MartinKKo
23.06.11,10:55
Situácia:

...novo upravená časť pozemku, navezená "rašelina" z miestnej čističky..nic moc, ale používajú ju všade naokolo a tráve a stromčekom sa darí...

Dilema:

A. vysiať trávnik hneď a ten sa postará o burinu, ktorej bude zrejme v novej zemine neúrekom... (mám trávu FLORIA, zmes SPORT)

B. Počkať na burinu, postriekať počkať na vykapanie, povyberať, medzitým zrejme nafúka nové semienka buriny...

Teraz budem ešte cca mesiac doma stále, potom už budem trošku rozbehaný, ale občas poliať, prípadne pokosiť...to viem zabezpečiť...

Skúste poradiť, ozaj so všetkým začínam... Vopred vďaka :)
gaspi
23.06.11,08:59
Podla mna zasadit. Burina ustupi po case, ak budes kosit pravidelne, trava ju vytlaci. Pripadne streknes selektivnym postrekom :).
arizona
23.06.11,10:07
Vybral si si zly termin na vysadzanie travnika. Je dost horuco...
Lepsie je sadit na jar,alebo na jesen.
Na zaciatku treba zabezpecit,aby bola vschadzajuca trava stale vo vlhkej zemine, t.j. riadne zaliat aj viackrat denne. Ale minimalne rano a vecer, tak aby trochu voda stala.

Ak sadis v horucich dnoch a nezabezpecis dostatok vlahy,vela semien ti vyschne, travnik budes musiet znovu podsypat,nebude rast rovnomerne.
Oliwa
23.06.11,10:13
Povedala by som, že snáď najhorší termín - 32 stupňové horúčavy, horšie sú potom už len mrazy...
KEJKA
23.06.11,10:14
teraz len čakaj, prípadne burinu striekaj. Trávnik vysej v auguste v druhej polovici.
MartinKKo
23.06.11,17:42
Vďaka, ľudkovia, asi si nechám poradiť...
Človeka láka vidina zeleného koberca pred domom, hlavne, keď už tri roky pozerám na škaredú, ílovitú zem pokrytú kde-tu burinou...
Inak, celá plocha o ktorej hovorím je smiešnych cca 60m2, takže to nie je až taká veľká vec... som mal na zajtra už aj dohodnutý ten vozík na siatie :D...
KEJKA
23.06.11,17:50
6*10m ustrážiš aj teraz. Neviem ako u vás, ale tu prší. proste vyseješ, a budeš okolo toho buduceho zeleného koberčeka behať ako okolo malého decka. Ved si písal, že máš teraz čas. ked tráva vzíde a dva razy ju pokosíš, tak sa už nič moc nestane,. za mesiac máme po lete.
Ja čakám na druhú polovicu augusta, lebo mi ešte po budúcom trávniku stále behajú ľudia, majstri. A je toho 4x viac, minimálne.
Oliwa
23.06.11,18:35
Vďaka, ľudkovia, asi si nechám poradiť...
Človeka láka vidina zeleného koberca pred domom, hlavne, keď už tri roky pozerám na škaredú, ílovitú zem pokrytú kde-tu burinou...
Inak, celá plocha o ktorej hovorím je smiešnych cca 60m2, takže to nie je až taká veľká vec... som mal na zajtra už aj dohodnutý ten vozík na siatie :D...
No tak tých 60 štvorcov môžeš fakt risknúť, hlavne keď to rovnomerne zaseješ, dobre zasekáš, kvalitne povalcuješ a pravidelne, t. j. dennodenne /v horúčavách ráno i večer/ budeš udržiavať vlhké... Momentálne prehánky Ti môžu pomôcť, len aby neboli prudké dažde, lebo Ti môžu ten budúci trávnik pekne-krásne odplaviť :( ... Ale keď budeš teraz doma, ako píšeš, môžeš sa mu venovať. :) O mesiac napíš, ako si dopadol. ;)
MartinKKo
24.06.11,17:46
Tak ste ma teda ukecali :D
Tráva zasiata, už len nech každý večer pekne spŕchne a bude to...
Samozrejme budem informovať ako to pokračuje.
Držte palce
MartinKKo
28.06.11,06:18
Počujte, poraďáci...nie, že by som bol netrpezlivý. Len sa chcem opýtať, ako skoro môžem hľadať prvé stebielka...mám pocit, že z tých semiačok tam veľa neostalo, strašne veľa u nás fúka... polievam ako divý, ale vrchná vrstvička aj tak cez deň uschne. Je možné potom ešte dosiať kvôli hustote z toho istého semiačka? Dík
KEJKA
30.06.11,15:25
hadam si ich po siati pritlačil doskou. Mne niekedy vzišli po dvoch týždňoch -použila som pomerne staré osivo.
4 dni je málo - počkaj.
a potom môžeš prípadne prázdne miesta doosiať- -tráva postupne hustne, len musíš kosiť - až bude čo.
MartinKKo
30.06.11,15:42
veru pritlačil a trošku aj prekryl zeminou (máličko)... začínajú mi tam vyrastať také dvojlístočky (protistojace), dnes sme tu mali takú poriadnu prietrž, tak som zvedavý... tú burinu nechám podrásť, potom povyťahujem, alebo natriem štetcom Roundupom, alebo postriekam celý trávnik selektívnym herbicídom...
KEJKA
30.06.11,15:52
v poriadku, inak naozaj, skôr vyklíči burina až potom tráva - moja skúsenosť.
radšej to len povyťahuj, nestriekaj.
MartinKKo
03.07.11,15:59
už rastie!!! presne po týždni včera ráno pozerám...všade malé zelené stebielka :D

posledné dni vkuse prší, tak to asi urýchlilo klíčenie... zatiaľ to vyzerá tak..riedko, ale snáď to bude iné, keď viac vyrastie a párkrát sa pokosí, prípadne dosejem...

