Gabriela3773
23.06.11,12:25
dobry den, vie mi niekto prosim pomoct? Momentalne som na rodicovskej dovolenke, syn bude mat 3 roky v auguste 2012.K 1.7.2011 sa chcem vratit do prace, pred MD som mala zmluvu na dobu neurcitu, prevadzka funguje.Pisomne som oznamila zamestnavatelovi, ze k danemu dnu chcem nastupit.Zamestnavatel mi ustne odpovedal, ze mozem nastupit ale len na polovicny uvazok alebo ze mi da vypoved. K 30.6.ma zastupovala kolegyna, kt. konci tymto dnom.Podla ZP mi vypoved v ochrannej lehote §64 nemoze dat ale ako je to s kratsim prac. casom? Ma zamestnavatel na to pravo? Co to pre mna znamena z hladiska nevyhod oproti zamest.s plnym prac. casom. Dakujem za rychlu odpoved.Gabriela
4326
23.06.11,11:29
Ja pracujem na polovičný úväzok a tiež som na RD. V podstate tam nie je rozdiel oproti riadnemú úväzku. Len napríklad môj deň dovolenky má 4 hodiny a dostávam plat presne podľa pracovného úväzku - mne to vyšlo 60% zo mzdy, ktorú som mala dohodnutú v pracovnej zmluve na riadny pracovný čas. Ja som dala prednosť polovičnému úväzku, nakoľko to bol pre moje dieťa trošku šok - zo dňa na deň som išla preč na 8 hodín. Mám syna má dva roky a 4 mesiace. Bol na mňa doslova nahnevaný, že ma zrazu nebolo. Teraz pracujem od 10:15 do 14:50 a dá sa to v pohode zvládnuť. Takže je na tebe ako sa zo zamestnávateľom dohodneš.
brčko
23.06.11,11:34
nevýhodu to má napr. takú, že ak by ste další kalendárny rok počas vykonávania práce na polovičný úväzok nastupovala na druhú md, materksé by sa rátalo z nového= polovičného úväzku, teda vym základu od 1.7. do 31.12.2011, pri násupe na md v r.2012.

Ak nastúpite do práce, už pre vás neplatí ochranná doba podla § 64, lebo nečerpáte RD alebo MD, teda platí len v prípade, že ste osamelá mamička. V prípade, že dostanete výpoved z nadbytočnosti a znovu požiadate o čerpanie RD tak, že RD budete nanovo čerpať ešte pred uplynutím výpov. lehoty, tak pracovný pomer neskončí posledným dnom výpovednej lehoty, ale až posledným dnom čerpania RD.
Gabriela3773
23.06.11,11:44
dakujem za rychlu odpoved, takze ma moze po nastupe kedykolvek prepustit a dat mi vypoved napr. pre nadbytocnost, s tym ze zrusi moje pracovne miesto?Ten kratsi prac. cas tomu asi bude predchadzat, myslim si, lebo ked som sa bola opytat tak mi najprv povedali, ze idu k 1.7.zrusit moje prac. miesto, no nakoniec sa tak nestalo, a mne ponukli nastup na ten polovicny uvazok.