utrápená
23.06.11,13:12
Firma kúpila trávové osivo na výsadbu trávnika. Dám to na účet 501 a DPH si môžem uplatniť alebo radšej nie?
Katarína Cigánová
24.06.11,10:46
Firma kúpila trávové osivo na výsadbu trávnika. Dám to na účet 501 a DPH si môžem uplatniť alebo radšej nie?
Ak výsadba trávnika súvisí s podnikateľskou činnosťou , slúži na dosiahnutie , zabezpečenie , či udržanie príjmov - tak kludne aj odpočet DPH. / napr. nejaký športový klub -pri budovaní trávnatého tenisového dvorca :) - to ma len tak napadlo , alebo vybudovanie golfového areálu /

Ak si firma iba skrášľuje okolie firmy , tak asi ťažko obhájite daňový náklad a tým aj odpočet DPH /
KEJKA
24.06.11,10:54
aj úprava okolia firmy podľa mňa patrí do daňovo uznaných výdavkov.
Katarína Cigánová
24.06.11,10:59
aj úprava okolia firmy podľa mňa patrí do daňovo uznaných výdavkov.
záleží na prípadnom obhájení si takýchto výdavkov , ale pri určitom uhle pohladu aj ano - môže to byt daňový náklad .
mimotemyJA som za svojej praxe mala taký paradoxný nález pri kontrole , vyhodili mi krmivo pre psa - ktorý bol ako strážny pes / vlčiak / - bol aj riadne prihlásený . Agrument , že stráži majetok firmy neobstál , niekolkonásobné iné zabezpečenie - alarm apod boli ochotné uznat , ale psa nie :) - úsmevné . Vzhladom k tomu , že to bola zanedbatelná suma , majitel sa nedohadoval ...
tak aj s tým trávnikom - ....
betka
26.06.11,18:23
Kati, pes a trávnik je iný.

Trávnik vidím, ide o technickú rekultiváciu, kt. je účtovným nákladom, a teda i daňovým nákladom.

Aj pes je daňový spolu s krmivom, pokiaľ nejde o gaučového psa, a krmivo sa kupuje za účelom zníženia ZD. Evidencia psa na úrade je detail.