perta
12.01.06,09:08
Ahojte poraďáci, chcela by som sa spýtať čo treba robiť keď je zamestnanec na PN???? Kde všade treba nahlásiť PN zamestnanca a aké sú potrebné tlačivá. Prosím pomôžte robím to prvý krát. Ďakujem
Tweety
12.01.06,08:14
Ahojte poraďáci, chcela by som sa spýtať čo treba robiť keď je zamestnanec na PN???? Kde všade treba nahlásiť PN zamestnanca a aké sú potrebné tlačivá. Prosím pomôžte robím to prvý krát. Ďakujem
1. Tlačivo PN postupuješ SP v prípade trvania viac ako 10 kalendárnych dní.
Zároveň vyplniš tlačivo - Potvrdenie zamestn. o VZ pre výpočet PN
2. Nahlásiš na HO zmenu do ZP- trvanie PN, náhrady príjmu( prvých 10 dní)
V rýchlosti ma iné nenapadne, ale asi to je všetko.;)
Susan
12.01.06,08:18
1. Tlačivo PN postupuješ SP v prípade trvania viac ako 10 kalendárnych dní.
Zároveň vyplniš tlačivo - Potvrdenie zamestn. o VZ pre výpočet PN
2. Nahlásiš na HO zmenu do ZP- trvanie PN, náhrady príjmu( prvých 10 dní)
V rýchlosti ma iné nenapadne, ale asi to je všetko.;)

Prosim objasnit , ako sa podla bodu 2 oznamuju "nahrady prijmu "????
No problem je aj vyplnit HO a kody ale nahradu prijmu a co s tym robi zdravotna poistovna, predsa ona nic nevyplaca???
perta
12.01.06,08:22
1. Tlačivo PN postupuješ SP v prípade trvania viac ako 10 kalendárnych dní.
Zároveň vyplniš tlačivo - Potvrdenie zamestn. o VZ pre výpočet PN
2. Nahlásiš na HO zmenu do ZP- trvanie PN, náhrady príjmu( prvých 10 dní)
V rýchlosti ma iné nenapadne, ale asi to je všetko.;)

Kde by som zohnala tie tlačivá na PN do SP a to Potvrdenie zamest.....???
A kedy ho mám nahlásiť do zdrav.poist až na konci mesiaca???
Tweety
12.01.06,08:28
Prosim objasnit , ako sa podla bodu 2 oznamuju "nahrady prijmu "????
No problem je aj vyplnit HO a kody ale nahradu prijmu a co s tym robi zdravotna poistovna, predsa ona nic nevyplaca??? Bod 1. mám tam uvedené- SP. :eek:
Prosím, čítať pozorne. Náhrady príjmu- kedy vyplácame náhradu príjmu( pri PN do 10 kalendárnych dní);)
Tweety
12.01.06,08:32
Kde by som zohnala tie tlačivá na PN do SP a to Potvrdenie zamest.....???
A kedy ho mám nahlásiť do zdrav.poist až na konci mesiaca???
Všetky tlačivá sú na nete Sociálnej a ZP.
perta
12.01.06,08:35
Ďakujem za rady.
DanielaSL
12.01.06,08:35
Kde by som zohnala tie tlačivá na PN do SP a to Potvrdenie zamest.....???
A kedy ho mám nahlásiť do zdrav.poist až na konci mesiaca???








Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi
na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku
Rodné číslo
Meno
priezvisko
rodený (á)
Dátum a miesto narodenia
rodinný stav
Adresa
Názov, adresa a variabilný symbol zamestnávateľa


1. Vznik pracovného pomeru dňa
skončenie pracovného pomeru dňa
2. Zamestnanec naposledy pracoval dňa
3. Zamestnanec bol v období jedného roka pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti, resp. v období od vzniku pracovného
pomeru, ak pracovný pomer vznikol neskôr, dočasne práceneschopný v týchto obdobiach






4. Prerušenie poistenia*
od do dôvod
od do dôvod
od do dôvod
od do dôvod
5. Zamestnanec má nárok na výplatu dôchodku od
6. Zamestnanec v rozhodujúcom období na zistenie denného vymeriavacieho základu (RO)** poberal nemocenské, podporu pri
ošetrovaní člena rodiny, resp. ošetrovné alebo peňažnú pomoc v materstve, resp. materské, v týchto obdobiach

