otázku zadala, aby odmietli zapísať sídlo, tak to tu zbytočne nerozvádzaj. Ja píšem a na to si trvám, že písomný súhlas s umiestnením sídla musia dať všetci vlastníci. Ako príklad uvediem. mala som súhlas jedného z dvoch bratov, ktorí vlastnili nehnuteľnosť a vyhlásenie bolo tak, že jeden ho podpísal s tým, že má súhlas od druhého brata. odmietačka. Musel nám to podpísať aj ten druhy. V odôvodnení to tak žiadali. Robím v tejto brandži veľa rokov, mám s tým skúsenosti.
katka
04.07.11,10:23
Poprosím o radu.Dočítala som sa takúto vec: ak sídlo s.r.o. je zhodné s adresou trvalého pobytu konateľa je treba túto skutočnosť ohlásiť príslušnému mestskému úradu,aby upravil výmer dane z nehnuteľnosti.
Je to skutočne tak? Ak je sídlo firmy zhodné s trvalým pobytom bude daň z nehnuteľnosti zvýšená?
marjankaj
04.07.11,11:02
Pokiaľ nechceš, aby členke porady, ktorá otázku zadala, aby odmietli zapísať sídlo, tak to tu zbytočne nerozvádzaj. Ja píšem a na to si trvám, že písomný súhlas s umiestnením sídla musia dať všetci vlastníci. Ako príklad uvediem. mala som súhlas jedného z dvoch bratov, ktorí vlastnili nehnuteľnosť a vyhlásenie bolo tak, že jeden ho podpísal s tým, že má súhlas od druhého brata. odmietačka. Musel nám to podpísať aj ten druhy. V odôvodnení to tak žiadali. Robím v tejto brandži veľa rokov, mám s tým skúsenosti.

No nie som si istý. To by malo znamenať, že ten kto býva v družstevnom alebo štátnom byte nedostane živnostenský list?
Ja som dostal, byt som odkúpil až neskôr.
Ja som nepostrehol, že by malo ísť o právnickú osobu v prípade zadávateľky.
Economic
04.07.11,11:12
Poprosím o radu.Dočítala som sa takúto vec: ak sídlo s.r.o. je zhodné s adresou trvalého pobytu konateľa je treba túto skutočnosť ohlásiť príslušnému mestskému úradu,aby upravil výmer dane z nehnuteľnosti.
Je to skutočne tak? Ak je sídlo firmy zhodné s trvalým pobytom bude daň z nehnuteľnosti zvýšená?


Nie.
Ak máš sídlo podnikania v mieste trvalého pobytu, napríklad v byte, je to hlúposť. Nič netreba ohlasovať !
Ice dive
04.07.11,12:12
Nie.
Ak máš sídlo podnikania v mieste trvalého pobytu, napríklad v byte, je to hlúposť. Nič netreba ohlasovať !
no ono veľa záleží od danej obce a "dobroprajných susedov", podľa zákona, nehnuteľnosti, ktoré sú využívané na podnikanie sú zaťaženou vyššou domovou daňou... čo je logické povedzme pri dajakej výrobnej prevádzke, obchode, kde sa ľudia striedajú jeden za druhým... ale povedzme pri účtovníckej firme, kam príde raz za mesiac nejaký klient doniesť papiere je fakt hlúposť platiť vyššiu daň... pričom sa ani objektívne nedá určiť ktorá časť je využívaná na podnikanie... (1 meter štvorcový kde mám počítač...)

preto väčšina jednoosobových sro, ktoré nemajú vlastné priestory na toto spravidla z vysoka kašlú... avšak môže sa nájsť nejaký dobrák, ktorý chce robiť problém u pána starostu... tak toto je taký najjednoduchší a najľahšie nájditeľný bič na psa...:(
Economic
04.07.11,12:18
no ono veľa záleží od danej obce a "dobroprajných susedov", podľa zákona, nehnuteľnosti, ktoré sú využívané na podnikanie sú zaťaženou vyššou domovou daňou... čo je logické povedzme pri dajakej výrobnej prevádzke, obchode, kde sa ľudia striedajú jeden za druhým... ale povedzme pri účtovníckej firme, kam príde raz za mesiac nejaký klient doniesť papiere je fakt hlúposť platiť vyššiu daň... pričom sa ani objektívne nedá určiť ktorá časť je využívaná na podnikanie... (1 meter štvorcový kde mám počítač...)

preto väčšina jednoosobových sro, ktoré nemajú vlastné priestory na toto spravidla z vysoka kašlú... avšak môže sa nájsť nejaký dobrák, ktorý chce robiť problém u pána starostu... tak toto je taký najjednoduchší a najľahšie nájditeľný bič na psa...:(

