DANUS
12.01.06,09:52
Zdravim poradaci,

mam otazocku. Sme spolocestvo vlastnikov v bytovom dome. Zaujima podla udajne noveho zakona maju byty na prizemi platit za vytah. Vie mi niekto poradit ci je zakon uz schvaleny a kde by som ho nasla a ci existuje nejaka dohoda ktora by pomohla vlastnikom na prizemi neplatit za nieco co nepouzivaju.

Dakujem
Chobot
12.01.06,10:24
Zdravim poradaci,

mam otazocku. Sme spolocestvo vlastnikov v bytovom dome. Zaujima podla udajne noveho zakona maju byty na prizemi platit za vytah. Vie mi niekto poradit ci je zakon uz schvaleny a kde by som ho nasla a ci existuje nejaka dohoda ktora by pomohla vlastnikom na prizemi neplatit za nieco co nepouzivaju.

Dakujem

Právna úprava platná do 31.12.1999 na základe Vyhlášky č. 60/1964 o úhrade za užívanie bytu a za služby spojené s užívaním bytu v § 14 upravovala, že za výťah sa platí od 3. nadzemného podlažia. Táto vyhláška bola zrušená k 31.12. 1999 Vyhláškou 375/1999.

V súčasnosti toto síce upravuje zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov č. 182/1993, avšak jeho úprava je nedostatočná (najmä čo sa týka spôsobu rozpočítania nákladov).

Znenie zákona platné do 31.8.2002 umožňovalo podľa § 10 ods. 1 dohodnúť sa na spôsobe prispievania do fondu formulkou "Ak zmluva neustanovuje inak..":

"(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy prispievať na náklady spojené s prevádzkou, údržbou a opravami spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva, prípadne pozemku. Ak zmluva neustanovuje inak, znášajú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu [§ 5 ods. 1 písm. b)]."

Podľa tejto úpravy sa spoluvlastníci mohli navzájom dohodnúť (napr. odhlasovnaím na schôdzi), že vlastníci bývajúci na nižších podlažiach nebudú prispievať do fondu na opravu výťahov alebo budú prispievať inou sumou.

Znenie zákona 182/1993 od 1.11.2005 (bol zmenený z. č. 469/2005) práve zmenilo znenie tej poslednej vety nasledovne: "Vlastníci bytov a nebytových priestorov znášajú v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods. 1 písm. b." Čiže vypustila slovné spojenie "Ak zmluva neustanovuje inak...". Preto už nie je možné ani dohodnúť, že určitá časť vlastníkov, bývajúcich na nižších podlažiach nebude prispievať na výťahy. Tým, že výťahy sú spoločným zariadením domu, sú povinní všetci vlastníci prispievať na phradu nákladov za výťahy podľa ich spoluvlastníckeho podielu či výťah používajú alebo nie.

Pozn: Pozrel som si aj ten § 7b) ods. 2 a skutočne to vyzerá tak, že domy, kde majú založené spoločenstvo vlastníkom, majú možnosť poskytovať túto výhodu vlastníkom bývajúcim na nižších poschodiach. Vlastníkov bytov v domoch, kde spoločenstvo nie je založené, sa toto ustanovenie netýka, takže tam platí horeuvedené.