wasko
22.06.11,22:10
Prosím o radu,


Prečítala som si na túto tému nejaké príspevky ale konkrétne na tento problém som nenašla priamu odpoveď.
Firma otvorila prevádzku- malá cukráreň. Objednala malé množstvo koláčov a bagiet, ktoré majú dobu spotreby 48 hodín stanovenú od výrobcu cca po 5 kusov. Cukráreň má malú návštevnosť a koláče sa nepredajú.- nemajú sa komu aj keby sa predávali v akcii. Kam zaúčtovať taký tovar ak sa už nemôže predávať lebo je po záruke?? Môžem si stanoviť nejaké normy na taký tovar?
Alebo musím to zaúčtovať na 549/504 - nedaňový výdavok
alebo 548/504??
Firma účtuje spôsobom B

ďakujem za každú radu
KEJKA
22.06.11,20:24
chceš tvrdiť že tie zakusky ste fakt vyhodili? Neverím.
wasko
22.06.11,20:33
Nie všetky zo začiatku si asi 1 - 2ks zobral šéf. Čo tiež neviem ako zaúčtovať, keď to nezaplatí, ale potom Áno vyhodili sa. Stále sa objedná po 3, 4 koláče ale 1. týždne tam nechodili žiadny zákazníci a vitrína nemohla zostať prázda. Takže aké máme možnosti?

V tomto fachu som nováčik takže príjmem každú radu čo s tým a ako to zaúčtovať.
Stefan2005
22.06.11,20:38
...Cukráreň má malú návštevnosť a koláče sa nepredajú.- nemajú sa komu aj keby sa predávali v akcii....

potom je maximálne nerozumné objednávať takýto sortiment...
wasko
22.06.11,20:44
Ale veď je to cukráreň. Tu sa nejedná o sortiment ale o to že prevádzka nebola ešte zreklamovaná a 1. týždne bola návštevnosť minimálna. Teraz je to lepšie a vieme si odsledovať, kedy objednať viac a kedy menej.Keď otvorím prevádzku neviem predpokladať či návštevnosť bude veľká alebo nie. Prepáčte, ale nechcem riešiť tieto veci ale konkrétne problém ako to zaúčtovať.
KEJKA
23.06.11,05:35
ide o to, že celá diskusia vedie k nájdeniu správneho riešenia. Vo vašom prípade /v kontexte na vysvetľujúce poznámky/ by som to účtovala na škody - 549, daňovo neuznané.
wasko
23.06.11,05:46
Čiže aj keď objednávame málo zákuskov a tie sa nepredajú nie preto, že sme ich objednali veľké množstvo ale z dôvodu, že sme na začiatku nemali zákazníkov berie sa to, že sme to zavinili a musí to ísť do škody? Je to trošku nespravodlivé. A čo v prípade čapovanej kofoly ak napr. skysne ešte pred ukončením záruky?? Tam si môžem stanoviť nejakú normu do spotr. a nad spotr. alebo ti ide tiež na 549?
Ďakujem za predošlé názory aj za ďalšiu odpoveď
KEJKA
23.06.11,06:02
ked sa ti nechce rozoberať okolnosti, tak je najlepšie 549. A z toho čo je napísané mi to nejako nevychádza.
Na tú kofolu môže byť nejaka norma stratného, lenže to musíš vysledovať.
Pointa je v tom, že podniká podnikateľ a chyby podnikania si bude znášať on. Chybou podnikania je neodsledovať si ukončenie záruky, nerobiť opatrenia, ako sa "zbaviť" tovaru ešte pred jej vypršaním - hoci aj so stratou.
odporúčam pri takomto "podnikaní" to naozaj dávať na škody, lebo opak si neobhájite.
wasko
23.06.11,14:12
Áno, máte pravdu, že podnikateľ si musí odsledovať záruku a zbaviť sa tovaru aj s tým, že ho predá pod cenu, ale to by musel mať zákazníkov, ktorý by si ten tovar kúpili. Tá cukráreň je spojená s interiérovým ihriskom pre deti v rekreačnom stredisku v meste a je dosť od ruky tekže tie prvé týždne sa to veľmi odsledovať nedalo a keby aj nejaký zákazník prišiel ako by to vyzeralo keby tam nebol ani jeden koláč. Takže iná možnosť asi nie je len tá 549 ?!
KEJKA
23.06.11,14:14
podľa mňa áno. Mohli ste sa dohodnúť, a tie zákusky zobrať domov - kým sa nepokazia. S kofolou podobne.
wasko
23.06.11,14:25
Tak, že by sme ich mohli kúpiť za nákup. cenu?
Ja viem, že kladiem otázky, ktoré su pre niekoho samozrejmosťou, ale chcem mať v tom jasno a len teraz som v tom začala robiť takže chcem vedieť ako to chodí.

