Eptesicus
25.06.11,13:00
dobry den, sused sa rozhodol vybudovat 2m vysoky plot na hranici nasich pozemkov. Nasa najblizsia stena je vzdialena 2,8 ma mame tu najvacsie okno najvacsieho obyvacieho priestoru (2,8 x1,5 m) 0.5 m nad terenom. Existuje nejaky limit na tienenie? Rovno pred okno nam chce este umiestnit altanok cca 3 m. od plota. A este mam otazku, v akej vzdialenosti od hranice pozemku sa mozu vysadzat stromy? A ako sa mzem branit, ked mi pri niceni buriny postrekmi znicil vysadene kriky a stromy? Dakujem
arizona
25.06.11,12:40
Tie okna mate do dvora k susedom?
Eptesicus
25.06.11,13:20
ano, je to na uzsej strane domu a k susedovi smerujelen jedno okno, no to najvacsie kvoli orientacii domu. domy su tu stavane sachovnicovite co sa tyka polohy na susediacich pozemkoch. Ono sme umiestnili na JZ stranu, aby smevylepsili tepelnu bilanciu domu - drevenica, kanadsky zrub. Drevo je izolant, steny sanezohrievaju tak ako murivo, takze nam slnko pomaha "vykurovat" dom. Dom mame umiestneny tk, ze vacsina okien a aj terasa smeruje do nasho dvora, dom je 8x10m a je umiestneny takmer na celu sirku pozemku (ked priratas presah strechy a zakonom stanoveny odsrup od hranic pozemku, tak uplne napriec sirky pozemku).
Eptesicus
25.06.11,13:33
este som zabudla napisat, ze slnko nam svieti cez okno cca od 13.00 do 19.00 a ak naozaj spravi plot 2m vysoky, v zime,ked je slnko nizko sa k nam takmervobec nedostane - ak vobec. My sme prestahovali psa za dom,aby ho v noci nerusil brechotom a on nam uz znicil postrekmi u seba a ich rozptylenim az ku nam asi 30 cerstvo zakorenenych kruspanov a teraz sa chysta robit takyto mega plot. Prosili sme ho, nech aspon pred oknom znizi jeho vysku na 1,5m, no nechce, vraj ziadne vyrezy v jeho peknom plote nebudu.
Mária27
25.06.11,18:06
dobry den, sused sa rozhodol vybudovat 2m vysoky plot na hranici nasich pozemkov. Nasa najblizsia stena je vzdialena 2,8 ma mame tu najvacsie okno najvacsieho obyvacieho priestoru (2,8 x1,5 m) 0.5 m nad terenom. Existuje nejaky limit na tienenie? Rovno pred okno nam chce este umiestnit altanok cca 3 m. od plota. A este mam otazku, v akej vzdialenosti od hranice pozemku sa mozu vysadzat stromy? A ako sa mzem branit, ked mi pri niceni buriny postrekmi znicil vysadene kriky a stromy? Dakujem
Domy by sa mali projektovať tak, aby spĺňali požiadavky bez ohľadu na to, ako si bude svoje vlastnícke práva realizovať sused. Okná, z ktorých sa dá pozerať do susedovho dvora (súkromia) sa už v stavebnom konaní riešia udelením jeho súhlasu. Možno mu to začalo vadiť až neskôr, možno ste v tých susedských vzťahoch zašli za únosnú mieru ...

V stavebnej vyhláške 532/2002 nájdeš vetu, ktorá sa týka preslnenia, ale sa skôr vzťahuje na povinnosti pri stavbe:
§ 18
(2) Byt musí byť preslnený. Preslnenie sa posudzuje podľa slovenskej technickej normy.17)

Susedké vzťahy sa riešia v zmysle § 127 občianskeho zákonníka. Môžeš žiadať, aby sa sused zdržal tienenia. Keďže na stavbu plotu asi nebude vyžadovať tvoj súhlas, môžeš požiadať stavebný úrad o prešetrenie prípustnosti takej stavby, alebo sa obrátiť na súd. Súd posudzuje každý jednotlivý prípad osobitne po dôkladnom preskúmaní okolností.
Eptesicus
25.06.11,18:26
Vdaka za odpoved. Sused mal postavene skor a ku stavebnemu konaniu bol pozvany - nemal namietky. Tiez ma do nasho pozemku otocene 4 okna. Z nasho okna je vyhlad na koniec jeho pozemku a z jeho na zaciatok nasho. 1,5m plot by uplne postacoval, no jeho vyska je zrejme len na dohode. Na sud by sme to nechceli dotiahnut.
pivko
02.07.11,11:14
Nechcem zakladať novú tému tak že sa opýtam tu.Mám suseda /insolventného/ ktorý keď som začínal stavať tak raz dva zohnal nejaké drobné a zabetónoval múrik na plot aby som mu náhodou neprešiel kolesom nákladného auta po burine na jeho pozemku. Ja sa však čochvíľa sťahujem a on plot nemá za čo dokončiť. Navrhol som mu nech urobí aspoň konštrukciu a ja zaplatím dosky + všetko ostatne´. Neurobil to ,lebo nemá peniaze ani na jekle. Tak som mu povedal nech tam aspoň natiahne pletivo a ja kúpim nepriehľadnú zelenú sieť aby na mňa nečumel.Len že ani to doteraz nespravil.
A teraz otázka: múrik na plot zabetónoval tak že 10cm je na jeho strane a 10cm na mojej. Mal na to právo? nemal odomňa žiadny súhlas. Čo keby som mu ten plot zbúral a postavím si svoj? Akým paragrafíkom mu pohroziť aby sa zľakol???
Vopred ďakujem za rady.
arizona
02.07.11,12:50
pivko
02.07.11,12:56
mrk aj sem,mozno pomoze
http://www.porada.sk/t148739-susedov-plot-na-nasom-pozemku.html
http://www.porada.sk/999071-post2.html
V obidvoch témach je problém v zameraní. U mňa sú hranice pozemku O.K. jedná sa o to či mal ten plot jednoznačne postaviť na svojej strane ,alebo pol na pol ako postavil. A keď ho nesmel postaviť na stred hranice pozemkov tak či ho mu možem zbúrať.
arizona
02.07.11,13:07
V obidvoch témach je problém v zameraní. U mňa sú hranice pozemku O.K. jedná sa o to či mal ten plot jednoznačne postaviť na svojej strane ,alebo pol na pol ako postavil. A keď ho nesmel postaviť na stred hranice pozemkov tak či ho mu možem zbúrať.
Samozrejme, ze na Tvojom pozemku ho stavat nemohol. Jedine tak s tvojim suhlasom.
Ploty sa stavaju na vlastnom, alebo max. tak na hranici. Zalezi od dohody.
No, zburat mu ho mozes,ale on ta moze udat za poskodzovanie cudzej veci a moze ziadat nahradu za sposobenu skodu...:rolleyes:
Asi je lepsie sa nejako dohodnut na kompromise.
Ak sa neda s nim dohovorit, tak ho postras, ze si budes pytat najom za vyuzivanie tvoho pozemku,alebo mu ten kusok ponukni na predaj... ;)

