jaanna
24.06.11,14:12
Dobrý deň,
prosím o informáciu ako sa bude počítať materská matke, ktorá mala následovný priebeh poistenia: bola v pracovnom pomere od 01.08.2007 do 20.11.2009 /výstup/. Od 22.11.2008 bola na materskej dovolenke /výstup počas materskej/. Do 18.02.2011 čerpala rodičovský príspevok. Prosím o radu, ak pôjde matka na ďalšiu materskú dovolenku v októbri 2011 a podarilo by sa jej ešte zamestnať, z akého vymeriavacieho základu sa jej bude počítať materský príspevok a či jej vôbec naňho vznikne nárok. Ďakujem
brčko
24.06.11,13:16
Dobrý deň,
prosím o informáciu ako sa bude počítať materská matke, ktorá mala následovný priebeh poistenia: bola v pracovnom pomere od 01.08.2007 do 20.11.2009 /výstup/. Od 22.11.2008 bola na materskej dovolenke /výstup počas materskej/. Do 18.02.2011 čerpala rodičovský príspevok. Prosím o radu, ak pôjde matka na ďalšiu materskú dovolenku v októbri 2011 a podarilo by sa jej ešte zamestnať, z akého vymeriavacieho základu sa jej bude počítať materský príspevok a či jej vôbec naňho vznikne nárok. Ďakujem

od ukončenia jej posledného nem.poistenia, 20.11.2009, uplynulo viac ako 460dní, tj. musela by od prihlásenia na nem.poistenie do dna pred pôrodom byť nem.poistená aspon 270dní a to, ak je už tehotná, nestíha. Bohužial nárok na materské jej podla uvedených údajov nevznikne, aj keby sa zamestnala. Mohla by poberať len nemocneské. Bude mať nárok na rodič.prísp. od mesiaca narodenia.
jaanna
28.06.11,10:21
Prepáčte ešte raz, nemala som všetky informácie, táto matka má od 01.09.2010 pracovnú zmluvu na skrátený úväzok /2hod./, ak by sa jej podarilo zamestnať sa, z akej čiastky by sa jej počítala materská a ako dlho by musela byť zamestnaná a nemocensky poistená.
Xanti
28.06.11,16:41
Prepáčte ešte raz, nemala som všetky informácie, táto matka má od 01.09.2010 pracovnú zmluvu a má pracovnú zmluvu? alebo len pracuje na dohodu o pracovnej činnosti. na skrátený úväzok /2hod./, ak by sa jej podarilo zamestnať sa, z akej čiastky by sa jej počítala materská a ako dlho by musela byť zamestnaná a nemocensky poistená.No ak by sa jej podarilo zamestnať sa 90 dní pred nástupom na materskú, a tá zmluva na tie 2 hodiny by bola naozaj zmluvou a nie dohodou. Tak by sa jej materská rátala , z toho čo by zarobila za tých 90 dní v tom druhom zamestnaní. Ak by to bola min. mzda tak by sa rátala z min. mzdy tj. 60% z hrubej mzdy. Ak by to bola maximálna mzda tak materská by bola 60% z toho.
jaanna
29.06.11,10:22
ešte sa chcem opýtať, keby sa matka zamestnala a vyšlo jej platiť poistenie 90 dní a musela by počas týchto 90 dní ísť na PN, čo by sa stalo v tomto prípade?
alfaekon
29.06.11,15:41
Prosím o radu. Žena je 5 rokov zamestnaná na HPP. Mzda je 330,- Eur. Nástup na MD bude koncom roka 2011. Ak by sa 90 dní pred nástupom na MD zamestnala v inej firme s vyššou mzdou bude sa materská rátať z nového prac. pomeru?
Andyke
29.06.11,15:52
Áno , materské by počítali z nového PP.
brčko
29.06.11,20:03
ešte dodám, že samozrejme, to pôvodné zamstnanie musí byť ukončené do nástupu na md. (pri súbehu oboch prac.pomerov treba dať pozor na vym.základy)
janina303
15.07.11,04:17
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať na jednu vec, na ktorú som tu nenašla odpoveď. Počula som, že ak si budúca matka určitý čas pred nástupom na materskú dopláca nejaké poistenie navyše, tak sa jej potom zvyšuje aj materský príspevok. Je to pravda a o koľko naviac sa má platiť? Ďakujem za odpoveď.
ivka70
15.07.11,04:29
ešte sa chcem opýtať, keby sa matka zamestnala a vyšlo jej platiť poistenie 90 dní a musela by počas týchto 90 dní ísť na PN, čo by sa stalo v tomto prípade?

Nic, nemocenske davky by sice boli pocitane z toho povodneho VZ zo zamestnania na 2 hodiny, ale materska uz z noveho zamestnania.
ivka70
15.07.11,04:32
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať na jednu vec, na ktorú som tu nenašla odpoveď. Počula som, že ak si budúca matka určitý čas pred nástupom na materskú dopláca nejaké poistenie navyše, tak sa jej potom zvyšuje aj materský príspevok. Je to pravda a o koľko naviac sa má platiť? Ďakujem za odpoveď.

Ak je zamestnana, musi aj pri plateni DNP dodrzat dlzku poistenia minimalne 270 dni v posl. 2 rokoch pred porodom.

Ak by v tych 2 rokoch mala ukoncene nejake ine poistenie ,aj zo zamestnania, tak tie dni sa jej pripocitaju k nom z DNP.

A kolko najviac sa ma platit zavisi od toho, aky je jej prijem v zamestnani, lebo materska ma nejaky najvyssi VZ a v takonmto pripade sa scituje zamestnanie plus DNP, nemoze mat celkovo vyssiu matersku ako je maximum, aj keby sucet VZ bol vyssi.