ptbll
23.06.11,20:15
mozem sa opytat jednu otazku ?
nie je mi dost jasne, na co vlastne sluzi zakladne imanie...
teda rozumiem tomu, ze zakladne imanie sluzi na krytie platobnej neschopnosti.
ale moj aotazk aznie takto :

je firma, imanie je 5 000 e. z tohto imania, moze firma napriklad kupit na podnikanie pocitace ? dajme tomu ze ano.. kupi dv apocitace v hodnote 2000e spolu. takze imanie je uz len 3 000e plus majetok spolocnosti su dva pocitace.. o tri roky zistia ze sa moc nedari a to co zarobili sluzi len na benzin. spolocnost zrusia, imanie, teda 3000e si rozdelia a nechaju si pocitace... je to takto spravne ?
ako by to bolo v pripade, keby sa im po troch rokoch nedarilo natolko, ze by mali vyplatit veritelovi fakturu vo vyske 6 000 e , no imanie je na ucte len 3000e plus dva pocitace, ktore stratili hodnotu a dajme tomu maju teraz hodnotu 600e spolu.

ma veritel smolu ?
ma dlznik nejak doplnit to imanie ?

co v pripade ze by si okrem dvoch pocitacov kupl este auto za 3000e (hypoteticky), ktore by taktiez stratilo hodnotu...

aky je postup ? je mozne pouzit imanie na takyto ucel ? nakup veci pre firmu ? nemusia tie peniaze fyzicky byt stale na nejakom ucte ?

DAKUJEM !!!
betka
23.06.11,18:48
Súvaha Vás charakterizuje od počiatku, teda od vzniku spoločnosti.
VYchádzame zo základnej kocky, resp. kvádra:

A´=VI+záväzky (zozšírená bilančná rovnica)

Ak nestíham platiť, musím siahnuť na VI.

Súvaha charakretizuje Vaši finančnú situáciu. Ak nemôžem kryť mojimi A, musím kryť cudzím zdrojom, resp. siahnem na VI.

Zlaté bilančné pravidlo mi hovorí, že stav VI a neobežného M by mal byť okolo 75%, a teda by som nemala byť prekapitalizovaná, resp. podkapitalizovaná............... a nejdem mudrovať
ptbll
24.06.11,04:50
no tak dakujem za vysoko sofistikvanu odpoved, mozno by mi ale viac pomohlo, kebyze to este vyjadrite trochu polopatisticky.. :) ( preklad pre "nieekonoma" )
KEJKA
24.06.11,06:07
ZI je povinný vklad. Peniaze sa dajú použiť na čokoľvek a v priebehu podnikania sa točia - premieňajú na majetok, zásoby, pohľadávky a koldokola zasa na peniaze.......večný kolotoč.
O tom je podnikanie, - dosahovanie ziskov.
andreaS
24.06.11,06:46
dodam len, ze pouzitie neovplyvnuje samotnu vysku ZI...

pri zalozeni sa tieto peniaze vlozia bud na ucet firmy alebo do pokladne vo vyske uvedenej v zakladetelskej listine (resp. spolocenskej zmluve pri viacosobovej sro) a s tymi peniazmi normalne fungujete, nie su nijak viazane...
ptbll
24.06.11,11:00
no dobre, takže ak za tie peniaze ako som vyssie pisal niekot kupi dajme tomu auto, za celych 5 tisic eur, cize vycerpa peniaze povodneho vkladu a dostane sa do platobnej nechopnosti, veritelia si u neho chcu uplatnit pohľadávku 7 000e , on ma len jedno auto na firmu, ktoreé medzi časom padlo hodnotou na 2000e, musi doplatit rozdiel do imania, teda 3000e , a ruči aj tym autom ? alebo len autom ? alebo musi dopaltit 5000e aby bolo povodne imanie tak povediac k dispozicii a ruci aj majetkom spolocnosti , teda autom.. ???

dakujem za doterajsie odpovede, cenim si vas zaujem a vynalozeny cas, ale poprosim vas viec konretnejsie a nie teoreticky...
andreaS
24.06.11,11:09
nic nedoplacas... ZI imanie je stale 5000e a hodnota auta je stale 5000e (obsataravacia cena zachytena v uctovnictve) ... a ked pises ze by si mal zavazok voci dodavatelom, tak si nieco nadobudol... predpokladam, ze firmu zakladas za ucelom dosahovania zisku, takze to, co si nadobudol by si mal dalej predat a zuzitkovat, takze by ti mala vzniknut aj pohladavka...

to je kolobeh... predsa nezalozis firmu len preto aby si si kupil auto... zrejme chces podnikat, vykonavat cinnost a nejake peniaze do firmy "doniest" ...

takto sa budeme stale teoreticky tocit dookola, lebo tai sto napadne nieco nove... napis rovno, ci chces podnikat alebo spekulovat... ak spekulovat tak necakaj odpovede... porada tu pre taketo odpovede nie je...
ptbll
28.06.11,11:32
no myslim ze do tejto debaty nepatria emocie...
nemyslim si, ze na mojich otazkach je cokolvek spekulativne, no najlahsie sa poukaze teoria na praktickom priklade.. preto som uvadzal tie priklady s pocitacom a autami, mohol som napisat aj cukriky ...

vyssie je napisane, ze "pouzitie neovplyvnuje samotnu vysku" , chapem to spravne, ze aj ked celych 5 000e osoba minie, nema to vplyv na to, ze ruci vo vyske 5 000 e, tak povediac to vytiahne z "vlastneho" ?
toto su bezne prakticke otazky, ktore kedze nemam potrebnu prax len velmi tazko zistujem.. nie su to spekulacie, proste sa to nemam koho opytat...
KEJKA
28.06.11,12:51
5000 e je tvoj vklad - z vlastného. Ak ich v rámci sro-podnikania minieš a nič sa ti nevráti-nezarobíš, napr. len kúpiš to auto, prípadne ešte niečo kúpiš a nepredáš, nezarobíš a ani faktúru nezaplatíš-budeš dlžníkom, tak sro speje ku krachu. Tých 5000 ti ako spoločníkovi nikto nevráti, ale ani ty osobne nemusíš dávať dalšie peniaze na úhradu svojich záväzkov. Teoreticky v rámci krachu-pojdeš do konkurzu, auto exekútor predá a vyplatí veriteľa.
nie je to o emociách, akurát nechápeme nikto, kam tými otázkami mieriš.
ptbll
29.06.11,13:23
dakujem za odpoved. touto debatou nesledujem zamery, ake mohli niekoh oanpadnut, ako je kupa auta alebo ine zvratene ciele podnikania ... :) ako som uz napisal vyssie, bol to priklad.. nepodnikam a nemam sa koho opytat taketo prakticke otazky. chcel som vediet ako teda mozno v skutocnosti nakladat s imanim a ako cely system vlastne funguje.. nic viacv a nic menej...

opat dakujem za odpovede, pomohli ste mi...