Otázka neznela na prevádzku ale na sídlo spoločnosti !!!
Prevádzka nie je sídlo. Na poskytovanie služieb napríklad účtovníctvo alebo zakladanie sro ako robím ja, naozaj aj susedov a aj mesto je do toho veľké guľové....
Čo sa týka samotného sídla, do OR je dôležitý súhlas vlastníka nehnuteľnosti, kde sa sídlo navrhuje zapísať, resp. Nájomná zmluva. Nemiešať hrušky s jablkami v tejto téme. O prevádzkach sú tu otvorené iné témy.
marjankaj
04.07.11,12:20
no ono veľa záleží od danej obce a "dobroprajných susedov", podľa zákona, nehnuteľnosti, ktoré sú využívané na podnikanie sú zaťaženou vyššou domovou daňou... čo je logické povedzme pri dajakej výrobnej prevádzke, obchode, kde sa ľudia striedajú jeden za druhým... ale povedzme pri účtovníckej firme, kam príde raz za mesiac nejaký klient doniesť papiere je fakt hlúposť platiť vyššiu daň... pričom sa ani objektívne nedá určiť ktorá časť je využívaná na podnikanie... (1 meter štvorcový kde mám počítač...)

preto väčšina jednoosobových sro, ktoré nemajú vlastné priestory na toto spravidla z vysoka kašlú... avšak môže sa nájsť nejaký dobrák, ktorý chce robiť problém u pána starostu... tak toto je taký najjednoduchší a najľahšie nájditeľný bič na psa...:(

A to je zase aká daň?:eek:


Daň z bytov

§ 13
Daňovník

(1) Daňovníkom dane z bytov je vlastník bytu alebo nebytového priestoru alebo správca bytu alebo nebytového priestoru vo vlastníctve štátu, 2) správca bytu alebo nebytového priestoru vo vlastníctve obce, 3) alebo správca bytu alebo nebytového priestoru vo vlastníctve vyššieho územného celku 4) (ďalej len vlastník bytu ).

(2) Ak sú byty alebo nebytové priestory v spoluvlastníctve viacerých daňovníkov, daňovníkom dane z bytov je každý spoluvlastník podľa výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Ak sa spoluvlastníci dohodnú, daňovníkom dane z bytov je jeden z nich a ostatní spoluvlastníci za daň ručia do výšky svojho spoluvlastníckeho podielu.
Economic
04.07.11,12:37
A to je zase aká daň?:eek:

Jasné súhlasím.... Podnikám vo svojom vlastnom byte a nikoho tým nezaťažujem. Môj byt nie je tým väčší, že v ňom podnikám...
marjankaj
04.07.11,12:39
Jasné súhlasím.... Podnikám vo svojom vlastnom byte a nikoho tým nezaťažujem. Môj byt nie je tým väčší, že v ňom podnikám...

No ak by si produkovala viacej komunálneho odpadu, tak by to niekomu mohlo začať vadiť.:confused:
Ice dive
04.07.11,12:42
A to je zase aká daň?:eek:
bývam v dome s dvorom... platím daň domovú... ak bývam v byte platím daň bytovú...:D:D:D
Economic
04.07.11,12:44
No ak by si produkovala viacej komunálneho odpadu, tak by to niekomu mohlo začať vadiť.:confused:


Komunálny odpad platíme podľa osôb..... V mojom prípade ako u podnikateľky ako odpad sú iba skartované papiere, a tie odovzdávam priamo na spracovanie výkupcom, ktorí chodia poň v pravidelných intervaloch autom. Papierom a tonerom šetrím, všetko čo sa dá robiť elektronicky, robím elektronicky. Takže na mňa si veľmi nemajú ako prísť pri poskytovaní mojich služieb. Použité tonery taktiež vraciam.
Ice dive
04.07.11,12:46
Otázka neznela na prevádzku ale na sídlo spoločnosti !!!
Prevádzka nie je sídlo. Na poskytovanie služieb napríklad účtovníctvo alebo zakladanie sro ako robím ja, naozaj aj susedov a aj mesto je do toho veľké guľové....
Čo sa týka samotného sídla, do OR je dôležitý súhlas vlastníka nehnuteľnosti, kde sa sídlo navrhuje zapísať, resp. Nájomná zmluva. Nemiešať hrušky s jablkami v tejto téme. O prevádzkach sú tu otvorené iné témy.
viem aký je rozdiel medzi sídlom a prevádzkou spoločnosti... asi sme sa nepochopili... hovoril som otom, že častokrát ak je byt sídlom spoločnosti, ktorá sa zaoberá účtovníctvom resp. zakladaním sro... a nie je názov vycapený na schánke, tak to ani nikto nemusí vedieť... avšak ak by si napríklad popri svojej činnosti predával aj kancelárske potreby a mal obchod asi by to bolo tŕňom v oku ostatným... (preto ten príklad s prevádzkou...)

za ďalšie, keďže obec má aj podieľ na dani z príjmov fyzických ako aj právnických osôb minimálne po prvom kladnom daňovom priznaní budú o tvojej spoločnosti vedieť...
to je to každochvíľkové vyplakávanie starostov Bratislavských satelitov, že obec sa rozrástla o tri štyri ulice, novousadlíci majú stále trvalý pobyt v BA, a obec má stály príjem len so starousadlíkov...
marjankaj
04.07.11,12:48
bývam v dome s dvorom... platím daň domovú... ak bývam v byte platím daň bytovú...:D:D:D

To asi budeš žiť v inom štáte.:confused:



§ 2
Druhy miestnych daní


(1) Miestnymi daňami, ktoré môže ukladať obec, sú:

a) daň z nehnuteľností,
b) daň za psa,
c) daň za užívanie verejného priestranstva,
d) daň za ubytovanie,
e) daň za predajné automaty,
f) daň za nevýherné hracie prístroje,
g) daň za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej časti mesta,
h) daň za jadrové zariadenie.