Ešte raz ďakujem veľmi pekne za pomoc
KEJKA
23.06.11,14:50
ako blízke osoby nemôžete kupovať za nákupnú cenu.
Ale šporovlivý podnikateľ, resp. rozumný podnikateľ zváži, či nechá kofolu skysnúť a zákusky splesnivieť, alebo vymyslí nejakú akciu - doma, medzi blízkymi, alebo priamo na tom ihrisku............
wasko
23.06.11,16:59
Ako to myslíte urobiť akciu??- Dať to do repre?
Nemôže kupovať za nákupnu cenu??? A keď si majiteľ zoberie kávu,alebo hocijaké nápoje, cukrovinky koláče a evidujeme si to v jednom zošite. môžme to potom na konci mesiaca nablokovať cez registr.pokladňu s nejakou zľavou na celý bloček? Pýtam sa preto lebo účtovníctvo sa robí zvlášť v programe a tovar sa blokuje cez registr. pokl., ktorá nie je prepojená s daným softwerom a na konci mesiaca sa stiahnú údaje z registr. pokl.do programu v ktorom sa automaticky urobí vyskladnenie tovaru podľa predaja. Ak tento tovar, ktorý zamestnanci a majiteľ skonzumovali nenablokujeme tak sa to neodpíše zo skladu. Ako to mám robiť ak to nechceme zamestnancom predávať za predajné ceny ????

Prosím, Kejka vedeli by ste mi na to odpovedať ak Vás veľmi neotravujem
ďakujem
KEJKA
23.06.11,17:22
z hľadiska DPH pri predaji blízkym osobám musíte odviesť DPH z obvyklej ceny. Ak viete preukázať, že poskytujete zľavy aj bežným zákazníkom, tak ich obhájite aj blízkym osobám.
V prípade, že vite preukázať, že za zľavu blízkym osobám predávate tovar tesne pred skončením záruky, tak snád obhájite aj predaj za tie skladové ceny.
wasko
23.06.11,18:01
A nemohla by som ten tovar, ktorý skonzumovali majiteľ a zamestnanci spísať na konci mesiaca, urobiť výdajku zo skladu a zaúčtovať to na repre. ako 513/504 v nák.cenách. a urobiť záznam o nejakej reprezentačnej akcii na podporu predaja??? Tak by sa to nemuselo blokovať.

A ešte čo znamená blízka osoba považuje sa za ňu aj zamestnanec?
KEJKA
23.06.11,18:22
A nemohla by som ten tovar, ktorý skonzumovali majiteľ a zamestnanci spísať na konci mesiaca, urobiť výdajku zo skladu a zaúčtovať to na repre. ako 513/504 v nák.cenách...........ak sú to ceny s DPH, tak aj áno. je to nedaňový náklad.
a urobiť záznam o nejakej reprezentačnej akcii na podporu predaja??? Tak by sa to nemuselo blokovať.

A ešte čo znamená blízka osoba považuje sa za ňu aj zamestnanec?...áno, tzv. spriaznená osoba

v texte
wasko
23.06.11,19:18
ďakujem pekne za vaše rady.