pazuchy
25.06.11,13:58
Dobry den,
bratovy som pred casom daroval cast nehnutelnosti. Ako sa da
zrusit darovacia zmluva ked sme obidvaja dohodnuty, ze mi to chce vratit.
Da sa urobit nejaka dohoda o zruseni darovacej zmluvy alebo nieco podobne?
Nechcem to riesit tak, ze mi to zas on daruje naspat aby z toho nevyplivali pre nho ziadne naroky neskor. Aby to bolo uplne ciste.
dik
Mária27
25.06.11,12:56
Dohoda o vrátení daru alebo darovacia zmluva, máte to to isté - nič iné sa neplatí a do katastra sa musia dať.

Ešte snáď komplikovanejšie je vrátenie daru, lebo sa musí odôvodňovať: buď podľa § 630 obč.z. - darca odôvodňuje hrubé porušenie mravov obdarovaným, alebo obdarovaný odôvodňuje podľa § 629 prečo dar vracia. Bez odôvodnenia by nemusla byť zmluva platná.
pazuchy
25.06.11,14:21
AK by mi to brat daroval zase naspat, tak moze neskor spekulovat vratenie na zaklade hrubeho porusenia mravov, situacia medzi nami moze byt za rok uplne ina ako teraz. Preto by som to chcel nejak osetrit.
Ved ked so zrusenim darovacej zmluvy suhlasi aj darca aj obdarovany, mal by s tim byt nejaky problem? Alebo ako to vyriesit. Ide mi o to aby som mal naspat svoje prava na cast nehnutelnosti a aby nemohli byt nicim napadnutelne neskor.
dik
Mária27
25.06.11,14:31
Keď to berieš z tohto hľadiska, tak napíšte dohodu o vrátení daru v zmysle § 629, nakoľko má vec vady, na ktoré darca neupozornil obdarovaný preto dar vracia.
Ide o to, že na vrátenie daru musí byť právny dôvod. Inak by sa jeden tiež po čase mohol ohradiť, že vlastne išlo o nové darovanie ... to čo píšeš. Právny úkon sa vždy neposudzuje len podľa slov.