alessi
22.06.11,23:19
1. Kúpil som si notebook od sukromnej osoby, ale používam na podnikateľské účely. Stačí vytvoriť interný doklad, a výdajku? nemám žiaden doklad
2. Na konci roka to ako budem odpisovať? niečo najmenej komplikované
3. Ak som zaplatol faktúru z osobného účtu, ale zaplatil som tovar ktorý predávam cez živnosť, ako to zaúčtovať? Mám to zaevidovať ako osobný vklad? či si to môžem dať do nákladov?
4. Ak chcem nakupovať z Anglicka, čo všetko dať do účto? Môžem ten nákup zaplatiť zo súkromného účtu a potom to zaúčtovať kao náklad pre firmu?
5. Príjmový pokladničný doklad musí pri predaji obsahovať podpis kupujúceho? v kolonke "schválil"?
6. Chcem predávať na trhu, môžem predávať aj na paragon? Kým zoženiem ERP? Potom to treba dodatočne nahodiť či len zaúčtovať a nalepiť?
alessi
23.06.11,05:50
Posuvam
KEJKA
23.06.11,05:56
1. Kúpil som si notebook od sukromnej osoby, ale používam na podnikateľské účely. Stačí vytvoriť interný doklad, a výdajku? nemám žiaden doklad.......tak máš smolu - musíš mať doklad o zaplatení
2. Na konci roka to ako budem odpisovať? niečo najmenej komplikované..............prečo odpisovať? do 1700 EUR je to réžia,,alebo aké "delo" si kúpil?
3. Ak som zaplatil faktúru z osobného účtu, ale zaplatil som tovar ktorý predávam cez živnosť, ako to zaúčtovať? Mám to zaevidovať ako osobný vklad? či si to môžem dať do nákladov?...........daj si to do nákladov a peniaze si daj ako VPD - prílohou môže byť výpis z osobného účtu, viac príkladov na riešenie nájdeš "hľadaj" je tlačítko:)
4. Ak chcem nakupovať z Anglicka, čo všetko dať do účto? Môžem ten nákup zaplatiť zo súkromného účtu a potom to zaúčtovať ako náklad pre firmu?..........vid bod 3, všetky preukázané výdavky môžeš dať do účto
5. Príjmový pokladničný doklad musí pri predaji obsahovať podpis kupujúceho? v kolonke "schválil"? schvalil - to je tvoj podpis, prijal je je tvoj podpis.
6. Chcem predávať na trhu, môžem predávať aj na paragon? Kým zoženiem ERP? Potom to treba dodatočne nahodiť či len zaúčtovať a nalepiť? najskor si vybav ERP
v texte
alessi
23.06.11,09:47
1. dik za radu
2. ok,
3. ok.
4. ok
5. ok
6. teraz som bol na jarmoku a tam veselo ľudia predávali na paragon. tak teraz neviem. ako určite pracujem na ERP ale nedarí sa zohnať a bojim sa že než ju vybavím, bude po prázdninach.
Gina Er
23.06.11,09:56
1. dik za radu
2. ok,
3. ok.
4. ok
5. ok
6. teraz som bol na jarmoku a tam veselo ľudia predávali na paragon. tak teraz neviem. ako určite pracujem na ERP ale nedarí sa zohnať a bojim sa že než ju vybavím, bude po prázdninach.

6.riskujú pokutu.....alebo potom majú "vybavené" potvrdenie,že pokladňa je mimo prevádzky,v oprave...
Gina Er
23.06.11,10:12
neverím,že nemôžeš zohnať pokladňu....
http://www.elcomp.sk/
alessi
23.06.11,10:21
no tak dobre.

odpisal som sukromnu správu. hľadam nejaku prenosnu do 120 € najlepšie s FM. ale to už je asi mimotemy
Gina Er
23.06.11,11:47
no tak dobre.

odpisal som sukromnu správu. hľadam nejaku prenosnu do 120 € najlepšie s FM. ale to už je asi mimotemy
no neviem,či za takú cenu zoženieš aj s fiškálnym modulom....
alessi
23.06.11,11:56
Práveže bez. Fm treba aj tak nový podľa zákona
mondes
24.06.11,13:36
Zdravím Vás a prosím pekne o odpovede na moje otázky:
1. Ak má SZČO auto v podnikaní, ako sa účtujú bločky za PHM? (Viem, že prevádzk. réžia v členení nákup PHM, ale bolo mi povedané, že v prípade, že je auto v podnikaní, tak sa bloček zadáva 2x. Raz je to do PR a druhýkrát neviem.)

2. Keď účtujem pokladničné doklady, tak program Alfa si pýta aj IČ DPH partnera. Musí byť?

Doteraz som robila len paušály a teraz začínam s JU. Tak dúfam, že to s Vašou pomocou zvládnem. Ďakujem pekne.
mondes
24.06.11,13:50
Posúvam.
mizu24
24.06.11,19:49
No neviem ako si to myslela s tým, že bloček sa zadáva 2x, ale možno to, že keď nevedieš knihu jázd, tak nedávaš do nákladov celú sumu ale len 80 %, takže účtuješ 80 % PR - PHM a 20 % VNZD-ostatné.

2 x sa to tiež môže účtovať aj vtedy, keď nakupuješ cez platobnú kartu a vtedy to ide cez priebežné položky interným dokladom.

V Alfe neúčtujem, takže neporadím...
alessi
22.07.11,22:35
Vrátim sa k tretej otázke. Išlo o výdavky zaplatené z osobného úctu. Kejka poradila že musím doložiť výpis z účtu.
možno som detailista. Originál z banky som výpis už nenašiel. Viem zaslúžil by som si. Môžem si vytlačiť výpis z internetbankingu alebo nutne z banky aj s pečiatkou? Internetbanking výpis si môžem nastaviť čisto len na ten jediný pohyb. Môže byť či nutne treba celý mesiac.
KEJKA
23.07.11,15:52
netreba celý mesiac. To dokladovanie je aj pre teba. Predstav si, že príde niekto na kontrolu po 2-4 rokoch, nebudeš si pamatať o čo šlo. precízny popis účtovného prípadu pomôže.
A samozrejme, netreba tam všetky pohyby súkromného účtu.
alessi
07.08.11,21:01
otázky ohľadom sro:
1. v sro nemôžem vykonávať tú istú činnosť ako FO, že? čiže ak chcem mať v sro tie isté činnosti(okrem jednej) tak si ich musím porušiť, všetky konfliktné, či musím zrušiť FO komplet?
2. odmeny zo zisku sa platia raz ročne, či môžem aj mesačne?
3. rozmýšlam nad zamestnaním jednej účtovníčky, zatiaľ na 1 hodinu denne(bude mať odo mňa príjem aj iný nielen za účto viď dalšia otázka). Môže raz za týžden porobiť účto, či musí byť v dochádzkovej knihe každý deň zapísaná?
4. Môžem od tejto osoby nepodnikateľky odkupovať výrobky, ktoré následne budem predávať?
5. kedže odmena zo zisku sro bude mi vyplacana ako spoločníkovi, tak nemusím si ako konateľ stanoviť odmenu, čiže nemusím prihlasovať sro do doby až prijmem účto do SP? kedže ako konateľ bude odmena 0 €. čo sa týka konateľa som lúskal poradu i iné stránky cez google a sa mi zdajú niektoré veci protichodné resp. nejednoznačné. Na začiatku budem ešte aj zamestnancom takže SP ani ZP riešiť nemusím, okrem povinnosti nahlásenia na ZP. Potom to bude mať na starosti účto.
6. aká je minimálna mzda pre administratívneho pracovníka?
7. ak kúpim auto do 30 dni nahlasujem na DU.
8. čo s používaním firemných vecí na sukromne účely, ak si nebudem uplatnovať výdavky? bude to v PU, platca DPH
9. Pokiaľ plánujem činnosť, pri ktorej sa mi oplatí byť platcom DPH, môžem to vybavovať ku dňu založenia sro, alebo až aspon jeden den po vzniku?
dakujem vopred
KEJKA
08.08.11,05:10
otázky ohľadom sro:
1. v sro nemôžem vykonávať tú istú činnosť ako FO, že? čiže ak chcem mať v sro tie isté činnosti(okrem jednej) tak si ich musím porušiť, všetky konfliktné, či musím zrušiť FO komplet?
