cepeva
12.01.06,10:03
Dobry den,
chcela by som vyriesit jeden problem. Ak sa nam od 1.1.2006 zvysilo stravne na 89 Sk (pre dane casove pasmo) a vyplacam zamestnancom toto stravne formou stravnych listkov, tak kolko im zrazim zo mzdy?

Napr.
Dala som zamestnancovi 21 stravnych listkov v hodnote 89 Sk /1 listok.
89 * 0,45 = 40,05 Sk * 21 = 841,05 Sk - zrazka za stravne listky
Lenze v mzde sa nedaju zrazit haliere a v zakone neviem najst ako to mam tomu zamestnancovi zaokruhlit a najma kedy.

Moja otazka znie: Ako mam zaoktruhlovat od januara zdrazky zamestnancom za stravne listky?
P.S. prosim na vysvetlit na priklade, pretoze nemusime byt naladeni na spolocnu vyjadrovaciu dlzku :) Ak doplnite aj ustanovenie zakona, podla ktoreho mi odpovedate, tak budem este stastnejsia.
Vopred Vam velmi pekne dakujem.
Tweety
12.01.06,09:17
Dobry den,
chcela by som vyriesit jeden problem. Ak sa nam od 1.1.2006 zvysilo stravne na 89 Sk (pre dane casove pasmo) a vyplacam zamestnancom toto stravne formou stravnych listkov, tak kolko im zrazim zo mzdy?
Moja otazka znie: Ako mam zaoktruhlovat od januara zdrazky zamestnancom za stravne listky?
P.S. prosim na vysvetlit na priklade, pretoze nemusime byt naladeni na spolocnu vyjadrovaciu dlzku :) Ak doplnite aj ustanovenie zakona, podla ktoreho mi odpovedate, tak budem este stastnejsia.
Vopred Vam velmi pekne dakujem.
A kde máš prídel na stravenku zo S.F.?;)
uko
12.01.06,09:21
raz tu na poradu niekto zlaty dal toto. možno ti to pomôže.
Palino
12.01.06,09:29
Áno, ten zlatý bol myslím si Andrej a tá kalkulačka je dobrá! A to zaokrúhlenie môžeš vyriešiť ozaj len príspevkom zo sociálneho fondu, alebo nedaňovým nákladom.
Beba
12.01.06,09:37
Príspevok zo SF tam treba dať - mal by byť stanovený nejakým rozhodnutím v internej smernici . Ozaj a písomný súhlas so zrážkami zo mzdy od zamestnancov máš?
cepeva
12.01.06,09:47
Pisomny suhlas so zrazkami riesi ich pracovna zmluva, ale musim k nej dat dodatok, pretoze zatial to je len na sumu 80 Sk a zrazku 36 Sk :)
cepeva
12.01.06,09:48
Prispevok zo SF nasa organizacia zatial nema, aj ked si myslim, ze je to nespravne! Musim to zas nadhodit riaditelovi.
Inak tie zaokruhlovacky nevyriesim?
cepeva
12.01.06,09:53
raz tu na poradu niekto zlaty dal toto. možno ti to pomôže.
Ta kalkulacka pre mna asi dobra nie je.. Stravny listok je od DPH oslobodeny a tam sa s DPH pocita.
Spravne uvazujem?
Tweety
12.01.06,10:03
Dobry den,
chcela by som vyriesit jeden problem. Ak sa nam od 1.1.2006 zvysilo stravne na 89 Sk (pre dane casove pasmo) a vyplacam zamestnancom toto stravne formou stravnych listkov, tak kolko im zrazim zo mzdy?
Napr.
Dala som zamestnancovi 21 stravnych listkov v hodnote 89 Sk /1 listok.
89 * 0,45 = 40,05 Sk * 21 = 841,05 Sk - zrazka za stravne listky
Lenze v mzde sa nedaju zrazit haliere a v zakone neviem najst ako to mam tomu zamestnancovi zaokruhlit a najma kedy.
Moja otazka znie: Ako mam zaoktruhlovat od januara zdrazky zamestnancom za stravne listky?