:D :D :D
pivko
03.07.11,16:05
Pozor na z travnu zmes ihriskovú z Hornbachu. Doteraz som kupoval v Merkury a všetky plochy nádhera , skoro žiadna burina. Teraz som upravil miesto kde som mal miešačku /cca 10x10m/ a zasial Hornbach.
Katasrofa , trávy skoro nič a samý pyr a burina.:mad::mad::mad:
Čím to postriekať , alebo to plieť???
KEJKA
03.07.11,16:05
len pozeraj, či je rovnomerne, ono to zhustne. Dosej, len ak uvidíš mapy - súvislé prázdne miesta
pivko
04.07.11,08:37
Pozor na z travnu zmes ihriskovú z Hornbachu. Doteraz som kupoval v Merkury a všetky plochy nádhera , skoro žiadna burina. Teraz som upravil miesto kde som mal miešačku /cca 10x10m/ a zasial Hornbach.
Katasrofa , trávy skoro nič a samý pyr a burina.:mad::mad::mad:
Čím to postriekať , alebo to plieť???
posúvam..................
Oliwa
04.07.11,14:33
Pozor na z travnu zmes ihriskovú z Hornbachu. Doteraz som kupoval v Merkury a všetky plochy nádhera , skoro žiadna burina. Teraz som upravil miesto kde som mal miešačku /cca 10x10m/ a zasial Hornbach.
Katasrofa , trávy skoro nič a samý pyr a burina.:mad::mad::mad:
Čím to postriekať , alebo to plieť???

Pivko, to si mal akú veľkú miešačku? Však to musel byť celý Putzmeister aj s obsluhou...!
pivko
04.07.11,14:37
Tam nebola len miešačka ale aj štrk , piesok , sudy na vodu atd....
a nepodpichuj lebo ti šupnem neužitočné:D ,alebo za trest prídeš tu burinu plieť;):eek:
JankaO
04.07.11,14:39
Pozor na z travnu zmes ihriskovú z Hornbachu. Doteraz som kupoval v Merkury a všetky plochy nádhera , skoro žiadna burina. Teraz som upravil miesto kde som mal miešačku /cca 10x10m/ a zasial Hornbach.
Katasrofa , trávy skoro nič a samý pyr a burina.:mad::mad::mad:
Čím to postriekať , alebo to plieť???
V záhradkárstve dostať postrek na listovú burinu v trávniku. Trávnik postriekaš a burina cez listy natiahne postrek a zoschne až po korienok. Trávniku to neuškodí, lebo nemá listy.
http://www.belickova.sk/katalog/action/productdetail/oc/451/product/bofix-na-nicenie-odolnych-dvojklicnolistovych-burin-v-okrasnych-travnikoch-selektivny-herbicid.xhtml
Oliwa
04.07.11,14:41
Tam nebola len miešačka ale aj štrk , piesok , sudy na vodu atd....
a nepodpichuj lebo ti šupnem neužitočné:D ,alebo za trest prídeš tu burinu plieť;):eek:

Ďakujem za pozvanie, netreba, mám doma vlastnú - burinu...
pivko
04.07.11,17:23
V záhradkárstve dostať postrek na listovú burinu v trávniku. Trávnik postriekaš a burina cez listy natiahne postrek a zoschne až po korienok. Trávniku to neuškodí, lebo nemá listy.
http://www.belickova.sk/katalog/action/productdetail/oc/451/product/bofix-na-nicenie-odolnych-dvojklicnolistovych-burin-v-okrasnych-travnikoch-selektivny-herbicid.xhtml
Ten postrek už mám dávno kúpený /vraj najlepší je Bofix/ ale vraj na pyr plazivý neúčinkuje nič:mad::mee:
http://www.plantprotection.hu/modulok/szlovak/potato/agropyron_pot.htm
Najúčinnejšie vraj potierať listy touto gebuzinou:D
http://www.monsanto.sk/agrochemia/roundup/
MartinKKo
04.07.11,19:31
hej RoundUp ti porieši komplet burinu..aj trávnik...
Ja som s ním postriekal ten pôvodný bordel okolo domu...neostalo ani stebielko... ničoho...
Ak vezmeš štetec a pekne lístok po lístku natrieš, máš výsledok istý... aj ja to možno budem musieť spraviť, ale najprv skúsim burinu len ťahať...zatiaľ jej nieje tak veľa... držím palce pri natieraní lístkov... veľa trpezlivosti :D