vid témy - konflikt záujmov, konateľ FO vs sro apod. V skratke konateľ sro nemá podnikať v rovnakej oblasti ako je predmet činnosti sro. Ak si súčasne aj spoločník, vzniká otázka, kto by tento prípadne konflikt napadol?
2. odmeny zo zisku sa platia raz ročne, či môžem aj mesačne?
Po skončení roku a schválení RUZ rozhodneš o podiele na zisku. Ten si môžeš rozdeliť na viac splátok.
3. rozmýšlam nad zamestnaním jednej účtovníčky, zatiaľ na 1 hodinu denne(bude mať odo mňa príjem aj iný nielen za účto viď dalšia otázka). Môže raz za týžden porobiť účto, či musí byť v dochádzkovej knihe každý deň zapísaná?
Ak to bude naozaj zamestnanec, dochádzka je povinná a bude si ju písať reálne, teda napr. 5 hodín raz za týždeň
4. Môžem od tejto osoby nepodnikateľky odkupovať výrobky, ktoré následne budem predávať?
čie výrobky? Ak nepodniká _ nevyrába - nemá čo predávať.....
5. kedže odmena zo zisku sro bude mi vyplacana ako spoločníkovi, tak nemusím si ako konateľ stanoviť odmenu, čiže nemusím prihlasovať sro do doby až prijmem účto do SP? ..................nemusíš
kedže ako konateľ bude odmena 0 €. čo sa týka konateľa som lúskal poradu i iné stránky cez google a sa mi zdajú niektoré veci protichodné resp. nejednoznačné. Na začiatku budem ešte aj zamestnancom takže SP ani ZP riešiť nemusím, okrem povinnosti nahlásenia na ZP..........akého ZP, pre koho? ak si zam-ec inde, tak neriešiš ani ZP, až v r. 2012 ked si vyplatíš podiel na zisku.
Potom to bude mať na starosti účto.
6. aká je minimálna mzda pre administratívneho pracovníka?
ako pre iných, mesačná? hodinová?
7. ak kúpim auto do 30 dni nahlasujem na DU. áno
8. čo s používaním firemných vecí na sukromne účely, ak si nebudem uplatnovať výdavky? bude to v PU, platca DPH
kde si nebudeš uplatňovať výdavky?
firma ich bude mať v nákladoch, sú predsa firemné. Firemné sa využívajú na firemné účely, o súkromnom radšej ani nehovor. Zákon rieši používanie auta, iné nie. Tam treba zdaňovať 1% z OC tomu, kto auto používa na súkromné účely.
9. Pokiaľ plánujem činnosť, pri ktorej sa mi oplatí byť platcom DPH, môžem to vybavovať ku dňu založenia sro, alebo až aspon jeden den po vzniku?
dakujem vopred
registráciu vybavuješ, až ked firma vznikne, skôr nie a momentálne sú už s tým problémy, takže si nachystaj dôkazy o ekonomickej činnosti - zmluvy, faktúry. To zrejme ku dňu vzniku nestihneš, možno aj ten jeden deň po vzniku bude málo. Viac v nových témach o registrácii DPH.
alessi
08.08.11,10:38
1. ok poruším tie činnosti ktoré su konfliktné a ak bude treba tak vsio
2. dik
3. jeden raz za týžden 5 hodin či 5 krat po hodine každý deň?
4. v inej tme ste mi radili že tak môžem. odkupovať od FO nepodnikateľa.
5. ked som zakladal živnosť, musel som v ZP vypisovať nulové preddavky. to som mal na mysli, ostatne viem. ale nie v 2012 ale 2013, kedže sro vznika až v roku 2012
4. ktosi spomínal že je to dané podľa druhu práce. mesačná.
7. dik
8. išlo mi o auto hlavne.
9. pruser jak hovado. budem medzi dvoma platcami dph. proste článok v reťazi. ok naštudujem potom sa prípadne popýtam.