P.S. prosim na vysvetlit na priklade, pretoze nemusime byt naladeni na spolocnu vyjadrovaciu dlzku :) Ak doplnite aj ustanovenie zakona, podla ktoreho mi odpovedate, tak budem este stastnejsia.
Vopred Vam velmi pekne dakujem.
Do nákladov na účet 527 dáš 1027,95, zamestnanec zaplatí 40.- za kus.
rozdiel dáš do nedaňových nákladov, teda 1,05.
V tvojom prípade 527-1027,95, rozdiel medzi cenou stravenky 89x21=1869, nákladom a cenou, ktorú ti zaplatia zamestnanci 21x40=840.;):eek:
pozit
12.01.06,10:03
Daj si tam 0% - nú daň.
cepeva
12.01.06,10:42
Daj si tam 0% - nú daň.
Dakujem velmi pekne.
cepeva
12.01.06,11:08
Do nákladov na účet 527 dáš 1027,95, zamestnanec zaplatí 40.- za kus.
rozdiel dáš do nedaňových nákladov, teda 1,05.
V tvojom prípade 527-1027,95, rozdiel medzi cenou stravenky 89x21=1869, nákladom a cenou, ktorú ti zaplatia zamestnanci 21x40=840.;):eek:
Uctovnicka mi povedala, ze nech im to aritmeticky na konci vypoctu zaoktruhlim, aby prispevok zamestnavatela+prispevok zamestnanca = 1869,-
Nezdalo sa mi to, ale ani tie nedanove vydavky mojmu zamestnavatelovi nebudu po voli.
Tweety
12.01.06,11:15
Uctovnicka mi povedala, ze nech im to aritmeticky na konci vypoctu zaoktruhlim, aby prispevok zamestnavatela+prispevok zamestnanca = 1869,-
Nezdalo sa mi to, ale ani tie nedanove vydavky mojmu zamestnavatelovi nebudu po voli.
Ja si myslím,že tá 1,05 by sa mohla stratiť v 548.AE.;)
cepeva
12.01.06,11:17
Ja si myslím,že tá 1,05 by sa mohla stratiť v 548.AE.;)
Maji,
prepac, ale taraz necham. Tych 548 myslis uctovnicky ucet? Co to je?
dakujem.
Tweety
12.01.06,11:21
Maji,
prepac, ale taraz necham. Tych 548 myslis uctovnicky ucet? Co to je?
dakujem.
To je účet-ost. prev.náklady
Tam naúčtuješ ten rozdiel, ktorý Ti ostane zo súm, ktoré som Ti už uviedla v predchádzajúcom príspevku.;)
cepeva
12.01.06,11:23
To je účet-ost. prev.náklady
Tam naúčtuješ ten rozdiel, ktorý Ti ostane zo súm, ktoré som Ti už uviedla v predchádzajúcom príspevku.;)
Tak toto uz chapem. Uctovnictvo som mala na skole, ale teraz sa skor venujem mzdam.
Dakujem velmi pekne.
Beba
12.01.06,13:24
Zbuchla som to narýchlo - skontrolujte - prípadne opravte:p
cepeva
12.01.06,13:37
Zbuchla som to narýchlo - skontrolujte - prípadne opravte:p
Ahoj Beba,
ty navrhujes, ze tie rozdiely v stravnom mam zamestnancom strhnut kedy? Na konci roka?
Nie je to zle vymyslena ta tabulka, ale ked na konci roka mi vyjdu u nich zas haliere, tak potom co navrhujes?
Dakujem za skvely prispevok.
Beba
12.01.06,14:40
Ahoj Beba,
ty navrhujes, ze tie rozdiely v stravnom mam zamestnancom strhnut kedy? Na konci roka?
Nie je to zle vymyslena ta tabulka, ale ked na konci roka mi vyjdu u nich zas haliere, tak potom co navrhujes?
Dakujem za skvely prispevok.Veď práve. V priebehu roka Ti budú ostávať na 335 priebežné zostatky, ktoré sa budú kumulovať podľa AE zamestnanca a posledný zostatok vyrovnáš vo výplate za december aj s haliermi - ak sa platí mzda na účet, tak to nevadí,ak sa platí v hotovosti, tak posledné halierové vyrovnanie dáš na 527 a to tiež nebude vadiť, je to náklad firmy /resp. storno nákladu /, alebo to zaúčtuješ na 546 tak, ako pri zaokrúhlení hotovostného nákupu ERP.:rolleyes: Ale počkáme na ďalší názor.