V tom linku hore mas nejke §...aj ked je problem v zamerani,problem je obdobny
pivko
02.07.11,13:12
arizona tak že na vlastnom?alebo na hranici?
arizona
02.07.11,13:36
Na stavbu plota treba stavebne povolenie,prip. ohlasenie drobnej stavby. Treba sa spytat na vasom stav. urade,lebo nie vsade je to rovnake. K tomu treba dolozit stvebnemu uradu nakres.
Ak sused dolozil nakres, ze plot je na tvojom pozemku,prip. na hranici, tak by musel mat od teba suhlas...
O.i. v tomto pripade potrebuje aj od teba,aby si mu povolil vstup na svoj pozemok. Staci ustna dohoda.

Ak stavia plot vyhradne na svojom, tak suhlas suseda nepotrebuje.
zuzusa
02.07.11,15:04
Ono je to všetko vecou dohody.Nečuduj sa,že mu asi prekážajú okná otočené priamo do dvora.V dnešnej dobe chce mať každý súkromie.Skúste to roešiť dohodou,že číre sklo na okne vymeníte za mliečne.A nemusíš to ťahať hneď na súd.Ak bývaš na dedine pomôže aj starosta s vyriešením problému.A ešte ak to doložíš zmluvou,kde sused súhlasil s umiestnením okien do jeho dvora,možno aj nájdete nejaký kompromis.Želám veľa šťastia a pevné nervy.
pivko
02.07.11,15:10
On nemal žiadne stav.povolenie ani stavbu neohlásil , je to aj podľa mňa zbytočná buzerácia občanov keď si chcem postaviť plot na svojom pozemku tak niečo ohlasovať. Skrátka keď nato nemál moj písomný súhlas oznamim mu že keď do cca 2 týždňov plot nedokončí tak zaplatím spoluobčanov a búram.
katalóg
02.07.11,23:14
On nemal žiadne stav.povolenie ani stavbu neohlásil , je to aj podľa mňa zbytočná buzerácia občanov keď si chcem postaviť plot na svojom pozemku tak niečo ohlasovať. Skrátka keď nato nemál moj písomný súhlas oznamim mu že keď do cca 2 týždňov plot nedokončí tak zaplatím spoluobčanov a búram.Keby stavebný zákon určoval max. výšku murovaného plotu, bolo by to vhodné. Nevznikali by zbytočné problémy. Nie je vôbec jedno, akú výšku má plot kvôli tieneniu rastlinstva. Aspoň čo sa týka plotov medzi susedmi. Smerom na ulicu je to predsa trochu iné, ľudia si vytvárajú súkromie do max. možnej miery dnes. Ako kde. Aj z hľadiska hluku.
Robiť susedovi napriek, znamená uberať si dobrovoľne aj z vlastného zdravia. Na roky. Na čo je to dobré?
Neboli kedysi v stavebnom zákone určené výšky plotov? Pretože ešte pred 89. rokom sa muselo žiadať o stavebné povolenia pre výstavbu murovaných plotov.
pivko
03.07.11,06:11
Keby stavebný zákon určoval max. výšku murovaného plotu, bolo by to vhodné. Nevznikali by zbytočné problémy. Nie je vôbec jedno, akú výšku má plot kvôli tieneniu rastlinstva. Aspoň čo sa týka plotov medzi susedmi. Smerom na ulicu je to predsa trochu iné, ľudia si vytvárajú súkromie do max. možnej miery dnes. Ako kde. Aj z hľadiska hluku.
Robiť susedovi napriek, znamená uberať si dobrovoľne aj z vlastného zdravia. Na roky. Na čo je to dobré?
Neboli kedysi v stavebnom zákone určené výšky plotov? Pretože ešte pred 89. rokom sa muselo žiadať o stavebné povolenia pre výstavbu murovaných plotov.
Ale ja niesom zadávateľ témy, ja žiadny múr nechcem tak že čitaj aký je moj problém. Mne stači aj keď tam dá pletivo a ja si na pletivo pripevním zelenú sieť a budem sa cítiť ako na Wimbledone:D