JajaFabša
12.01.06,09:47
Prekopávam Poradu už nejakú chvíľku, ale nenatrafila som na tému, na ktorú sa chcem opýtať. Priateľka mala problém, že keď chcela kúpiť červenú razítkovú farbu, predavačka ju upozornila, že a.s. a s.r.o. musia používať modrú farbu:eek:. Pýtala sa ma, či neviem, v akom predpise by to malo byť, pretože jej to tá predavačka nevedela povedať. Viete mi niekto poradiť, či sa s tým niekto už stretol? Viem, že pošta nechcela červené razítka na šeky a v banke ma upozornili, že nemám používať čiernu prepisovačku, len modrú. Ale žeby bola v nejakom zákone alebo v predpise určená farba pečiatky firmám, to som ešte nepočula. A NIEKTO Z VÁS????
Barbara
12.01.06,08:52
Prekopávam Poradu už nejakú chvíľku, ale nenatrafila som na tému, na ktorú sa chcem opýtať. Priateľka mala problém, že keď chcela kúpiť červenú razítkovú farbu, predavačka ju upozornila, že a.s. a s.r.o. musia používať modrú farbu:eek:. Pýtala sa ma, či neviem, v akom predpise by to malo byť, pretože jej to tá predavačka nevedela povedať. Viete mi niekto poradiť, či sa s tým niekto už stretol? Viem, že pošta nechcela červené razítka na šeky a v banke ma upozornili, že nemám používať čiernu prepisovačku, len modrú. Ale žeby bola v nejakom zákone alebo v predpise určená farba pečiatky firmám, to som ešte nepočula. A NIEKTO Z VÁS????

u nás boli problémy zas s čiernou tuhou, ževraj nesmieme vypisovať potvrdenia , len s modrou. ale podľa akého zákona, tak ani ja to teda neviem :eek:
Barbara
12.01.06,08:53
Prekopávam Poradu už nejakú chvíľku, ale nenatrafila som na tému, na ktorú sa chcem opýtať. Priateľka mala problém, že keď chcela kúpiť červenú razítkovú farbu, predavačka ju upozornila, že a.s. a s.r.o. musia používať modrú farbu:eek:. Pýtala sa ma, či neviem, v akom predpise by to malo byť, pretože jej to tá predavačka nevedela povedať. Viete mi niekto poradiť, či sa s tým niekto už stretol? Viem, že pošta nechcela červené razítka na šeky a v banke ma upozornili, že nemám používať čiernu prepisovačku, len modrú. Ale žeby bola v nejakom zákone alebo v predpise určená farba pečiatky firmám, to som ešte nepočula. A NIEKTO Z VÁS????

u nás boli problémy zas s čiernou tuhou, ževraj nesmieme vypisovať potvrdenia , len s modrou. ale podľa akého zákona, tak ani ja to teda neviem :eek:
lebo že sa to môže pomýliť s kópiou, lenže keď tam je razítko modré.......... tak to asi nie je kópia, asi..............
Zita5
12.01.06,08:57
u nás boli problémy zas s čiernou tuhou, ževraj nesmieme vypisovať potvrdenia , len s modrou. ale podľa akého zákona, tak ani ja to teda neviem :eek:


Barbara neviem podľa akého zákona , ale čo si já pamätám podľa mňa vždy sa mala používať na vypisovanie potvrdenia modrá náplň do pera . To sa týkalo všetkých dokumentov písaných perom . A taktiež aj podpisov .

Ani na ručné účtovanie do peňažného denníka nepoužívaš čiernu náplň v pere . Čierna znamená kópia . Iné je zasa používanie účtovania SW a tlač . Tam máš náplň čiernu na dokumenty .
Zita5
12.01.06,08:59
JajaFabša
12.01.06,09:13
Zitka, vďaka za usmernenie. Zdá sa, že vidím problémy tam, kde nie sú :p. Jana
hasen
12.01.06,09:16
Zákon tiež neviem, ale uvádza sa to napríklad v publikácii
Správa registratúrnych záznamov a archívnych dokumentov u ich pôvodcov,
kde sa píše, citujem:
"Na odtláčanie podlhovastých (nápisových) pečiatok používame modrú farbu.
Na odtláčanie okrúhlych pečiatok používame červenú farbu."
rada
12.01.06,19:59
Ani ja som sa nestretla so zákonom, ktorý by upravoval akú farbu používať pre firemné účely. Viem, že zákon o štátnych symboloch upravuje, že úradná pečiatka so štátnym znakom má byť červená. Existuje však plno zákonov, ktoré prácu s pečiatkou upravujú pre určité inštitúcie, osoby a pod. napr. o katastri, zákon o znalcoch a tlmočníkoch, o geodézii... Používanie modrej farby pre fi sa odporúča z dôvodu nezameniteľnosti s vyhotovenými xerokópiami.
"Alebo preto, že sme v EÚ a modrá je farbou Európy ?"
Dobrú noc.
Janka6685
13.01.06,10:34
V dnešnej modernej dobe môže byť aj kópia farebná.:rolleyes:
rada
13.01.06,10:45
A to aj je. Pre laika na prvý pohľad nerozoznateľná od originálu. Avšak odborník už podľa hmatu rozozná čo je originál a čo farebná kópia.
Bionda
13.01.06,14:00
Ja som sa už dokonca stretla s takou absurditou, že mi fyzická osoba - živnostník vydal potvrdenie o Zápočte odpracovanej doby a nakoľko nepoužíva pečiatku, tak sa vypísali všetky ostatné náležitosti a jednej s.r.o.- ke mi povedali, že mi to neuznávajú:D!!! Tak to je už úplne padlé na hlavu, nakoľko ani len banka, ani daňový úrad a pod. nevyžadovali nikdy pečiatku, ale nejaký šašo sa vždy nájde čo si vymyslí predpis vlastný.