Magma
13.01.06,04:52
Ale veď organizácia môže prispievať na stravenky z nákladov do výšky 55% z hodnoty 89,- Sk. To znamená ak to nevieš zaokrúhliť sociálnym fondom, môže dať firma menej, povedzme 48,- alebo 48,50 Sk... Ja by som to riešila takto, je to jednoduchšie.
cepeva
13.01.06,05:36
Veď práve. V priebehu roka Ti budú ostávať na 335 priebežné zostatky, ktoré sa budú kumulovať podľa AE zamestnanca a posledný zostatok vyrovnáš vo výplate za december aj s haliermi - ak sa platí mzda na účet, tak to nevadí,ak sa platí v hotovosti, tak posledné halierové vyrovnanie dáš na 527 a to tiež nebude vadiť, je to náklad firmy /resp. storno nákladu /, alebo to zaúčtuješ na 546 tak, ako pri zaokrúhlení hotovostného nákupu ERP.:rolleyes: Ale počkáme na ďalší názor.
Platime im to na ucty, ale software nam neumoznuje stravit zrazku s haliermi. Mohla by som si preverit, ci to nejako tam nemozem nastavit, ale zatial to je bez halierov.
Ale musim ti dat za pravdu. Keby to bolo aj s haliermi, tak by som to mohla strhat kazdy mesiac a nedrzat si v hlave do konca roka tie haliere.
cepeva
13.01.06,05:42
Ale veď organizácia môže prispievať na stravenky z nákladov do výšky 55% z hodnoty 89,- Sk. To znamená ak to nevieš zaokrúhliť sociálnym fondom, môže dať firma menej, povedzme 48,- alebo 48,50 Sk... Ja by som to riešila takto, je to jednoduchšie.
Ahoj,
teraz narychlo neviem ako je to u zamestnanca. Ci nahodou on neprispieva na stravne taktiez najviac do vysky 45%.
Cize, aby to nebolo myslene tak, ze zamestnavatel moze prispiet aj 40% z hodnoty stravneho listka a zamestnanec prispeje najviac 45%. Dohromady je to 85% a dalsich 15% musi dat zamestnavatel zo socialneho fondu.
Magma
13.01.06,06:13
Suma, ktorú zaplatí zamestnanec, nie je obmedzená, pozri Zákonník práce §152, ods. 3.
Môžeš spraviť: organizácia 48,50, zamestnanec 40,50, spolu 89., alebo 48+41=89, vtedy nie je problém s haliermi.
Ale ako to tu už bolo písané, je povinnosťou organizácie prispievať zo SF na stravovanie...takže zamestnanec by mal zaplatiť za 1 lístok ešte menej.
cepeva
13.01.06,06:31
Suma, ktorú zaplatí zamestnanec, nie je obmedzená, pozri Zákonník práce §152, ods. 3.
Môžeš spraviť: organizácia 48,50, zamestnanec 40,50, spolu 89., alebo 48+41=89, vtedy nie je problém s haliermi.
Ale ako to tu už bolo písané, je povinnosťou organizácie prispievať zo SF na stravovanie...takže zamestnanec by mal zaplatiť za 1 lístok ešte menej.
Dnes mam s riaditelom rozpravat na temu prispevku zo SF. Mam mu to ukazat, lebo on je nazoru, ze to je dobrovolne a v zakone o SF su len odporucania - ako a na co prispievat.
Precitala som si zakon a viem, ze je tam napisane, ze je povinny, ale bude to tazke presviedcanie.
Prosim ta, dobre tomu rozumiem, ak si myslim, ze v zakone o SF nie je napisane kolko ma prispievat - je tam len, ze musi. Cize ak by dal aj 0,05 haliera tak je to v poriadku?
A este neviem co je to za odkaz 3a) v tom zakone o SF pri spominanom prispevku na stravovanie.
Tweety
13.01.06,06:39
Dnes mam s riaditelom rozpravat na temu prispevku zo SF. Mam mu to ukazat, lebo on je nazoru, ze to je dobrovolne a v zakone o SF su len odporucania - ako a na co prispievat.
