coro
23.06.11,09:09
Dobrý deň,
prepáčte že otázka je trochu mimo účtovníctva, ale nedokážem nájsť informáciu čo treba vybaviť na sociálke po narodení novorodenca a dokedy.
Zatiaľ mám pocit že od roku 2011 nič - ale zároveň tomu neverím..
Matka je úplne obyčajný zamestnanec na materskej, ale je v II. dôchodkovom pilieri a samozrejme by chcela aby jej to pokračovalo.
Pri prechode z materskej na rodičovskú bude potrebné niečo vybaviť, ale to už nebude problém zastaviť sa aj osobne - no tesne po pôrode to je trochu iná situácia a ísť niekam čakať do radu pred okienko SP pričom ani nevieme pred ktoré, nemáme chuť.
Ďakujem za každú radu.
brčko
23.06.11,11:29
tiež mám informácie, že už netreba posielať do SP oznámenie o účasti na dôch. sporení, časť A, do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského.

no dobré to overiť cez stránku soc.poisťovne - cez poradnu. Oni odpovedia na mail, ktorý uvediete.

Potom tú prihlášku nech podá najneskôr prvý den čerpania RD, nie neskôr, aby nemala medzeru v dôch.poistní. a nech si urobí kopie a necha potvrdiť prevzatie.
saskia26
23.06.11,12:58
Bude treba, aby zamestnankyňa doručila na SP rodný list dieťaťa, inak jej pozastavia materskú.
Čo sa týka II. piliera, tak už netreba nič nahlasovať.
coro
11.07.11,20:59
Bude treba, aby zamestnankyňa doručila na SP rodný list dieťaťa, inak jej pozastavia materskú.
Čo sa týka II. piliera, tak už netreba nič nahlasovať.
Ďakujem za odpoveď.

Nevie niekto aj konkrétnejšie info, že kam konkrétne (podľa zamestnávateľa, alebo trv. bydliska? osobne?), a nejaký termín že dokedy?

To pozastavenie materskej, je v nejakom zákone? Keby bol aspoň trochu zrozumiteľne napísaný možno by som to podľa toho našiel..
V tom čo som našiel http://www.socpoist.sk/poradna/326s?prm2=38549
je výnimka: "– nie ste dôchodkovo poistenou osobou ako zamestnanec ani ako samostatne zárobkovo činná osoba,"
...takže to som nenašiel vlastne nič čo by patrilo k tejto veci..

Okrem "laických" diskusií som našiel čosi aj na gov.sk,
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&eventid=1695
kde SP nespomínajú vôbec..Žeby to tam mal poslať zamestnávateľ?
brčko
12.07.11,06:48
Ďakujem za odpoveď.

Nevie niekto aj konkrétnejšie info, že kam konkrétne (podľa zamestnávateľa, alebo trv. bydliska? osobne?), a nejaký termín že dokedy?

To pozastavenie materskej, je v nejakom zákone? Keby bol aspoň trochu zrozumiteľne napísaný možno by som to podľa toho našiel..
V tom čo som našiel http://www.socpoist.sk/poradna/326s?prm2=38549
je výnimka: "– nie ste dôchodkovo poistenou osobou ako zamestnanec ani ako samostatne zárobkovo činná osoba,"
...takže to som nenašiel vlastne nič čo by patrilo k tejto veci..

Okrem "laických" diskusií som našiel čosi aj na gov.sk,
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&eventid=1695
kde SP nespomínajú vôbec..Žeby to tam mal poslať zamestnávateľ?

ak ide o to, kam po narodení dieťaťa doručiť RL dieťaťa, tak na soc.poistovnu a pobočku odkial poberá materské (tj. ak má podané dve žiadosti v dvoch pobočkách, radšej ku každej zvlášť). Na žiadosti o materské je uvedené, ktorú si podávala mala poučenie, že treba oznámiť rodné číslo dieťaťa po jeho narodení a to sa robí práve kopiou RL. V zákone je uvedené niečo také, že treba oznamovať údaje "súvisiace s poberaním" nem. dávky, či podstatné na vznik a trvanie nem.dávky (nechce sa mi to hladať v zákone, ako je to presne), myslím pod toho sa to dá zahrnúť.

