_erika_
24.06.11,19:56
Dobrý deň,

chcela by som sa registrovať ako slobodný umelec-dizajnér, ale ešte predtým ako sa vyberiem na úrady, chcela by som si pozisťovať nejaké informácie a myslím, že toto je to pravé miesto :)

1. Môžem takúto činnosť vykonávať popri dennom štúdiu na vysokej škole?
2. Budem platcom zdravotej poisťovne, ak som študent a teda by toto mal za mňa vykonávať štát?
3. Môže prevádzkovať občasný predaj na miestach na to určených iba s prideleným DIČom? Budem potrebovať registračnú pokladňu? + povolenie od mesta
4. Treba vydávať príjmový pokladničný doklad alebo niečo podobné?
5. Dá sa takáto činnosť pozastaviť alebo zrušiť ako živnosť?

Za odpovede ďakujem :)
alessi
25.06.11,18:32
2. zdravotné štát platí iba na zš od SŠ si to máš platiť ty sama. štát platí na teba iba sociálne
_erika_
29.06.11,10:39
Nemá s tým nikto skúsenosti, prosím ?
heja3
02.03.12,05:56
Toto by aj mňa zaujímalo.
Anik
24.02.13,19:22
slobodný umelec registrovaný na DÚ akým spôsobom priznáva príjem
Tie príjmy viem , že sa delia na aktívne a pasívne , § 6 ods. 2 a §6 ods. 4.,
jedná sa mi o účtovanie čo všetko tie doklady musia splňať, každá tá činnosť je iná
- má sprostredkovateľskú zmluvy - práca vykonaná bezodplatne- príjmový doklad preplatenie ubytovania - ak by som mu to rátala do príjmu mal by mať aj výdavky k tomu prislúchajúce-orginály, tie mu však zobral ten čo mu výdavky preplácal.
Potom má mandátne zmluvy -vlastné príjmové a od mandáta výdavkové - nemusí byť k tomu faktúra postačuje to takto?
myslím že by sa dal použiť aj § 8 príležitostná činnosťna tých 500 eur
Nikdy doteraz som nerobila DP slobodného umelca každú radu veľmi uvítam a ďakujem
misoft
24.02.13,19:34
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012/09/19/odvody-z-dohod-na-socialne-a-zdravotne-poistenie-od-1-1-2013/7

Od 1.1.2013 zamestnanci pracujúci na dohodu budú považovaní za zamestnancov na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia, poistenia v nezamestnanosti a zdravotného poistenia – okrem študentov a poberateľov starobných dôchodkov, invalidných dôchodkov, invalidných výsluhových dôchodkov a aj poberateľov výsluhových dôchodkov, ktorí dovŕšili dôchodkový vek.

Študenti a poberatelia starobných dôchodkov, invalidných dôchodkov, invalidných výsluhových dôchodkov a poberateľov výsluhových dôchodkov, ktorí dovŕšili dôchodkový vek budú považovaní za zamestnancov – ale len na účely dôchodkového poistenia. Znamená to, že okrem doterajšieho úrazového a garančného poistenia budú spolu so zamestnávateľom platiť aj poistné na starobné poistenie (a starobné dôchodkové sporenie), invalidné poistenie (pozor výnimku pozrite ďalej) a do rezervného fondu. Nebude sa ich týkať nemocenské poistenie, poistenie v nezamestnanosti ani zdravotné poistenie.
Nové” odvody z dohôd sa však nebudú týkať žiakov strednej školy do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕšia 18 rokov veku, za podmienky, že mesačný príjem z dohody nepresiahne sumu 66 eur. Za takýchto zamestnancov bude aj po 1.1.2013 zamestnávateľ odvádzať len úrazové a garančné poistenie.
Anik
24.02.13,20:32
nikto nemá skúsenosti s účtovaním slobodného umelca ?
Mila123
24.02.13,20:54
slobodný umelec registrovaný na DÚ akým spôsobom priznáva príjem
Tie príjmy viem , že sa delia na aktívne a pasívne , § 6 ods. 2 a §6 ods. 4.,
jedná sa mi o účtovanie čo všetko tie doklady musia splňať, každá tá činnosť je iná
- má sprostredkovateľskú zmluvy - práca vykonaná bezodplatne- príjmový doklad preplatenie ubytovania - ak by som mu to rátala do príjmu mal by mať aj výdavky k tomu prislúchajúce-orginály, tie mu však zobral ten čo mu výdavky preplácal.
Potom má mandátne zmluvy -vlastné príjmové a od mandáta výdavkové - nemusí byť k tomu faktúra postačuje to takto?
myslím že by sa dal použiť aj § 8 príležitostná činnosťna tých 500 eur
Nikdy doteraz som nerobila DP slobodného umelca každú radu veľmi uvítam a ďakujem
ja účtujem fotografa.....
ale u neho mám iba aktívne príjmy.....
Anik
24.02.13,21:04
Milka jedná sa mi o to, že ten môj umelec nemá ani jednu Fa má len tie zmluvy a má asi 2-3 príjmové doklady Fa k tomu nemusí byť vystavená ?
Mila123
24.02.13,21:08
Milka jedná sa mi o to, že ten môj umelec nemá ani jednu Fa má len tie zmluvy a má asi 2-3 príjmové doklady Fa k tomu nemusí byť vystavená ?
ani ten môj nemá.....
sem-tam nejakú vystavil, ale má dohody...
ja to beriem tak, že aj dohoda je daňový doklad, teda naúčtovala som príjem, a z neho 40 % paušálne výdavky.....
až od 01 07 2013 začína platiť SP, i napriek tomu, že už v roku 2010 prekročil príjem, t.j. 12 nás. min. VZ
Anik
24.02.13,21:36
Milka ďakujem, že si mi venovala svoj čas
Anik
26.02.13,13:40
ja účtujem fotografa.....
ale u neho mám iba aktívne príjmy.....
ešte ma napadlo, či má aj registračnú pokladňu , alebo má len zmluvy ?
74.20 - Fotografické činnosti - vzťahuje sa na nich povinnosť evidencie tržieb v RP
Mila123
26.02.13,13:48
ešte ma napadlo, či má aj registračnú pokladňu , alebo má len zmluvy ?
74.20 - Fotografické činnosti - vzťahuje sa na nich povinnosť evidencie tržieb v RP
nie ERP nemá.....
pretože nepredáva fotografie, môj mgr. art. robí najmä pre divadlá scény, fotí do kníh, publikácií a pod.
príjem má iba na b.ú. v hotovosti nič (to tvrdí)
Anik
26.02.13,13:54
to nebola kontrola, len viem že raz bol za mnou jeden ml. muž s tým, že chce fotiť svadby a tak rod.príležitosti tak som mu hovorila, že potrebuje RP
zlatka.b
11.03.13,13:53
Dobrý deň, zaujíma ma rozdelenie príjmov na aktívne a pasívne. K aktívnym príjmom si umelec účtuje skutočné výdavky. v roku 2012 dostal cca 2000 eur z LITY /pasívne príjmy/. Je možné tu kombinovať
skutočné výdavky k príjmom §6 ods. 2 a paušálne výdavky k príjmom §6 ods. 4 ?
Lebo v zásade k prijmom z LITY žiadne výdavky nemá.