Katusik1602
24.06.11,22:27
Mám isť podpísať zmluvu o prijatí do zamestnania ale zamestnávateľ povedal že nedáva výplatnú pásku ale agendu. Za tú agendu sa platí jeden krát za rok 130 eur a mám mu tu sumu 130 eur dať už teraz. Chcem sa spýtať či to je možné a či to nieje nejaké klamstvo. Ďakujem
Llívia
24.06.11,21:50
Mám isť podpísať zmluvu o prijatí do zamestnania ale zamestnávateľ povedal že nedáva výplatnú pásku ale agendu. Za tú agendu sa platí jeden krát za rok 130 eur a mám mu tu sumu 130 eur dať už teraz. Chcem sa spýtať či to je možné a či to nieje nejaké klamstvo. Ďakujem
To je nejaký veľmi, veľmi zlý vtip zo strany zamestnávateľa? :eek::confused:
Zamestnávateľ si nikdy nemôže nárokovať nejaké peniaze za vystavenie a vydanie výplatnej pásky, je povinný zo zákona vydať ju. A tiež si nemôže nárokovať nejaké peniaze za vystavenie potvrdení ("papierov") týkajúcich sa pracovného pomeru, ktoré je povinný zo zákona vystaviť.

Ešte mi napadá, že či náhodou si si nenašla prácu cez agentúru, že by tých 130 EUR bol poplatok za sprostredkovanie zamestnania?
Katusik1602
24.06.11,22:26
Nie nieje to cez agentúru. Ja som si ju našla cez inzerát na internete. Bola som tam na pohovore. Na ďalší deň mi prišiel mail že si ma vybrali a že mam prísť na druhé kolo. Tam nám oznámili podmienky a medzi nimy bola aj tá že nám nebudú dávať výplatné pásky ale nejakú agendu za ktorú sa platí jeden krát za rok 130 eur. Vypytal si od nás zálohu 20 eur že objená zmluvu a že ked príde zmluva tak doplatíme ešte 110 eur. Ja som nemala pri sebe peniaze tak sme sa dohodli že prídem aj s tou zálohou v pondelok. Rozpravala som sa so známimy a tí mi povedali že ečte nevideli aby zamestnávateľ pytal nejaké peniaze. Je to vlatne jeden salon krásy a zdravia a povedal že je veľa pobočiek aj v zahraničí a preto nedávajú výplatné pásky ale túto agendu. Ja si tiež myslím že to je nejaké klamstvo a neviem či tam mam ísť alebo nie. Môžete mi prosím poradiť?Ďakujem veľmi pekne
arizona
25.06.11,04:27
Nepises co je to za firmu,ani aku zmluvu ti slubili .
Ale mne to pripada,ako nejaky MLM,kde ta nutia pri vstupe kupit nejaky ich predrazeny balicek,aby s tebou uzatvorili prac. zmluvu.
Na tom im uz moc ludi nenaleti, tak mozno vymysleli novy sposob,ako od ludi vylakat peniaze.

Podla mna to nie je seriozna firma, ktora pyta peniaze vopred,ked ti este ani nedala zarobit...
To, ze maju v zahranici nejake pobocky,je iba nejaka vyhovorka,lebo ani v zahranici sa neplati vopred pri vstupe do prace. Este som o tom nepocula...
Katusik1602
25.06.11,07:35
No jasne. Pracuje sa tam s produktami herbalife. Vyklašlem sa na to. Radšej budem hľadať inu robotu. Ďakujem za pomoc :)
arizona
25.06.11,07:51
Vies , ze ma to hned napadlo, ze je to Herbalife?

Teraz ten poplatok nazyvaju "agenda"? Dost neferove praktiky...

Toto nie je bezna praca,ale "dilercina".
Ak nemas v okoli viacero ludi, ktorym by si predavala predrazene vitaminove produkty, tak sa na do toho ani nepustaj,lebo nezarobis nic.
drobeceva
25.06.11,08:46
Katusik, v dnešnej dobe sa nezamestnaný človek krúti, hľadá robotu. Ale je to tak, ako píše arizona - sama priznávaš, že je to Herbalife. Ešte si nič nezarobila a už od Teba pýtajú /samozrejme vstupný balík/.
Neviem, ak chceš počuť odo mňa -ja by som do toho nešla.
Rozhodnutie je však na Tebe, hľadaj ďalej seriózneho zamestnávateľa. Mnoho úspechov Ti prajem.
Katusik1602
25.06.11,09:07
No vykašlem sa na to. Ale chcem sa Vám poďakovať. Na Vašej stránke som našla už príspevky na tuto prácu a je to fakt len dílerčina. Ešte raz Ďakujem :)
avalik
25.06.11,09:21
Mám isť podpísať zmluvu o prijatí do zamestnania ale zamestnávateľ povedal že nedáva výplatnú pásku ale agendu. Za tú agendu sa platí jeden krát za rok 130 eur a mám mu tu sumu 130 eur dať už teraz. Chcem sa spýtať či to je možné a či to nieje nejaké klamstvo. Ďakujem

nepodpisuje sa "zmluva o prijati do zamestnania" podpisuje sa "pracovna zmluva" ktora musi mat zakonom stanovene nalezitosti:

------------
Zakonnik prace:

Pracovná zmluva
§ 42


(1) Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(2) Ak osobitný predpis ustanovuje voľbu alebo vymenovanie ako predpoklad vykonávania funkcie štatutárneho orgánu alebo vnútorný predpis zamestnávateľa ustanovuje voľbu alebo vymenovanie ako požiadavku vykonávania funkcie vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, pracovný pomer s týmto zamestnancom sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou až po jeho zvolení alebo vymenovaní.

§ 43

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.

(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona.

(4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné výhody.

(5) Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ v pracovnej zmluve ďalej uvedie

a) dobu výkonu práce v cudzine,
b) menu, v ktorej sa bude vyplácať mzda, prípadne jej časť,
c) ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine v peniazoch alebo naturáliách,
d) prípadné podmienky návratu zamestnanca z cudziny.

(6) Informácie uvedené v odseku 5 sa poskytnú zamestnancovi len vtedy, ak čas zamestnania v cudzine presiahne jeden mesiac.

------------------

cize akakolvek ina zmluva, resp. registracia za predajcu nie je pracovna zmluva
emt
14.07.11,14:49
Asi ma tu mudrejsi zozeriete aj s topankami, ale na rozdiel od Katusik1602 som ja podpisal vcera zmluvu s fi Z...R - vraj mandatna.
Chcem od nej odstupit, no maju tam klauzulku podla obch. zakonnika ze mandantar/poskytovatel moze zmluvu vypovedat s ucinnostou ku koncu kalendarneho mesiaca nasledujuce po mesiaci, v ktorom bola vypoved dorucena prijimatelovi - v mojom pripade k 31.8. - ak dobre chapem. Lenze ja som na UP - co s tym. Mam sa ist odhlasit, aj ked na tej zmluve nic nezarobim? Alebo je mozne od takejto zmluvy odstupit, podla nejakeho ineho § ?
Prispevok sa netyka priamo agendy, ale "podivnych" praktik priameho predaja. Viem, ze by som na to nemal zaludok.
A aby ste si nemysleli, ze som nejaky slaboch - piati mi tam hudli vyhody a ze vsetko je mozne a nic nemozne :-))))