7. Zamestnankyňa preradená na inú prácu z dôvodu tehotenstva a materstva od


do
8. Nástup na materskú dovolenku od
9. Rodičovská dovolenka od do
10. Zamestnanec vykonával základnú službu, náhradnú službu alebo zdokonaľovaciu službu v rámci vojenskej služby v ozbrojených
silách alebo civilnú službu
od do
11. Vymeriavacie základy na platenie poistného na nemocenské poistenie zamestnanca (VZ) v RO**

VZ v RO**

Vyplní Sociálna poisťovňa

Mesiac/rok

Suma VZ
Dni prerušenia
poistenia
Dni DPN,
poberania ošetrovného a
materského
Dni
poskytovania
RP
Obdobie
výkonu ZS, NS,
ZdS alebo CS
Kalendárne
dni RO
Január/







Február/







Marec/







Apríl/







Máj/







Jún/







Júl/







August/







September/







Október/







November/







December/







Spolu







Výpočet DVZ, MVZ







12. Meno a priezvisko zodpovedného zamestnanca, ktorý údaje vyplnil a telefonický, faxový alebo mailový kontakt

Vyhlasujem, že údaje uvedené v tomto potvrdení zodpovedajú skutočnosti a zhodujú sa s údajmi uvedenými
v evidencii o zamestnancovi.***





V dňa
Odtlačok pečiatky a podpis zamestnávateľa








Poučenie



* Podľa § 26 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie v období, v ktorom
a) čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy alebo čerpá služobné voľno bez nároku na plat alebo služobný príjem,
b) je dlhodobo uvoľnený z pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo zo služobného pomeru
na výkon verejnej funkcie alebo na výkon odborovej funkcie,
c) má neospravedlnenú neprítomnosť v práci,
d) je vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody,
e) od 11. dňa potreby ošetrovania chorého dieťaťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča, chorého rodiča
manžela (manželky) alebo starostlivosti o dieťa do 10 rokov veku.

**V zmysle § 54 zákona č. 461/2003 Z. z. rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je
kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba
ošetrovania alebo starostlivosti, v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol
nárok na materské (ďalej len "dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky").
Ak zamestnancovi vzniklo nemocenské poistenie
a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej
dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského
poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie
denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca
predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na
zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho
dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Ak si zamestnanec uplatňuje nárok na nemocenskú dávku v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie
denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne,
ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.


***Podľa § 231 ods. 1 písm. e) a j) zákona č. 461/2003 Z. z. zamestnávateľ je povinný odstúpiť pobočke Sociálnej
poisťovne tlačivo, na ktorom sa preukazuje dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca, ak trvá dlhšie ako desať dní,
do troch dní po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a viesť o svojich zamestnancoch
evidenciu na účely sociálneho poistenia a predložiť túto evidenciu pobočke Sociálnej poisťovne do troch dní
od uplatnenia nároku na dávku alebo od skončenia pracovného pomeru alebo iného právneho vzťahu
k zamestnávateľovi.


Podľa § 237 ods. 1 zákona č.461/2003 Z. z., ak zamestnávateľ potvrdil nesprávne údaje rozhodujúce na vznik
nároku na nemocenskú dávku, nároku na jej výplatu alebo jej sumu a v dôsledku toho sa nemocenská dávka
poskytla neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila, je povinný nahradiť neprávom vyplatené sumy.




Toto je to tlačivo do SP , stiahneš si ho aj tu na porade v téme tlačivá. Na ZP odhlasuješ na Hromadnom oznámení do konca nasledujúceho mesiaca po mesiaci v ktorom PN vznikla alebo zanikla.
perta
12.01.06,08:40
Ďakujem veľmi si mi pomohla.
Ingrid G.
12.01.06,09:29
Prosim objasnit , ako sa podla bodu 2 oznamuju "nahrady prijmu "????
No problem je aj vyplnit HO a kody ale nahradu prijmu a co s tym robi zdravotna poistovna, predsa ona nic nevyplaca???

Zdravotná poisťovňa samozrejme nič nevypláca. Ona len musí vedieť o PN z dôvodu zmeny platiteľa zdravotného poistenia. Za obdobie kedy je zamestnanec na PN, zdravotné poistenie platí štát.
Tweety
12.01.06,09:44
A kedy to treba nahlásiť do zdravotnej poisťovne, stačí na konci mesiaca???
Po ukončení mesiaca, za ktorý máš hlásenie. Teda do 8 dní po jeho ukončení,si povinná nahlásiť zmenu.;):eek: