cievo
24.06.11,10:58
Ahojte

Som spravcom SVB v nasom meste. V terajsej dobe sa u nas v meste uskutocnuje projekt v ktorom my mame mat v bytovke vymenikovu stanicu. Do vymenikovej stanice je nutne doviest studenu vodu a aj teplu vodu. My mame problem s privodom studenej vody. Nas bytovy dom je dvoj vchodovy a privod studenej vody ako aj merac studenej vody je privedeny do stredu bytoveho domu (medzi vchodmi). Vymenikova stanica je na kraji bytoveho domu. V projektovej dokumentacii je naplanovane priviest studenu vodu od existujuceho privodu cez spolocne priestory az do vymenikovej stanice. Problem spociva v tom, ze tento privod studenej vody je projektovany aj cez nebytovy priestor, ktoreho majitelom je fyzicka osoba. Tento majitel nebytoveho priestoru nechce dovolit viest dalsiu ruru cez jeho nebytovy priestor. Jedine za jednou podmienkou, ze mu existujuce a aj novu ruru prekryjeme nejakym sadrokartonom.

Otazne je, ci majitel nebytoveho priestoru ma pravo branit vo vykone projektu ak tento projekt bol odsuhlaseny na zasadnuti SVB.

Jeden clen rady tvrdi, ze majitel nebytoveho priestoru nam nesmie branit na zaklade zakona 182/1993 z.z. § 11 ods. 3.

Na danom nebytovom priestore nie je zriadene ani vecne bremeno, takze ja si osobne myslim, ze nam dany pan moze branit a nemame na neho nic na zaklade coho by sme mohli konat.

Dakujem vam vopred za rady a nazory,
verkaz
24.06.11,09:23
Ten nebytový priestor je vo vašej bytovke ? Jeho vlastník je členov SVB a NP? Aký je stav na LV ?
V prípade, že by sa jednalo o bytový dom, v ktorom sa nachádza aj nebytový priestor by to nebol problém, lebo by bol jeho vlastník určite prehlasovaný.
V prípade, že sa jedná o samostatný NB, je to len na vzájomnej dohode.
cievo
24.06.11,09:32
- Ten nebytový priestor je vo vašej bytovke?

Ano, nebytovy priestor je sucast bytoveho domu (bytovky).

- Jeho vlastník je členov SVB a NP?

Ano, vlastnik je clenom SVB, kedze priestor je v bytovom dome.

- Aký je stav na LV ?

Neviem co konkretne by vas zaujimalo. NP je zapisany na LV.

- V prípade, že by sa jednalo o bytový dom, v ktorom sa nachádza aj nebytový priestor by to nebol problém, lebo by bol jeho vlastník určite prehlasovaný. V prípade, že sa jedná o samostatný NB, je to len na vzájomnej dohode.

Ako ho mozeme prehlasovat? Podla mna ked je to jeho priestor (ci uz bytovy alebo nebytovy), tak nemame ho ako a cim donutit, aby nas tam pustil a dovolil nam instalaciu novej rury. Je to podobne, ako keby spolocenstvo chcelo viest novu ruru rovno cez moj byt. Tiez ako majitel bytu nemusim dovolit spolocenstvu zasahovat do mojeho priestoru (vlstanicke pravo). Jedine im mozem dovolit vstupit a opravit EXISTUJUCE spolocne casti bytoveho domu (na zaklade 182/1993 z.z. § 11 ods. 3).

Ci sa mylim?
Martasch
24.06.11,12:51
Kto je na LV zapísaný ako vlastník priestoru?
cievo
24.06.11,13:08
Vlastnikom nebytoveho priestoru podla LV je fyzicka osoba, ktora nam nechce dovolit vybudovanie privodu studenej vody.
verkaz
24.06.11,15:03
V tom prípade bol prehlasovaný a mal by poskytnúť v zmysle zákona č. 183/1992 Z. z. priestor pre vybudovanie prípojky.
Napíšte mu dopis, kde ho vyzvite v zmysle rozhodnutia zhromaždenia vlastníkov bytov o sprístupnenie priestorov. Stanovte mu termín a ak nebude súhlasiť, upozornite ho na to, že sa obrátite na súd a bude znášať všetky náklady, ktoré ste aj doposiaľ vynaložili (projekt) a tak isto súdne poplatky.
cievo
24.06.11,16:35
Priestor kde ma byt vymenikova stanica je nas, len rury na privod studenej vody maju isy cez sukromny nebytovy priestor. Otazka je ci je majitel povinny povolit nam tie rury cez jeho sukromny nebytovy priestor dovolit nainstalovat.

