lstulajter
24.06.11,00:26
Dobrý deň prajem, potreboval by som poradiť...

V roku 1996 som založil občianske združenie, ktoré cca od roku 2000 nevyvíja žiadne aktivity, ale oficiálne zrušené nebolo, stále je zapísané v registri občianskych združení.
Ako organizácia malo zriadený podnikateľský účet, ktorý sme však neskôr zrušili, pretože príjmy združenia nestačili na pokrytie nákladov na vedenie účtu.
Členmi združenia boli prevažne deti, jediná aktívna plnoletá osoba (ja osobne som formálne členom nebol) po zmene trvalého pobytu pravdepodobne z nejakých dôvodov otvorila nový účet. A teraz, po dlhých rokoch, banka žiada zaplatenie poplatkov a úrokov za celú tú dobu. Nie je to veľká suma, cca 50 €, ale neviem, kto by ich zaplatil. Samotná organizácia nikdy nemala majetok v takejto hodnote, jej príjmy pochádzali prevažne z dotácií od celoslovenskej asociácie a boli účelovo smerované na organizované aktivity (turnaje s celoslovenskou účasťou, resp. cesty členov na turnaje v iných mestách).
Celé tie roky z banky nič neprišlo, žiadna korešpondencia, žiadny výpis z účtu.
Chcem sa opýtať, aké mám v takomto prípade možnosti. Mám to zaplatiť z (deficitného) rodinného rozpočtu, resp. žiadať od niekdajších členov (v tom čase prevažne školopovinných detí), aby sa na to poskladali? Má banka možnosť vymáhať tie peniaze, keď organizácia samotná žiadny majetok nemá? Sú povinní dlh uhradiť jej členovia?

Ďakujem.
peterknazeje
24.06.11,06:36
jediná aktívna plnoletá osoba otvorila nový účet. A teraz, po dlhých rokoch, banka žiada zaplatenie poplatkov a úrokov za celú tú dobu. Nie je to veľká suma, cca 50 €, ale neviem, kto by ich zaplatil.


Celé tie roky z banky nič neprišlo, žiadna korešpondencia, žiadny výpis z účtu.
- to, ze Vy nemate vypisy este neznamena, ze banka nic neposielala


Mám to zaplatiť z (deficitného) rodinného rozpočtu, resp. žiadať od niekdajších členov (v tom čase prevažne školopovinných detí), aby sa na to poskladali?
- dlh ma organizacia a nie clenovia organizacie,


Má banka možnosť vymáhať tie peniaze, keď organizácia samotná žiadny majetok nemá?
- ano, banka to moze vymahat od organizacie,


Sú povinní dlh uhradiť jej členovia?
- nie, clenovia nemaju tuto povinnost,

Riesenie:
- dohodnut sa na vymene vedenia organizacie,
- dohodnut sa s bankou,
- ked banke vysvetlite situaciu a zaroven im popisete vsetky uskutocnene a planovane aktivity, pravdepodobne zmenia nazor,
- ked povodna organizacia pre Vas nie je dolezita, mozete si zalozit novu organizaciu, v ktorej budete statutarom ale pridete o historiu organizacie
peterknazeje
25.06.11,12:22
este otazka,
ma organizacia uctovnictvo?
lstulajter
25.06.11,20:09
Nema...