adis_benji
26.06.11,08:32
Pekny den prajem,

mam na Vas otazku - kupili sme starsi rodinny dom - dom je postaveny v 30 rokoch - s velmi kvalitnej palenej tehly (americania dotovali) a obvodove mury maju hrubku 50cm.
V samotnych muroch nie su praskliny, 3 roky sa v nom nebyvlo a nie su tak isto znamky ziadnych plesni. Z vonku je vidiet po obvode v muroch - "ter papier".
Otazka ( otazky )teda znie:
- je zapotreby osekat staru omietku ?
- je zapotreby podrezavanie alebo staci taka ta bublinkova folia po obvode muriva?

Pytam sa hlavne kvoli tomu ze mi pride velmi zdlhave osekavanie omietky v celom dome (neviem si predstavit kolko casu s tym stravim) a chcel by som sa tomu vyhnut.


Dakujem za pomoc
220870
26.06.11,06:36
Zabudli ste napísať čo idete robiť,napr zateplovať,nadstavovať?
adis_benji
26.06.11,06:51
Netusil som ze je dolezite popisat co idem robit.

ALE ... bude sa jednat o celkovu rekonstrukciu, voda, kanalizacia, plyn, kurenie, okna, horna deka, strecha.

Zrejme som zabudol povedat ze spodna deka nie je robena skvarou a parketami ale cele spodne podlazia zaliate betonovou dekou s izolaciu.
220870
26.06.11,07:13
Pokiaľ nie sú omietky poškodené nerovné plesnivé tak je zbytočné s nimi čokoľvek robiť.Max ak je tam veľa vrstiv farby tak ju odstrániť a naniesť novú štukovú omietku prípadne niektorú zo sádrových stierok.To samé sa týka tej bublinkovej fólie (nopová fólia).Zbytočná vec pokiaľ nemáte vlhký dom.
dolfort
27.06.11,23:12
Ja som prerábal dom z 50ych a vnútorné omietky sme obili až na kváder. Nikdy som to neľutoval.
1. presne vieš čo máš v stene
2. vyčistenie stien od bordelu a špiny - špric
3. nová omietka
4. keď to budeš robiť po starom, tak vápno na hotové omietky pod farbu = dezinfekcia

Na druhej strane, namakáš sa ako kôň.

A jeden z dôvodov kompletnej výmeny omietok môže byť aj ten, že by si chcel vymeniť aj elektroinštaláciu. A to by som tiež odporúčal. V modernej kuchyni potrebuješ 20 zásuviek na spotrebiče o príkone pár tisíc W, toľko voľakedy stačilo na pol dediny. Chcem tým povedať že tieto staré inštalácie nie sú stavané na 21. storočie.

http://www.youtube.com/watch?v=fSRlI147bN4
220870
28.06.11,03:14
ten to už niekedy robil.:)
dolfort
29.06.11,06:11
ten to už niekedy robil.:)

to by som povedal.. :cool:
adis_benji
29.06.11,11:07
OK.

sme rozhodnuty dat dole celu staru omietku po tehly.
Otazne je ci to dat robit potom strojovo alebo sa najdu ludia co to spravia rucne a tak isto v takej kvalite a v podobnom casovom horizonte.
Tiez je otazne kolko by som usetril ked strojove omietanie je cca 8E aj s materialom.

Ako pozerma na tie foto - maju sa robit najprv omietky a az potom zaliat betom na podlahu??? Ja som mal v plane - osekat, nova elektrika, kanalizacia,kurenie, nasledne zaliat podlahu a az potom omietky (aby sa nedonicili trubky na podlahovom kureni pri skakani po nich)
dolfort
29.06.11,21:41
OK.
Ako pozerma na tie foto - maju sa robit najprv omietky a az potom zaliat betom na podlahu??? Ja som mal v plane - osekat, nova elektrika, kanalizacia,kurenie, nasledne zaliat podlahu a az potom omietky (aby sa nedonicili trubky na podlahovom kureni pri skakani po nich)

Toto bol práve jeden z dôvodov, prečo som robil podlahu nakoniec. Čiže:
- hrubá omietka
-> elektrika
-> jemná omietka
-> podlahovka
-> poter

Ale netvrdím že je to jediný správny postup.

Či ručne alebo strojovo - ja som vsadil na ručnú kvalitu a navyše keď som si to hodil do čísel, vyšlo ma to OVEĽA lacnejšie. Samozrejme ale trvá to dlhšie než strojom. Nemôžeš mať rýchlo, dobre a lacno všetko spolu - vždy iba dve veci z tých troch.

Ešte k podlahe, je tu jedna dôležitá vec, a síce, že poter, ktorým zaleješ podlahovku, by mal byť oddilatovaný od steny dilatačným pásom, totižto tá podlahovka má síce malú, ale predsa len nejakú tú roztiažnosť a neviem si predstaviť, že by som ťahal omietky na doraz do poteru.

viď http://www.univenta.sk/dwn/Sanon-podlahovka.pdf
strana 15, je tam prierez. Myslím že to dáva zmysel.
Inak je to VEĽMI užitočný dokument.

Naštuduj si o podlahovke všetko čo sa dá - máš len jeden pokus.
adis_benji
30.06.11,05:06
A jo vidis, na to som uplne zabudol.

Beriem na vedomie a vdaka za pripomenutie.
adis_benji
30.06.11,13:30
To dolfort: na stranke ti nefunguju potvrdzovacie emaili. Chceli sme pozriet foto tvojej rekonstrukcie.

A ked uz som u toho kolko ta stala a co si robil svojpomocne - po znamosti?

dakujem
dolfort
30.06.11,23:19
To dolfort: na stranke ti nefunguju potvrdzovacie emaili. Chceli sme pozriet foto tvojej rekonstrukcie.

A ked uz som u toho kolko ta stala a co si robil svojpomocne - po znamosti?

dakujem

dik za upozornenie, opravim to. zaktivoval som ti oba maily s ktorymi si sa registroval.

zvysok: SS