elsa123
24.06.11,15:00
Ahoj, našla som túto úžasnú stránku a chcem vám všetkým poďakovať, pretože už za týždeň "surfovania" po porade sa moje začiatočnícke účtovne skúsenosti zväčšujú. Ale mám problém, došli nám dobropisy za tovar z Poľska, pre problém v programe sme ich nemohli naúčtovať - proste sme čakali, kým administrátor program opraví. Opravil a dnes spustil. Dobropisy sú vystavené v mesiaci máj. Chcem sa opýtať, vzhľadom k množstvu dobropisov nie je reálne ich všetky naúčtovať do programu a stihnúť to do 27.6. - nemôžme tieto dobropisy naúčtovať až v júni? Čiže budú v priznaní DPH až v júni?
atka4
24.06.11,13:19
§ 53
Oprava odpočítanej dane
(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.
(2) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zvýšenie základu dane, má platiteľ, ktorý odpočítal daň, právo opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

t.j. ak máš dodržať dikciu zákona, tak ak to fyzicky nejde nahodiť do termínu na podanie DP, tak to spočítaj najprv do jednej sumy, aby DZ a DPH do výkazu sedelo a postupne to nahodíš, aby sedeli údaje aj formálne, t.j. všetky dobropisy..../môj názor - hodila by som to do tab. do excellu, aby si neurobila nejakú prepočítaciu chybu - ak je dokladov veľa./