Na zaklade ktoreho paragrafu a odseku je nam povinny umoznit instalaciu rury?
cievo
24.06.11,16:45
Priestor kde ma byt vymenikova stanica je nas, len rury na privod studenej vody maju isy cez sukromny nebytovy priestor. Otazka je ci je majitel povinny povolit nam tie rury cez jeho sukromny nebytovy priestor dovolit nainstalovat.

Na zaklade ktoreho paragrafu a odseku je nam povinny umoznit instalaciu rury? Zakon 183/1992?
cievo
24.06.11,16:52
V tom prípade bol prehlasovaný a mal by poskytnúť v zmysle zákona č. 183/1992 Z. z. priestor pre vybudovanie prípojky.
Napíšte mu dopis, kde ho vyzvite v zmysle rozhodnutia zhromaždenia vlastníkov bytov o sprístupnenie priestorov. Stanovte mu termín a ak nebude súhlasiť, upozornite ho na to, že sa obrátite na súd a bude znášať všetky náklady, ktoré ste aj doposiaľ vynaložili (projekt) a tak isto súdne poplatky.

Neviem ci ste sa trafili s tym zakonom.
183/1992 Zb. - Vyhláška Ministerstva práce a sociálnych vecí Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva práce a sociálnych vecí Slovenskej republiky č. 524/1991 Zb. o odmeňovaní prác vykonávaných na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (čiastka 38/1992)
Platnosť: od: 30. 4. 1992 do: 31. 12. 1996
Účinnosť: od: 30. 4. 1992 do: 31. 12. 1996
(zrušený 206/1996 Z. z.)
rudopp
24.06.11,17:01
Priestor kde ma byt vymenikova stanica je nas, len rury na privod studenej vody maju isy cez sukromny nebytovy priestor. Otazka je ci je majitel povinny povolit nam tie rury cez jeho sukromny nebytovy priestor dovolit nainstalovat.

Na zaklade ktoreho paragrafu a odseku je nam povinny umoznit instalaciu rury? Zakon 183/1992?

žeby 182/1993 ??????????????????

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
§ 11

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt;

Ale je to minimálne na hrane zákona.
cievo
24.06.11,18:40
žeby 182/1993 ??????????????????

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
§ 11

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt;

Ale je to minimálne na hrane zákona.

No, lenze mi nechceme:
- vykonavat opravu
- robit udrzbu
- montaz zariadeni na meranie spotreby tepla a vody
- udrzbu zariadeni na meranie spotreby tepla a vody

My chceme viest novu ruru cez jeho sukromny objekt, takze podla mna sa ten odsek neda pouzit. Ci ja to zle chapem?
avalik
24.06.11,18:52
Ahojte

... Tento majitel nebytoveho priestoru nechce dovolit viest dalsiu ruru cez jeho nebytovy priestor. Jedine za jednou podmienkou, ze mu existujuce a aj novu ruru prekryjeme nejakym sadrokartonom.
...


preco mu tie rury nechcete prekryt sadrokartonom? ved je to ferovy obchod ... on pride o cast majetku - vasa rura mu zmensi vyuzitelny priestor a zaroven, koli vam, bude musiet strpiet stavebne upravy v jeho priestore
Mária27
24.06.11,19:31
Vymenikova stanica je na kraji bytoveho domu. V projektovej dokumentacii je naplanovane priviest studenu vodu od existujuceho privodu cez spolocne priestory az do vymenikovej stanice. Problem spociva v tom, ze tento privod studenej vody je projektovany aj cez nebytovy priestor, ktoreho majitelom je fyzicka osoba.
Na danom nebytovom priestore nie je zriadene ani vecne bremeno, takze ja si osobne myslim, ze nam dany pan moze branit a nemame na neho nic na zaklade coho by sme mohli konat.

,
Ja si zase myslím, že v skutočnosti nejde o nebytový priestor ale o spoločný priestor. Ako je označený v projektovej dokumentáci? Mnohí pôvodní vlastníci domov si takto navytvárali (a popredali) nebytové priestory zo spoločných bez toho, aby to bolo rozhodnutím stavebného úradu - aj vtedy by to bol spoločný nebytový priestor. Ak sa taký priestor previedol do vlastníctva, malo sa zriadiť vecné bremeno.

My sme teraz také tri nebytové priestory vysúdili - súd rozhodol, že sú spoločné. Našťastie ešte neboli prevedené - inak by bol prevod neplatný, alebo by družstvo hradilo škodu.
Ak by sa taká vec nepodalila, môžete sa len dohodnúť o vecnom bremene - odplatom, za jednorazovú úhradu alebo za mesačnú platbu.
cievo
24.06.11,19:39
preco mu tie rury nechcete prekryt sadrokartonom? ved je to ferovy obchod ... on pride o cast majetku - vasa rura mu zmensi vyuzitelny priestor a zaroven, koli vam, bude musiet strpiet stavebne upravy v jeho priestore

Ja osobne som za zakrytie, ale overujem si to, aby som mal nejake argumenty voci ludom, ktori si myslia, ze nam to povolit musi :-)
cievo
24.06.11,19:41
Ja si zase myslím, že v skutočnosti nejde o nebytový priestor ale o spoločný priestor. Ako je označený v projektovej dokumentáci? Mnohí pôvodní vlastníci domov si takto navytvárali (a popredali) nebytové priestory zo spoločných bez toho, aby to bolo rozhodnutím stavebného úradu - aj vtedy by to bol spoločný nebytový priestor. Ak sa taký priestor previedol do vlastníctva, malo sa zriadiť vecné bremeno.

My sme teraz také tri nebytové priestory vysúdili - súd rozhodol, že sú spoločné. Našťastie ešte neboli prevedené - inak by bol prevod neplatný, alebo by družstvo hradilo škodu.
Ak by sa taká vec nepodalila, môžete sa len dohodnúť o vecnom bremene - odplatom, za jednorazovú úhradu alebo za mesačnú platbu.

Je to nebytovy priestor, nie je to spolocny priestor. Je to v projektovej dokumentacii tak napisane. Vecne bremeno tam nema ten pan, kedze to predavalo mesto po revolucii a vtedy sa na take veci nemyslelo.
Mária27
24.06.11,19:57
Ako je v projektovej dokumentácii ten priestor pomenovaný?
cievo
24.06.11,20:02
Ako je v projektovej dokumentácii ten priestor pomenovaný?

"Predajna" a "Sklad"
Mária27
24.06.11,20:20
Bol pôvodne ten dom družstevný? Prevedený bol bezplatne alebo za odplatu? Vymáhať prípadnú škodu od bývalého vlastníka domu je už asi neskoro.
Máš pravdu, prehlasovať a donútiť ho nemôžete. Len sa dohodnúť a dať mu náhradu.
cievo
24.06.11,20:29
My sme mali sklad-archív, sklad-dielňa a bicykláreň, to sme vysúdili ako spoločné. Vo všetkých tých miestnostiach máme potrubia rôznerúry), čo bolo tiež jedným z dôkazov spoločných priestorov. Aj garáže boli z toho dôvodu len boxy.
Jasne bol spoločným priestorom aj kancelária (príspevok organizácie bol až po dokončení), ten sme však nechali ako nebytový (zapísaný), lebo ho máme ako predajňu.

Bol pôvodne ten dom družstevný? Prevedený bol bezplatne alebo za odplatu? Vymáhať prípadnú škodu od bývalého vlastníka domu je už asi neskoro.
Máš pravdu, prehlasovať a donútiť ho nemôžete. Len sa dohodnúť a dať mu náhradu.

Ten dom bol vo vlastnictve mesta Martin, ktore to takto dopiskalo a od nich sa nedockate ani len kopie zmluvy a nie to odskodnenia :)

Takze velmi pekne vam dakujem za vsetky postrehy a pripomienky. Utvrdilo sa mi presne to co som si myslel. Pekny vikend vam prajem.
Mária27
25.06.11,16:26
Máte originál projektovej dokumentácie, alebo nákres? Nám tiež predložili prefotenú a názvy priestorov boli prepísané.
cievo
25.06.11,17:39
Máte originál projektovej dokumentácie, alebo nákres? Nám tiež predložili prefotenú a názvy priestorov boli prepísané.

Mame original.