apo
24.06.11,07:33
V niekoľkých príspevkoch sme písali o tom, že povinný nemá nárok na odpočet dane zo sumy, ktorý je povinný povinný zaplatiť exekútorovi. Ja som sa raz bol aj domáhal faktúry od exekútora a ten mi vysvetlil, že on poskytuje službu oprávnenému a teda faktúru na základe ktorej je možný odpočet dane vystaví iba oprávnenému. Povinnému nemá dôvod vystaviť faktúru. Povinný platí exekútorovi na základe výmerov, ktoré sú mu doručené.

V mesiaci jún 2011 mám v ruke faktúru kde dodávateľ je konkrétny exekútor a odberateľ je môj klient, ktorý je v postavení povinného. Vo faktúre je položka "Zákonná odmena" s cenou bez dane plus daň.

Otázka:
V minulom obdoí exekútori pripravovali povinného o možnosť odpočtu DPH alebo ani z riadne vystavenej faktúry nemá povinný nárok na odpočet dane.

Ďakujem.

apo
apo
24.06.11,05:42
Volal som exekútorovi a dostal som toto vysvetlenie.

V danom prípade bola exekúcia ukončená tým spôsobom, že povinný všetko zaplatil. Z toho dôvodu bola povinnému vystavená faktúra. Oprávnenému nemá dôvod vystaviť faktúru, lebo všetko zaplatil povinný. Túto faktúru exekútor vystaví povinnému až po zaplatení.

Ak by exekúcia neprebehla úspešne potom exekútor vystaví faktúru oprávnenému a ten si môže odpočítať daň.

Je DPH z faktúry od exekútora pre povinného použitá na dodávky tovarov a služieb v zmysle ustanovenia § 49 odstavec 2 zákona o DPH, je výkon exekútora prijatou službou?

Čo vy nato?

apo