Precitala som si zakon a viem, ze je tam napisane, ze je povinny, ale bude to tazke presviedcanie.
Prosim ta, dobre tomu rozumiem, ak si myslim, ze v zakone o SF nie je napisane kolko ma prispievat - je tam len, ze musi. Cize ak by dal aj 0,05 haliera tak je to v poriadku?
A este neviem co je to za odkaz 3a) v tom zakone o SF pri spominanom prispevku na stravovanie.
Odporúčam pozrieť zákon o Sociálnom fonde, kde je uvedená jeho tvorba, čerpanie...;)
cepeva
13.01.06,06:44
Odporúčam pozrieť zákon o Sociálnom fonde, kde je uvedená jeho tvorba, čerpanie...;)
to uz mam prezrete.
len odkazy tam nemam vo vysvetlivkach, tak neviem co ten odkaz znamena.
DušanČ
13.01.06,06:46
Ja som zástancom podobného riešenia ako Beba. Prispôsobovať výšku príspevku zamestnávateľa na celé koruny alebo len tak, "aby to vyšlo" alebo halierové rozdiely zúčtovávať cez účet 548 je síce možné, ale ľudia sú rôzni. Mohli by sa najsť aj takí, ktorým by vadilo, že nedostali plný príspevok a prečo by oni mali viac platiť, aj keď by sa jednalo len o pár korún. Ak takýto spôsob nemá oporu vo vnútropodnikovej smernici, nepúšťal by som sa do toho. Právne čistý spôsob je viesť nevysporiadané rozdiely na účte 335 a trebárs raz do roka to s pracovníkmi vysporiadať buď cez pokladňu alebo cez mzdy. Ak by to cez mzdy robilo problém kvôli halierom, tieto je možné predsa prenášať aj do ďalšieho roka lebo je to pohľadávka, resp. záväzok.
Tweety
13.01.06,06:57
Dnes mam s riaditelom rozpravat na temu prispevku zo SF. Mam mu to ukazat, lebo on je nazoru, ze to je dobrovolne a v zakone o SF su len odporucania - ako a na co prispievat.
Precitala som si zakon a viem, ze je tam napisane, ze je povinny, ale bude to tazke presviedcanie.
Prosim ta, dobre tomu rozumiem, ak si myslim, ze v zakone o SF nie je napisane kolko ma prispievat - je tam len, ze musi. Cize ak by dal aj 0,05 haliera tak je to v poriadku?
A este neviem co je to za odkaz 3a) v tom zakone o SF pri spominanom prispevku na stravovanie.
Prosím napíš mi pri ktorom § to máš ten odkaz, konečne som našla zákon.
Magma
13.01.06,06:58
Dnes mam s riaditelom rozpravat na temu prispevku zo SF. Mam mu to ukazat, lebo on je nazoru, ze to je dobrovolne a v zakone o SF su len odporucania - ako a na co prispievat.
Precitala som si zakon a viem, ze je tam napisane, ze je povinny, ale bude to tazke presviedcanie.
Prosim ta, dobre tomu rozumiem, ak si myslim, ze v zakone o SF nie je napisane kolko ma prispievat - je tam len, ze musi. Cize ak by dal aj 0,05 haliera tak je to v poriadku?
A este neviem co je to za odkaz 3a) v tom zakone o SF pri spominanom prispevku na stravovanie.

Tá odvolávka 3a sa vzťahuje na zákonník práce. Pri presviedčaní riaditeľa
ešte upozorni na §7 ods. 3. Neviem či máte uzavretú kolektívnu zmluvu, ak áno, má byť dohodnuté v nej použitie soc.fonu. Predpokladám že nemáte, tak ale platí ods. 3 b).

Tvoriť soc. fond je povinný každý kto má zamestnancov. Pracujem pre viac firiem, ale ešte som sa s tým nestretla, že by v niektorej nebola tvorba soc.fondu. Ak to stanovuje zákon, je to povinné a nie dobrovoľné.
cepeva
13.01.06,07:06
Tá odvolávka 3a sa vzťahuje na zákonník práce. Pri presviedčaní riaditeľa
ešte upozorni na §7 ods. 3. Neviem či máte uzavretú kolektívnu zmluvu, ak áno, má byť dohodnuté v nej použitie soc.fonu. Predpokladám že nemáte, tak ale platí ods. 3 b).

Tvoriť soc. fond je povinný každý kto má zamestnancov. Pracujem pre viac firiem, ale ešte som sa s tým nestretla, že by v niektorej nebola tvorba soc.fondu. Ak to stanovuje zákon, je to povinné a nie dobrovoľné.
Jasne, ze tvorime socialny fond.
bea
13.01.06,07:11
Suma, ktorú zaplatí zamestnanec, nie je obmedzená, pozri Zákonník práce §152, ods. 3.
Môžeš spraviť: organizácia 48,50, zamestnanec 40,50, spolu 89., alebo 48+41=89, vtedy nie je problém s haliermi.
Ale ako to tu už bolo písané, je povinnosťou organizácie prispievať zo SF na stravovanie...takže zamestnanec by mal zaplatiť za 1 lístok ešte menej.
V Zákonníku práce § 152 ods. 3 sa ale uvádza, že "Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa ods. 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného ..." .
Takže si myslím, že ak sú stravné lístky v hodnote 89,-- Sk, tak zamestnávateľ prispieva najmenej a tu aj najviac vo výške 48,95.
Tie haliere treba ozaj riešiť cez sociálny fond, ktorý každý zamestnávateľ musí tvoriť. A keď bude príspevok aspoň 0,05 Sk, tak zamestnanec zaplatí 40,-- Sk a je to O.K.:)
bea
13.01.06,07:33
Sorry, už to aj opravujem!:confused:
Ivča
16.01.06,07:16
Mala by som na vás otázku ohľadom zdaňovania príspevkov na stravu zo SF. V Národnom poistení č. 11/2005 bolo napísané, že príspevky zamestnancom zo SF, vrátane príspevku na stravovanie, sa zdaňujú. Ja som to doteraz nezdaňovala. Vedúca školského zariadenia mi poslala fa na určitú sumu (príspevok 3 Sk x počet odobratých obedov) a ja som jej túto fa uhradila zo SF. Mala som tento príspevok každému zamestnancovi zdaniť?
Kobietka
16.01.06,10:02
Prispevok na stravu zo socialneho fondu sa nezdanuje v ziadnom pripade. Podla zakona o dani z prijmov 595/2003 Z.z. §5 ods. 7 b)
Llívia
08.11.07,09:03
Príspevok zo SF tam treba dať - mal by byť stanovený nejakým rozhodnutím v internej smernici . Ozaj a písomný súhlas so zrážkami zo mzdy od zamestnancov máš?

Beba, chcela by som začať zrážať zamestnancom stravné zo mzdy, ale potrebovala by som vzor písomného súhlasu zamestnancov so zrážkami z miezd. Ďakujem.
VERONIKA6
09.11.07,06:58
Zamestnávateľ prispieva na stravu zamestnancom tak, že im do výplaty dáva 50,- Sk na jeden pracovný deň. Z toho im strháva daň z príjmov a aj odvody do poisťovní. Myslíme si, že zamestnávateľ nepostupuje správne.
Marta V
09.11.07,07:08
Ak dáva do výplaty finančný príspevok, tak zdaniť to musí, ale odvody do poisťovní sa nezrážajú. Výhodnejšie by bolo poskytnúť zamestnancom stravné lístky, tam by sa nezrážala ani daň, ani odvody.
Aljok
09.11.07,07:57
Zamestnávateľ prispieva na stravu zamestnancom tak, že im do výplaty dáva 50,- Sk na jeden pracovný deň. Z toho im strháva daň z príjmov a aj odvody do poisťovní. Myslíme si, že zamestnávateľ nepostupuje správne.
Finančný príspevok na stravovanie podlieha dani z príjmu a tiež vstupuje do VZ na výpočet odvodov do ZP.
VERONIKA6
09.11.07,08:56
Finančný príspevok na stravovanie podlieha dani z príjmu a tiež vstupuje do VZ na výpočet odvodov do ZP.
Srdečná vďaka za pomoc.