dakujem.
KEJKA
08.08.11,11:34
3. jeden raz za týžden 5 hodin či 5 krat po hodine každý deň?.....podľa skutočnosti, skutočnej dochádzky, skutočného výkonu práce,.....

4. v inej tme ste mi radili že tak môžem. odkupovať od FO nepodnikateľa.
no - môžeš, ale sa pozastavujem nad slovom výrobky...... ak je to nepodnikateľka, tak aké výrobky? Lebo ak je to u nej sústavná činnosť a výrobky predáva, ta je podnikateľka, to je jej problém, nie tvoj.

5. ked som zakladal živnosť, musel som v ZP vypisovať nulové preddavky. to som mal na mysli,

Ty si svoje preddavky riešiš a vyrieiš ako SZČO, sro je samostatný právny subjekt, taže tam ZP riešiš, až ked bude zame-ec v sro.

ostatne viem. ale nie v 2012 ale 2013, kedže sro vznika až v roku 2012
wau......

8. išlo mi o auto hlavne. .tak je tam to 1%, musíš riešiť krátenie odpisov a iných nákladov......

9. pruser jak hovado. budem medzi dvoma platcami dph. proste článok v reťazi. ok naštudujem potom sa prípadne popýtam.
tak si už vopred zjednaj s nimi napr. rámcovú zmluvu, zmluvu o budúcej zmluve, objednávku, všade nech je podmienka, že to platí v prípade, že budeš platiteľom DPH..........a odvoláš sa na tieto skutočnosti. Mne to pomohlo.

dakujem.
v texte
alessi
08.08.11,18:52
3. aha. takže podľa potreby si môže vybrať. pokiaľ dodrží týždenný rozpočet. ide o dochadzanie, sa jej kvoli jednej hodine neoplati dalšiu straviť dochadzanim. plus cestovne výdavky.
4. pokiaľ to nebude pravidelne a pod určitou hranicou....
5. prečo wau? bojíš sa konca ssveta? ale to už je mimotemy
8. pokiaľ auto kupim za 0 €?
9. ok dik moc za rady
alessi
08.08.11,22:33
Este k tým výrobkom. Môže byť sídlo sro zároveň miestom na výrobu výrobkov? Potom by nebol problém danú osobu zamestnať aj na 8hodín a nemala by dana osoba problém s DU. Ráno by zrobila účtovníctvo a potom by vyrábala. Samozrejme za dodržania zákonníka práce a ostatných pravidiel. Tým pádom by som do činnosti sro dal aj výrobné činnosti v rozsahu voľných živnosti.
Dôvodom je že ako FO by som musel zriadiť prevádzku čo ak by pri sro nebol problém ak by stačila tá ista miestnosť ako je sídlo sro.
KEJKA
09.08.11,06:13
ohlasovanie prevádzky platí aj pre sro, ale ked tam bude sídlo = prevádzka.
Takže predsa len ide o výrobu. Ak toto zastrešíš svojím predmetom činnosti a bude to vyrábať zamestnanec sro, tak nevidím problém.
alessi
09.08.11,06:22
Netvrdim ze neslo. Ale dik. Si ma potesila az az. Sidlo som nasiel. Este porozmyslam nad cinnostami a hura na papiere.
Kořalníková Katka
10.08.11,11:25
Prosím Vás už ste mali skúsenosti zo živnostenského úradu že vám prišiel papier na kontrolu? Musí byť na viditeľnom mieste firma napísaná keď je to malý živnostník a ma sídlo vo vlastnom byte?
otázka
10.08.11,11:49
Ak sa jedná o FO firma nemusdí byť označená, no napr. na schránke musí byť názov zo živnostenského listu.
alessi
11.08.11,22:51
hodlám si dať do názvu sro aj "agentúra" skúsšal som google aj wiki ale moc z toho nie som mudrejší.
čo to obnáša mať v názve agentúra, resp. kedy to môžem použiť v názve. čo budú následne ľudia odo mna očakávať?
Kořalníková Katka
12.08.11,07:32
Prosím Vás keď si sťahujem z bankového účtu výpisy môžem aj také dávať do účtovníctva lebo sú trocha iné ako orginály?Bankové výpisy už mi nechodia poštou iba si ich musím stiahnuť ďakujem.
alessi
12.08.11,20:12
posuvam obe otazky.
ego.mc
13.08.11,14:04
Prosím Vás keď si sťahujem z bankového účtu výpisy môžem aj také dávať do účtovníctva lebo sú trocha iné ako orginály?Bankové výpisy už mi nechodia poštou iba si ich musím stiahnuť ďakujem.
Áno. Predpokladám, že majú zaručený podpis z banky.
ego.mc
13.08.11,14:38
hodlám si dať do názvu sro aj "agentúra" skúsšal som google aj wiki ale moc z toho nie som mudrejší.
čo to obnáša mať v názve agentúra, resp. kedy to môžem použiť v názve. čo budú následne ľudia odo mna očakávať?
Okrem cestovných agentúr nepoznám právny predpis, ktorý by upravoval používanie slova agentúra v názve spoločnosti. Ide skôr o zvykové právo.
Čo budú ľudia očakávať? To, čo očakávajú od agentúr - poskytovanie služieb. Študoval si na wiki aj google, takže vieš, čím sa agentúry zaoberajú. :)
alessi
13.08.11,15:54
Ok dik. Práveže obe boli nejednoznačne. Ako určite viem že agentúra nie je právnou formou.