čo sa týka prihlášky ako poistenca štátu, konkrétne osoby riadne sa starajúcej o dieťa do 6rokov aby bola mamička dôch.poistená bez prerušenia, tj. nadväzne ako zamestnanec a potom ako poistenec štátu, tak prihláška sa podáva v SP podla trvalého bydliska (nie zamestnávatela) a treba podať prihlášku najneskôr v prvý den čerpania rodič.dovolenky v zamestnaní (den po ukončení poberania materského), nedá sa prihlásiť spätne ani den dozadu, lebo nástupom na RD mzdárka podáva do SP prerušenie poistenia v soc.poistovni= akoby poistenia v soc.poisťovni zanikli dnom nástupu na RD. Prílohou k prihláške, ktorá sa podáva na tlačive registr. listu fyz. osoby je aj prehlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa + kopia RL dieťaťa (myslím oznámenie o účasti na dôch.sporení časť B už nie). Odporúčam urobiť kopiu prihlášky a na kopiu nechať potvrdiť pečiatkou prevzatie soc.poisťovnou a založiť k zápočtovým listom do dôchodku. Tiež netreba zabudnúť na odhlášku do budúcna (podla terajšieho zákona nástupom do prac.pomeru ale najneskôr dovršením 6rokov dieťaťa), tú treba podať do 8dní.

Nástupom na RD bude mamička žiadať aj o rodič.príspevok a k žiadosti o RP potrebuje aj doklad zo soc.poistovni o dobe poberania materského. Treba si na UPSVaR vyzdvihnúť v predstihu toto tlačivo (alebo je aj na nete), vypísať ho a podpísať ho napr. cca mesiac pred ukončením poberania materského si ho dať potvrdiť v soc.poisťovni, kam si podávala mamička žiadosť o materské (t.j. ak podávala dve žiadosti o materské v dvoch rôznych pobočkách, predpoklaldám treba dve tlačivá a dať si potvrdiť každé zvlášť). SP pošle potvrdené tlačivo na adresu, ktorú uvediete alebo si môžete prísť na pobočku pren (neviem, či niekde robia aj na počkanie). Práve z tohto tlačiva viete presne dokedy poberá materské, dovtedy by mala mamička čerpať v zamestnaní aj mat. dovolenku. Ja som napr. kopiu tohto potvrdenia priložila aj k žiadosti o rodič.dovolenku v zamestnaní (dobre som urobila, lebo mzdárka to zle vyrátala a opravovala to v soc.poistovni) a aj pre seba som si jednu kopiu odložila, keby niečo do budúcna.

Povinnosťou mamičky voči zamestnávatelovi je od 1.1.2011 aj oznamovať údaje súvisiace zo zdr. poistením, hlavne poberanie rodič.príspevku, ktoré mzdárka nahlasuje do zdr. poistovne a snád aj poberanie materského, čo tiež mzdárka nástupom na md nahlasuje na ZP. Tj. ak mzdárke dáte kopiu potvrdenia o poberaní materského, oznámite dobu poberania materského, hned môžete uviesť, že odo dna po ukončení poberania materského žiadate o RP (oznámite aj ked nie poberanie, ale aspon žiadosť) a tým istým dnom žiadate o čerpanie rodič.dovolenky v zamestnaní a chcete ju čerpať do xx.xx.xx. Ak ste dovtedy nedoručili do zamestnania RL dieťaťa, tiež je dobré ho priložiť, aby mzdárka presne vedela, dokedy máte nárok na čerpanie čerpať RD (do 3rokov dieťaťa, ak nejde o dieťa s dlhod.nepr. zdr. stavom, ale to už je iné, tam treba aj rozhodnutie z upsvar).