(2) Obec ukladá miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

(3) Miestnou daňou, ktorú môže ukladať vyšší územný celok, je daň z motorových vozidiel.

Daň zo stavieb

§ 9
Daňovník


(1) Daňovníkom dane zo stavieb je vlastník stavby alebo správca stavby vo vlastníctve štátu, 2) alebo správca stavby vo vlastníctve obce, 3) alebo správca stavby vo vlastníctve vyššieho územného celku 4) (ďalej len vlastník stavby ).

(2) Pri stavbách spravovaných Slovenským pozemkovým fondom, 6) ktoré sú v nájme, je daňovníkom nájomca.

(3) Ak je stavba v spoluvlastníctve viacerých daňovníkov, daňovníkom dane zo stavieb je každý spoluvlastník podľa výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Ak sa spoluvlastníci dohodnú, daňovníkom dane zo stavieb je jeden z nich a ostatní spoluvlastníci za daň ručia do výšky svojho spoluvlastníckeho podielu.
Ice dive
04.07.11,12:52
To asi budeš žiť v inom štáte.:confused:
ani nie... máš pravdu, zákon hovorí tak ako píšeš, avšak medzi ľudmi sa často takto zamieňa... a nemusíme sa naťahovať o slovíčka... nie...
katka
04.07.11,13:10
Ďakujem za odpoveď.Mala som na mysli len sídlo firmy s.r.o nie prevádzkáreň. Volala som na miestny úrad a tam mi potvrdili,že pokiaľ tam nebude zriadená prevádzkáreń,ale bude tam len sídlo firmy tak nemusím nič oznamovať a ani platiť vyššie dane. Iné by bolo ak by sa jednalo o prevádzku,tam je treba potom vyčlenený priestor na podnikanie vyňať z obytného na neobytný a platiť vyššiu daň.Dúfam,že som to dobre pochopila.
Economic
04.07.11,13:16
Ďakujem za odpoveď.Mala som na mysli len sídlo firmy s.r.o nie prevádzkáreň. Volala som na miestny úrad a tam mi potvrdili,že pokiaľ tam nebude zriadená prevádzkáreń,ale bude tam len sídlo firmy tak nemusím nič oznamovať a ani platiť vyššie dane. Iné by bolo ak by sa jednalo o prevádzku,tam je treba potom vyčlenený priestor na podnikanie vyňať z obytného na neobytný a platiť vyššiu daň.Dúfam,že som to dobre pochopila.


Presne to isté celú dobu tu tvrdím !!!! Jasné, že si to dobre pochopila. Len niekto tu z komára robí somára, čo ja nemusím....
karcoolka1
22.08.11,06:27
Spoločník a zároveň konateľ dáva súhlas pre sídlo svojej sro, bez nájomnej zmluvy a bez nájomného.

Musí sa registrovať na DIČ kvôli prenájmu nehnuteľnosti - 1 izby???

Ďakujem za odpovede.
Economic
22.08.11,06:59
Spoločník a zároveň konateľ dáva súhlas pre sídlo svojej sro, bez nájomnej zmluvy a bez nájomného.

Musí sa registrovať na DIČ kvôli prenájmu nehnuteľnosti - 1 izby???

Ďakujem za odpovede.

Nie ! Súhlas k sídlu, ešte neznamená prenájom a hlavne príjem z prenájmu !
Economic
22.08.11,07:00
Potrebujem poradiť ohľadom založenia firmy .
Mám takýto problém :

Sídlo firmy som chcela mať na svojej adrese kde bývam.
Nie som vlastníkom nehnuteľnosti, ale mám tam trvalý pobyt.
Nehnuteľnosť vlastní môj manžel v 1/8 v časti celku k nehnuteľnosti.
Ďalšími vlastníkmi sú jeho súrodenci v takej istej časti k celku sú dvaja a majú ten istý podiel teda po 1/8 a oni mi nechcú dať súhlas na sídlo firmy.
Ďalším vlastníkom je môj svokor a ten je väčšinovým vlastníkom v podiele 5/8 časti k nehnuteľnosti a spolu s mojím manželom mi dali súhlas na sídlo firmy.
Papiere ohľadom firmy sú spracované a prešli aj cez živnostenský úrad kde je uvedené sídlo na tejto adrese.
Potrebujem sa poradiť či mi nestačí pri zápise do OR mať len súhlas od svokra a od manžela?

Ďakujem

Nie !
Písomný súhlas musia dať všetci vlastníci, i keď ich je 8, pretože sa dokladá aj LV a budú to tam vidieť. Odmietli by to, keby tam boli iba 2 podpisy.