stromcek
24.06.11,20:56
Chcem sa vydať a môj snúbenec má syna z predchádzajúceho vzťahu. O syna sa vzorne stará a venuje sa mu. Jeho exmanželka žiada o zvýšenie výživného.
Chcem sa opýtať ako sa dnes takáto suma vyráta ak sa exmanželia nedohodnú. Ak sa stanem jeho manželkou bude sa pri určovaní výživného zohľadňovať aj môj príjem?
Exmaželka tiež požaduje 40% z jeho odstupného. Má na to právo?
bubkoch
24.06.11,19:24
Chcem sa vydať a môj snúbenec má syna z predchádzajúceho vzťahu. O syna sa vzorne stará a venuje sa mu. Jeho exmanželka žiada o zvýšenie výživného.
Chcem sa opýtať ako sa dnes takáto suma vyráta ak sa exmanželia nedohodnú. nepocita sa, neexistuje ziaden vzorec Ak sa stanem jeho manželkou bude sa pri určovaní výživného zohľadňovať aj môj príjem? v zasade nie, sud pre urcenie vyzivneho berie do uvahy len manzelove prijmy a vydavky ...no sud bude zistovat aj tvoj prijem, ale to len aby zistil podiel manzela na celkovych vydavkoch vasej domácnosti
Exmaželka tiež požaduje 40% z jeho odstupného. Má na to právo? ak su rozvedeny, tak nie
v texte
Mila123
24.06.11,19:36
zadala si 2krát tú istú otázku......zlezaradil
Ice dive
24.06.11,19:43
v podstate pri určovaní výživného sa zohľadňuje predovšetkým štandard, ktorý majú rodičia a taký istý by malo mať aj dieťa... z tohto dôvodu sa posudzuje aj príjem "aktuálnej" manželky, aby sa dal určiť životný štandard manželov (ktorý majú voči sebe vyživovaciu povinnosť). t.j. ak by ste vy zarábali povedzme 1300 € a manžel minimálnu mzdu 317 €, životný štandard rodiny by bol 1617 € tak sa kľudne môže stať, že výživné manželovi určia na 250 € (všetky čísla som si povymýšľal, t.j. nie je možné podľa nich niečo prerátavať...)
bubkoch
24.06.11,19:58
v podstate pri určovaní výživného sa zohľadňuje predovšetkým štandard, ktorý majú rodičia a taký istý by malo mať aj dieťa... z tohto dôvodu sa posudzuje aj príjem "aktuálnej" manželky, aby sa dal určiť životný štandard manželov (ktorý majú voči sebe vyživovaciu povinnosť). t.j. ak by ste vy zarábali povedzme 1300 € a manžel minimálnu mzdu 317 €, životný štandard rodiny by bol 1617 € tak sa kľudne môže stať, že výživné manželovi určia na 250 € (všetky čísla som si povymýšľal, t.j. nie je možné podľa nich niečo prerátavať...)
nemas pravdu, hore si suhlasil so mnou, pricom som napisal presny opak toho co ty ... :)
manzelkinych 1300 by sud nebral do uvahy tak ako pises ty, ale ...

ak by napr. vydavky domacnosti boli napr. 250€, tak by sud mal za to ze na ich uhrade sa z drvivej vacsiny podiela manzelka, a teda pri urceni vyzivneho by bral do uvahy prijem manzela 317 a ziadne vydavky ... a teda vyzivne by stanovil z ciastky 317 ... ak by napr. manzelka mala prijem nie 1300, ale tiez 317, sud by mal za to ze na vydavkoch sa podielaju spolocne, a teda pri urceni vyzivneho by bral do uvahy manzelov prijem 317 a jeho vydavky 125 ...
samozrejme je to zjednoduseny pohlad ale ide o princip
Ice dive
25.06.11,05:35
nemas pravdu, hore si suhlasil so mnou, pricom som napisal presny opak toho co ty ... :)
manzelkinych 1300 by sud nebral do uvahy tak ako pises ty, ale ...

ak by napr. vydavky domacnosti boli napr. 250€, tak by sud mal za to ze na ich uhrade sa z drvivej vacsiny podiela manzelka, a teda pri urceni vyzivneho by bral do uvahy prijem manzela 317 a ziadne vydavky ... a teda vyzivne by stanovil z ciastky 317 ... ak by napr. manzelka mala prijem nie 1300, ale tiez 317, sud by mal za to ze na vydavkoch sa podielaju spolocne, a teda pri urceni vyzivneho by bral do uvahy manzelov prijem 317 a jeho vydavky 125 ...
samozrejme je to zjednoduseny pohlad ale ide o princip
no dobre, ale prečo potom príbehy ľudí s reálnou skúsenosťou hovoria o niečom inom...????

