mionag
23.06.11,08:59
Dobry den. Moja otazka znie: ak niekto ma dlh na SBD na koho je pisany- na konkretnu osobu(majitel) alebo na nehnutelnost?
Lotarka
23.06.11,07:21
Dobry den. Moja otazka znie: ak niekto ma dlh na SBD na koho je pisany- na konkretnu osobu(majitel) alebo na nehnutelnost?

Ak niekto má dlh? - ten niekto je predsa ten, kto má s SBD podpísanú nejakú zmluvu a ten dlh mu vznikol z nej.
mionag
23.06.11,07:25
ten niekto je byvaly majitel od ktoreho kupujem byt, uz prebehlo vyplatenie bytu a oni maju teraz vyplatit ten dlh- teda je ten dlh na ich meno a nie na konkretny byt? resp ak nezaplatia tak prechadza dlh na mna ako na noveho majitela bytu? alebo ostava to na nich??
Lotarka
23.06.11,07:34
Neviem, ako to funguje teraz pri predaji bytu - ale my keď sme predávali, tak sme museli mať potvrdenie, že nemáme podĺžnosti. A toto potvrdenie sme asi dávali aj na kataster pri zápise - no to si už nepamätám. Podľa mňa tá dlžoba by nemala prejsť na Vás.
Počkaj na ostatné odpovede skúsenejších!
IvanPK
23.06.11,08:36
áno Lotarka, ak niekto ide dať na kataster vklad, tak bez potvrdenia od predsedu SVB to nieje možné, nesmie byť žiadny dlh od predchádzajúceho vlastníka....
Dana L
23.06.11,08:41
Dlh neprechádza na nového majiteľa, ale bez toho potvrdenia nie je možné prepísať byt. Byt je predmetom zabezpečenia v prípade, že nebude dlh vyplatený. Takže to dať čím skôr do poriadku. prajem pekný deň.
mionag
23.06.11,11:29
ako je potom mozne ze mi dovolila banka cerpat uver? ved dnes im boli odoslane peniaze...
rudopp
25.06.11,13:30
ako je potom mozne ze mi dovolila banka cerpat uver? ved dnes im boli odoslane peniaze...

Možno banka a kataster nemajú nič spoločné (povedzme okrem ustanovenia v zmluve o úvere, kde by mohlo byť znenie, že banka splátku uhradí po vklade do katastra - po zapísaní / nie po podaní žiadosti o vklad)
Mária27
25.06.11,14:36
Dobry den. Moja otazka znie: ak niekto ma dlh na SBD na koho je pisany- na konkretnu osobu(majitel) alebo na nehnutelnost?
Ide o byt družstevný alebo vo vlastníctve? Družstvo je iba správcom, alebo s ním spisuješ zmluvu o nájme družstevného bytu po prevode členských práv?
anonym222
26.06.11,07:06
Veľmi dobrá pripomienka Mária. Ešte nevieme o aký vzťah vlastne ide. Hlavne že je tu už sedem príspevkov.
verkaz
26.06.11,07:12
Ešte si daj pozor aj na spotrebu energií v byte. Urob si preberací protokol, kde si zapíš spotreb studenej vody, teplej vody ako aj nameranú spotrebu tepla na radiátoroch.
Družstvo si bude dlh vymáhať od bývalého vlastníka (alebo nájomníka).
Lotarka
27.06.11,08:30
Veľmi dobrá pripomienka Mária. Ešte nevieme o aký vzťah vlastne ide. Hlavne že je tu už sedem príspevkov.
Zbytočná veta, keď sa snažíš poradiť a nie provokovat.


ten niekto je byvaly majitel od ktoreho kupujem byt, uz prebehlo vyplatenie bytu a oni maju teraz vyplatit ten dlh- teda je ten dlh na ich meno a nie na konkretny byt? resp ak nezaplatia tak prechadza dlh na mna ako na noveho majitela bytu? alebo ostava to na nich??

Či je to skutočne taký vzťah ako je písané v tomto príspevku, to nech už potvrdí zadávateľka otázky odpovedou na Máriu.
anonym222
27.06.11,14:19
Zbytočná veta, keď sa snažíš poradiť a nie provokovat.

Či je to skutočne taký vzťah ako je písané v tomto príspevku, to nech už potvrdí zadávateľka otázky odpovedou na Máriu.
Z uvedených príspevkov môžeme iba dedukovať, avšak zatiaľ sa nedá určiť jednoznačný vzťah.
mionag píše o pôvodnom vlastníkovi a dlhu na SBD. Potom by mohlo byť SBD správcom. Ako však mohol kataster byt prepísať, bez potvrdenia správcu, že na byte neviazne žiadny dlh?
Podľa toho, že banka jej poskytuje úver, teda by sa naozaj malo jednať o kúpu bytu v OV a nie prevod členských práv v SBD. Predpokladám, že na prevod čl. práv banky úvery neposkytujú. Pokiaľ to však samozrejme nie je nejaký bezúčelový úver.
Llívia
27.06.11,15:30
anonym222 (http://www.porada.sk/member.php?u=88300): Ako však mohol kataster byt prepísať, bez potvrdenia správcu, že na byte neviazne žiadny dlh?

Ako? Hľadaj v témach o SVB, nájdeš aj také, že to ide veľmi ľahko.;)