lauraanery115
25.06.11,23:06
zdravím, chcela by som sa spýtať ako mam postupovat v pripade že vlastna mama nechce 16ročnemu dievčaťu dovolit pokračovat v stredoškolsej dochádzke. Dievča býva v Tvrdošíne a do školy chodí v LIptovskom MIkuláši.Býva pri mne a jej mama neplati ani za ubytovanie a ani stravu. ked pride domov tak ju mesiac nepusti do mikuláša lebo vraj nema peniaze na cestu. Nedostava na nu ani len rodinne prídavky, a nechodi do prace. jej 5surodencov nema dokoncenu ani len zakladnu skolu a ak hej tak nemaju stredne. rada by som vedela ako možem ziskat nad dievčatom opateru aby si dokoncila skolu.chýbaju jej ešte 2 ročniky. výsledky v škole ma výborne. Dakujem za pomoc
arizona
26.06.11,04:00
V akom vztahu si ty a to dievca?
lauraanery115
26.06.11,14:55
no to je ťažke. MOja mamka s jej mamkou chodili spolu do školy, brat od mojho otca s nou kedysi žil, s toho sužitia je jeden syn,ktorý skončil v decáku..ale inak medzi nami nieje žiadne rodinne puto, čo viem..matka jej po prezdninach nechce dovolit nastupit do školy, vraj pojde do roboty a bude zivit rodinu..tych neochotnych pracovat alebo študovat. v jednom baraku ziju 10ludi s toho 2 školo povinne deti, 5 dospeli a este 2dospele deti a ona, a pracuju s toho len 2 členovia rodinny.
misoft
26.06.11,19:17
A) 16 - ročná môže tak akurát brigádovať - nemôže byť v TPP (zamestnaná), pretože nie je plnoletá! Nik ju pre jej nízky vek nezamestná - navliekol by si slučku na krk.
B) Výroky jej matky -bude živiť rodinu - hraničí to s trestným činom zanedbanie povinnej výživy - dôvod na trestné stíhanie matky, odobratie 16-ročnej kočky (i ostatných detí) od rodičov.
arizona
26.06.11,19:59
Dost zlozita situacia...

Co na to hovori skola a tr. ucitel, ked dievca nepride aj mesiac do skoly???
Preco to dievca vobec chodi domov,ked ma problem sa odtial dostat? viem, ze nie je plnolete,ale...

Ak je to dievca sikovne a chce sa nejakym vzdelanim vzdialit od povodnej rodiny a ich stylu zivota,tak je ozaj skoda to nechat len tak...

Napada ma napr. nahradna starostlivost,alebo take nieco.Ale podrobnosti nepoznam,neviem blizsie poradit...
Urcite by Ti vedeli poradit na Urade prace-soc.oddeleni-starostlivost o rodiny a deti, co by sa dalo vo vasom pripade robit.
Mozno by si mohla o pomoc poziadat aj skolu,kde dievca chodi...
Alebo skus pozriet na nete nejake organizacie ,ktore sa venuju tyranym detom
napr.
http://www.naruc.sk/
lienocka001
26.06.11,20:29
mozete poziadat o zverenie dievcata do nahradnej osobnej starostlivosti skratka NOS
pripadne do pestunskej starostlivosti...
treba zajst na urad prace socialnych veci a rodiny odbor socialno pravnej kurately a ochrany deti a tam sa informovat je postacujuce len ich setrenie a blizsie podmienky vam povedia... dieta bude mat potom narok na prispevok a aj vy ... tam vas presne informuju...
pripadne zvazit pestunsku starostlivost ale prioritne by som skusila NOS kvoli tomu ze tam nie je potrebna taka rozsiahla priprava...
kludne sa obratte napr. na USmev ako dar v dolnom kubine budu vam tiez vediet detailnejsie poradit...
Oliwa
26.06.11,20:47
Určite na ňu nedostáva rodinné prídavky? Ak áno, prečo? Je to vôbec možné? Chápem, ak niekto nedostáva dôchodok, že mu chýbajú nejaké doklady napr. o odpracovaných rokoch a nevie si to vybaviť, ale rodinné prídavky?
katarina.j
27.06.11,04:34
Určite na ňu nedostáva rodinné prídavky? Ak áno, prečo? Je to vôbec možné? Chápem, ak niekto nedostáva dôchodok, že mu chýbajú nejaké doklady napr. o odpracovaných rokoch a nevie si to vybaviť, ale rodinné prídavky?
No ak má 5 súrodencov, tak určite na ňu rodin.prídavky nedostáva, lebo najviac na 4 deti dostáva (tuším sa to robilo opatrenie voči početným romskym rodinám-ked tam ženy rodili ako jablone a žili z penazí čo dostali za deti). Tak konečne niečo aj naša vláda zaviedla už dosť dávno.....
lauraanery115
01.02.12,22:21
Dakujem Vam všetkym čo ste mi poradili, nakolko to bolo koncom školskeho roku, tak sme to nejak už potom neriešili, ked začala opet školo Nika prišla ku mne, bola u mna do konca oktobra, školu navštevovala každy den, vysledky mala velmi dobre až vyborne. Koncom oktobra musela sit domov, nakolko boli dušičky a jej otec na tom trval, no od tej doby sa už neukazala, po informaciach v jej škole som zistila že ani tam už po jesenných prazdninach nenastupila a tak ju škola už aj vyradila, vylučila. Je mi luto že som jej nedokazala pomoct aby mala lepšiu buducnost než jej rodičia a surodenci. ;-(
lauraanery115
01.02.12,22:23
co sa týkalo tých rodinnych pridavkov tak ich nedostavala s dovodu zaškolactvo, matka ju nemala za co poslat do skoli, nakolko byvala v t´Tvrdosine a skolu navstevovala v Lipt.Mikulasi, a ked nemala na bus tak nesla do školy kym nan nemala. ma 5 surodencov, 2bratia starši, brat a sestra mladsie, takze ona bola tretia.
lauraanery115
01.02.12,22:24
No ak má 5 súrodencov, tak určite na ňu rodin.prídavky nedostáva, lebo najviac na 4 deti dostáva (tuším sa to robilo opatrenie voči početným romskym rodinám-ked tam ženy rodili ako jablone a žili z penazí čo dostali za deti). Tak konečne niečo aj naša vláda zaviedla už dosť dávno.....
co sa týkalo tých rodinnych pridavkov tak ich nedostavala s dovodu zaškolactvo, matka ju nemala za co poslat do skoli, nakolko byvala v t´Tvrdosine a skolu navstevovala v Lipt.Mikulasi, a ked nemala na bus tak nesla do školy kym nan nemala. ma 5 surodencov, 2bratia starši, brat a sestra mladsie, takze ona bola tretia.