http://www.vyzivne.sk/?id=72&story=20
bubkoch
25.06.11,08:38
no dobre, ale prečo potom príbehy ľudí s reálnou skúsenosťou hovoria o niečom inom...????

http://www.vyzivne.sk/?id=72&story=20

ale ved tam ziadna realna skusenost, ktora by opdporovala tomu co pisem, nie je ... sama pise ze sa nesudili o znizenie, lebo "sa nechceli tahat po sudoch" ....:confused:
a to co si mysli ze by bolo nie je realna skusenost ...:)
Ice dive
25.06.11,12:16
ale ved tam ziadna realna skusenost, ktora by opdporovala tomu co pisem, nie je ... sama pise ze sa nesudili o znizenie, lebo "sa nechceli tahat po sudoch" ....:confused:
a to co si mysli ze by bolo nie je realna skusenost ...:)
myslel som to od predposledného odstavca: " A prečo sa môj príjem zarátava do príjmu na výpočet výživného pre jeho deti z prvého manželstva?..." a odporúčanie rozdeliť BSM...

ak by to bolo tak ako píšeš, že príjem manželky slúži len na posúdenie, ako časťou sa podieľa na nákladoch rodiny manžel... bije sa to s logikou ohľadom BSM... kde v podstate môj príjem je aj príjmom manželky a opačne... taktiež, otázne je ako súd jednotlivé náklady posudzuje, na internete máš nespočetné množstvo diskusií o tom, že súd vôbec nezobral do úvahy, že rozvedený partner/ka si založili druhú rodinu zobrali hypotéku xy úverov... a súd úvery vôbec nezohľadňoval, t.j. po zaplatení úverov a výživného zostalo dotyčným na živobitie pár eur...
bubkoch
25.06.11,12:37
myslel som to od predposledného odstavca: " A prečo sa môj príjem zarátava do príjmu na výpočet výživného pre jeho deti z prvého manželstva?..." a odporúčanie rozdeliť BSM...

ak by to bolo tak ako píšeš, že príjem manželky slúži len na posúdenie, ako časťou sa podieľa na nákladoch rodiny manžel... bije sa to s logikou ohľadom BSM... kde v podstate môj príjem je aj príjmom manželky a opačne... taktiež, otázne je ako súd jednotlivé náklady posudzuje, na internete máš nespočetné množstvo diskusií o tom, že súd vôbec nezobral do úvahy, že rozvedený partner/ka si založili druhú rodinu zobrali hypotéku xy úverov... a súd úvery vôbec nezohľadňoval, t.j. po zaplatení úverov a výživného zostalo dotyčným na živobitie pár eur...

mas pravdu ze rozhodovanie sudov zdaleka nie je jednotne a ze rovnaku vec posudzuju rozne ...
ja pisem ako to je podla zakona a podla mojich mnohych osobnych skusenosti ... o pripadoch ktore popisujes som len pocul a cital, nepoznam ziaden taky
Michal-L1
28.06.11,06:38
To že sa chcete vydať, je v podstate vaše rozhodnutie, a pokiaľ je Váš priateľ právoplatne rozvedený nevidím v tejto veci nejakú prekážku. Čo sa týka výživného, tak jeho exmanželka má právo požadovať zvýšenie výživného na dieťa, ak nastali dôvody, pre ktoré je toto výživné nepostačujúce. Pokiaľ žije v domácnosti s Vami je dosť možné a prípustné, aby súd sa zaoberal aj spoločným príjmom, pričom však nemôže siahnuť na Vaše peniaze, avšak môže vyrátať, že pokiaľ Vaše spoločné príjmy sú dostačujúce, výživné mu zvýši.
Michal-L1
28.06.11,06:43
čo sa týka odstupného, pokiaľ sú rozvedený a nerieši sa majetko - právne vyrovnanie nie je možné siahnuť na jeho odstupné, nakoľko rozvodom manželstva zaniklo BSM a tieto peniaze sú výlučne vlastníctvom rozvedeného manžela - teda o Vašom prípade Vášho partnera. Doporučujem na predmetné konanie právneho zástupcu - napíšte odkiaľ ste a pokiaľ sa bude dať, rád Vášho priateľa astúpim v predmetnom konaní. S úctou