lylyx
24.06.11,19:40
dobrý den,
skusala som hladať informácie na môj problém. Ale neviem si sama poradiť, ani získané informácie ma neutvrdzuju v tom, či mám pravdu.
Dostala som vyučtovanie od BD, v ktorom mi nezapočítali zálohu za prvý mesiac - júl 2010.

Vlastníčkou bytu som sa stala 26.7.2010 (povolený vklad), prepis na byte sme urobili s majitelkou 6.7. - na tlačive družstva. Na družstvo som išla 22.7. iba ja, pretože bývala majitelka už nemala záujem...s prefotenou KZ a návrhom na vklad.
Pani na družstve nešlo urobiť prehlásenie, vraj je tam nedoplatok. Pani mi povedala, že nakoľko bývam na byte od 6.7. ja, som povinná tu zálohu zaplatiť ja. Zálohu som aj v pokladni zaplatila, na potvrdení nie je písané, že by išlo o nedoplatok. Nemala som pochybnosti, že by mi to nezarátali neskôr do vyúčtovania, hoci tam bolo napísané "prijaté od - meno pôvodnej vlastníčky", platí "moje meno". Teraz si myslím, že pani má zámerne oklamala, pretože by nemohla urobiť prepis, ak by jej tam visel nedoplatok.
Na tom prehlásení družstva sme mali dátum platenia poplatkov za služby nového vlastníka od 6.7., tam mi to prečiarkli a dali tam dátum 1.8., zmluvu o výkone správy som prebrala dňa 22.7.2010.

Písala som aj reklamáciu, ale v podstate mi odpísali, že moja platba je zahrnutá vo vyúčtovaní pôvodnej majiteľky. A vraj ony nemohli urobiť zmenu k dátumu 22.7., lebo mali nejakú uzávierku k 31.7.

Moja otázka je: Je možné nejako zákonne podložiť, aby mi tu zálohu, ktorú som družstvu zaplatila, aj započítali do vyúčtovania?
Vychádza mi vysoký nedoplatok, a to len preto, že mi tam chýba tá záloha, ktorú započítali bývalej majiteľke?
Mária27
24.06.11,19:13
ešte raz si to skontroluj, či ti platbu zo 6.7. nezarátali ako zálohu za august, keďže sa plaí vopred.
Ak si uhradila jej dlh (inak by ti prevod neurobili), potom si pýtaj peniaze od nej, lebo si platila niečo, čo mala platiť ona.

Obč.z.
§ 454 (Plnenie za iného)

Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám.
lylyx
25.06.11,09:57
ďakujem, je mi jasné, že som to vlastne za nu zaplatila...

Zálohu za júl som zaplatila toho 22.7. a hneď v ten den za august. A mám to všetko prerátané, takže je isté že zálohu za júl naúčtovali jej. Vlastne aj v tej odpovedi na moju reklamáciu mi to napísali...

Skôr som myslela, že či nie je možné dosiahnuť tým, že k zmluve som pristúpila k 22.7.2010, aby družstvo spravilo vyučtovanie za jul mne a nie jej?

Idem napísať tej predošlej majiteľke, ale v podstate keď mi to nebude chcieť zaplatiť, čo ju za 86 eur budem dávať na súd? Navyše keď ona mala zaplatiť tu zálohu v júni, keď ešte na byte bývala, a sa to na to vykašlala...
Mala som smolu že som to nevedela. A pani z družstva bola šťastná že ma splatené dlhy.