Romina7
12.01.06,09:03
Čaute,

prehľadala som poradu krížom krážom, ale nenašla som to. Zahraničná materská firma založila sro-čku na Slovensku, s tým že ZI dala formou pôžičky a po založení sa táto pôžička vrátila materske firme. S tým že zriaďovacie výdavky platila všetky materská spol. zvlášť mimo tejto pôžičky. Prosím Vás potrebujem pomocť s prvotným zaúčtovaním ZI. Normálne som z toho sprostá. Povedzme že ZI je 200.000,- a prišli z anlicka ako pôžička.
Ďakujem vám :o
Romina7
12.01.06,09:26
Prosiiiiiiiiiim:mee:
Katija
12.01.06,12:07
Čaute,

prehľadala som poradu krížom krážom, ale nenašla som to. Zahraničná materská firma založila sro-čku na Slovensku, s tým že ZI dala formou pôžičky a po založení sa táto pôžička vrátila materske firme. S tým že zriaďovacie výdavky platila všetky materská spol. zvlášť mimo tejto pôžičky. Prosím Vás potrebujem pomocť s prvotným zaúčtovaním ZI. Normálne som z toho sprostá. Povedzme že ZI je 200.000,- a prišli z anlicka ako pôžička.
Ďakujem vám :oRomina kto s kým uzavrel zmluvu o pôžičke a čo to má spoločné so založením s.r.o.? Z otázky som vyrozumela, že zahraničná spoločnosť založila s.r.o. v SR. Čiže splnila všetky náležitosti podľa Obchodného zákonníka a v tom prípade nemohla vložiť do ZI pôžičku, ale vklad. Citujem OZ.
"§ 58
Základné imanie
(1) Základné imanie spoločnosti je peňažné vyjadrenie súhrnu peňažných i nepeňažných vkladov všetkých spoločníkov do spoločnosti.
(2) Základné imanie sa vytvára povinne v spoločnosti s ručením obmedzeným a v akciovej spoločnosti. Jeho výška sa zapisuje do obchodného registra."
No a v ďalšom paragrafe je povedané, čo to je vklad.
"§ 59
(1) Vkladom spoločníka je súhrn peňažných prostriedkov (ďalej len "peňažný vklad") a iných peniazmi oceniteľných hodnôt (ďalej len "nepeňažný vklad"), ktoré spoločník vkladá do spoločnosti a podieľa sa nimi na výsledku podnikania spoločnosti."

Spoločnosť sa vždy zakladá vkladom a nie je možné založiť ju pôžičkou do ZI.
Vložené prostrieky sa stávajú na strane aktív majetkom spoločnosti a na strane pasív zdrojom krytia. Účtuješ to takto:
355/411 - predpis na základe spoločenskej zmluvy
221 prípadne 211/355 - pri splatení vkladu.

Peňažné prostriedky si ani zakladateľ nemôže zobrať, len tak bez dôvodu a preto sa pýtam na základe čoho si ich previedli na svoj účet? Keďže nič zatiaľ nepožičali tak vrátená pôžička to nemôže byť.
Katija:):cool:
Opravujem. Nie je to účet 355, ale 353.
Roxi
12.01.06,15:14
Stretla som sa s možnosťou dohody o započítaní, t.j. 249/353, ale časť ZI musí byť splatená v hotovosti, alebo na účet.:cool: 30% ??? nie som si istá
liba2
12.01.06,15:37
To Romina7:
Nájdi si 1. príspevok a čítaj si. Je to o začiatku účtovania v novozaloženej s.r.o. Určite si tam nájdeš mnohé úkony čo treba na začiatku urobiť.

http://www.porada.sk/t13296-p13-tovanie-v-sro.html

Keď ešte nebudeš vedieť, pýtaj sa ďalej. Ale hlavne nauč sa vyhľadávať podľa kľúčového slova a sama nájdeš mnohé odpovede na svoje otázky.
Katija
12.01.06,16:18
Stretla som sa s možnosťou dohody o započítaní, t.j. 249/353, ale časť ZI musí byť splatená v hotovosti, alebo na účet.:cool: 30% ??? nie som si istá Je to stanovené v OZ takto.
"§ 111
(1) Pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra musí sa na každý peňažný vklad splatiť najmenej 30%. Celková hodnota splatených peňažných vkladov spolu s hodnotou odovzdaných nepeňažných vkladov musí však byť aspoň 100 000 Sk."
Katija:):cool: